Misja: Kurier
W obecnej sytuacji przedstawiciele wielu zawodów nie mogą liczyć na komfort bezpiecznej pracy zdalnej – dotyczy to nie tylko pracowników służby zdrowia, policji czy sklepów z żywnością, ale również kurierów. Świadczone przez nich usługi, w sytuacji wprowadzania kolejnych obostrzeń, zamykania granic międzypaństwowych i rekomendacji maksymalnego ograniczenia ruchu, nabrały szczególnego znaczenia.
Zamknięcie części sklepów i przejście wielu firm w tryb pracy zdalnej poskutkowało zwiększonym ruchem w handlu online – w sieci potrzebnych produktów poszukują zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Aktualnie zamówienia dotyczą głównie towarów pierwszej potrzeby, przez co sprawna realizacja dostaw jest krytyczna.
– Kurierzy DHL Express dostarczają nie tylko produkty dla klientów indywidualnych czy biznesowych, ale również sprowadzane z zagranicy kluczowe wyposażenie dla szpitali czy artykuły higieniczne umożliwiające przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii. Dlatego tak ważna jest świadomość roli i swoistej misji, którą wypełniają każdego dnia – mówi Agnieszka Błaś, Dyrektor ds. Operacji w DHL Express Polska.
Ograniczenia ruchu utrudniają dostawy
Na konieczność obsługi zwiększonej liczby zamówień nakładają się coraz większe trudności związane z decyzjami kolejnych krajów wprowadzających restrykcyjne środki ostrożności. Ograniczanie ruchu transgranicznego w oczywisty sposób rodzi problemy logistyczne – już teraz 34 proc. przedsiębiorstw zgłasza problemy z otrzymywaniem na czas zamówionych produktów od podwykonawców, podczas gdy 18 proc. odnotowuje braki magazynowe[1].
– Dzięki wytężonej pracy kurierów przesyłki międzynarodowe wciąż mogą docierać pod wskazany adres – mówi Tomasz Buraś, Dyrektor Zarządzający DHL Express Polska. – Utrzymanie ciągłości dostaw jest istotne nie tylko dla konsumentów czy instytucji, ale dla całej gospodarki. W ten sposób pomagamy firmom sprzedającym obecnie wyłącznie online. Są one teraz, jak wszyscy przedsiębiorcy, w trudnej sytuacji. Niejednokrotnie walczą o utrzymanie miejsc pracy, stabilność biznesową i możliwość dalszego działania.
Pomóż we własnym interesie
Kurierzy mimo podejmowanych środków ostrożności każdego dnia narażeni są na zachorowanie, a ciągłość ich pracy leży w naszym wspólnym interesie. Kluczowe jest zrozumienie ich roli i wsparcie ze strony samych klientów.
Firmy szkolą kurierów z zachowania zasad BHP przy doręczaniu oraz odbieraniu przesyłek. Pracownicy i kurierzy DHL Express zostali dodatkowo wyposażeni w preparaty służące do dezynfekcji, mają też dostęp do rękawiczek i maseczek ochronnych. Wprowadzono również szereg wewnętrznych procedur, mających na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia.
– W trosce o zdrowie kurierów oraz klientów wprowadziliśmy bezpieczne i bezkontaktowe formy doręczania przesyłek międzynarodowych. Kluczowa jest jednak odpowiedzialność osób, z którymi kurierzy stykają się na co dzień, np. informowanie o kwarantannie – wskazuje Agnieszka Błaś z DHL Express. – Istnieje możliwość zrealizowania dostawy bez konieczności potwierdzania jej podpisem. Kurierzy wyposażeni są dodatkowo w terminale do obsługi kart płatniczych i kredytowych umożliwiające płatności bezgotówkowe. Odbiorcy mogą również w prosty sposób dzięki aplikacji On Demand Delivery przekierować przesyłkę pod inny adres lub do paczkomatu DHL – dodaje.
[1] Francusko-Polska Izba Gospodarcza

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.