Komunikaty PR

Niewypłacalność firm na świecie znów w górę – wzrost o 10%

2024-07-25  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Niewrzędowski
AKM multiAN PR

Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.43 MB )

W skrócie: 

• Według stanu na połowę 2024 r. w większości krajów odnotowywano ciągłą tendencję wzrostową liczby upadłości przedsiębiorstw, co potwierdza prognozę Allianz Trade dotyczącą zauważalnego wzrostu ich liczby w całym 2024 roku przynajmniej w połowie krajów na całym świecie. 

• W efekcie dwie trzecie krajów zakończy bieżący rok z liczbą niewypłacalności powyżej poziomów sprzed pandemii. 

• Sądząc po obecnej skali prognozować można, że globalna liczba niewypłacalności przedsiębiorstw przyspieszy w całym 2024 roku o +10% r/r. 

• Kraje europejskie – partnerzy gospodarczy Polsk również odczuwają presje zwiększonej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw: Niemcy powinny odnotować w 2024 r. wzrost ich liczby o +21%., Włochy +18%, Francja +12%, a Belgia +11%. 

• W 2025 r. Allianz Trade spodziewa się umiarkowanego globalnego wzrostu niewypłacalności (+1%), napędzanego głównie przez Amerykę Północną (+5%) i Chiny (+4%), podczas gdy reszta świata doświadczyć już powinna odwrócenia trendu spadkowego wraz z poprawą aktywności gospodarczej i warunków finansowania.

 

Niewypłacalność przedsiębiorstw: Wzrost ich liczby o 10% w 2024 r.

W połowie 2024 r. trend wzrostowy w zakresie niewypłacalności przedsiębiorstw w większości krajów wciąż się utrzymuje. W I kwartale nasz globalny wskaźnik niewypłacalności wzrósł o +11% r/r, przy czym do wzrostu przyczyniły się wszystkie regiony z wyjątkiem Afryki. Najnowsze oficjalne dane o zarejestrowanych niewypłacalnościach przedsiębiorstw za czerwiec (19 krajów), maj (16) lub wcześniej (7) wskazują, że większość z nich nadal doświadcza wzrostu liczby niewypłacalności w ujęciu rok do roku w ciągu ostatniego miesiąca (dwa z trzech), ostatnich trzech miesięcy (trzy z czterech) lub od początku roku (trzy z czterech). Co warte podkreślenia –     istotna liczba tych wzrostów niewypłacalności była dwucyfrowa. Największymi wzrostami liczby niewypłacalności od początku roku wyróżniają się: Kanada  w Ameryce (+79% r/r), Szwecja (+48%) w Europie Zachodniej, Rosja (+40%) w Europie Wschodniej i Singapur (+46%) w regionie Azji i Pacyfiku. Wyjątkiem są głównie niektóre rynki wschodzące w Europie Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Węgry, Litwa, Turcja), Afryce (RPA) i Azji (Indie, Tajwan), podczas gdy Chiny nadal zgłaszają niską liczbę niewypłacalności przedsiębiorstw w porównaniu z latami 2019-2023.

 

W Stanach Zjednoczonych, gdzie oficjalne dane o niewypłacalnościach publikowane są tylko kwartalnie, amerykańskie sądy potwierdziły w 1 kwartale trend wzrostowy, który trwa już od połowy 2022 roku. Na poziomie federalnym I kwartał 2024 r. zakończył się 5 468 bankructwami, co stanowi wzrost o 35% r/r (+1% kw./kw.). Jeśli chodzi o II kwartał, alternatywne źródła wskazują na ten sam kierunek. BusinessBankruptcy.com sugeruje wzrost o +20% r/r zgodnie z ich monitoringiem rozdziałów 7 i 11, co w oparciu o publiczny dostęp do elektronicznych rejestrów sądowych (PACER) stanowi około połowy krajowego wyniku w oparciu o perspektywy historyczne. Skupiając się na największych firmach, S&P Global Market Intelligence odnotowuje wzrost o +35% z 206 sprawami w II kwartale i 346 ogółem w I półroczu, przy wzroście w szczególności w sektorach dóbr konsumenckich, opieki zdrowotnej i wytwórstwie przemysłowym. 

 

W Europie Zachodniej oficjalne dane dla Niemiec są opóźnione, ale potwierdziły trwające odbicie od bardzo niskiego poziomu niewypłacalności osiągniętego w 2021 r., przy skumulowanym wzroście ich liczby o +28% r / r w ciągu ostatnich 12 miesięcy na koniec kwietnia 2024 roku. Alternatywne źródła wskazują na osłabienie trendu w maju i czerwcu, ale nadal ich utrzymują się na stałym poziomie, z łącznie silnym wzrostem w pierwszym półroczu, według Humboldt-University of Berlin (+26% r/r), CreditReform (+30%) i IWH (+35%). Większość innych rynków europejskich nadal odnotowywała odbicie w zakresie niewypłacalności w pierwszych miesiącach 2024 r., w szczególności Szwecja (+58% r/r od początku roku), Holandia (+39%), Austria (+27%), Irlandia (+25%), Francja (+21%) i Włochy (+20%). Warto jednak wspomnieć o potwierdzeniu niedawnego złagodzenia / odwrócenia trendu spadkowego w Danii (-21%) i w mniejszym stopniu na tym etapie w Wielkiej Brytanii (-1%) - ze stosunkowo wysokich poziomów w obu krajach. 

W Azji, z wyłączeniem Chin, Indii i Tajwanu, wzrostowa dynamika utrzymuje się w Japonii (+22% r/r w ostatnich sześciu miesiącach), Australii (+24%), Hongkongu (+26%), Nowej Zelandii (+35%), Korei Południowej (+37%) i Singapurze (+48%).

 

Ogólnie rzecz biorąc, większość zaawansowanych gospodarek ma poziomy niewypłacalności przedsiębiorstw przewyższające te sprzed pandemii, a trend ten rozprzestrzenia się we wszystkich sektorach. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy prym wiodła Szwecja (+61% w porównaniu do tego samego okresu w latach 2018-2019), a następnie Finlandia (+30%), Szwajcaria (+37%), Austria (+29%), Wielka Brytania (+28%) oraz w mniejszym stopniu kilka innych, w tym Hiszpania, Francja, Holandia, Niemcy, Belgia i Dania, a także Kanada (+101%), Korea Południowa (+127%), Japonia (+21%) i Australia (+24%). Warto zauważyć, że Stany Zjednoczone, Włochy, Portugalia i Norwegia były do tej pory wyjątkami, podobnie jak rynki wschodzące w Azji (Chiny, Indie, Tajwan) i Ameryce Łacińskiej (Chile). Nadal obserwujemy duże rozbieżności w dynamice między sektorami, ze względu na nierówną ekspozycję na niedawne wstrząsy i środki wsparcia (zwłaszcza w transporcie / magazynowaniu, handlu oraz usługach związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem). W Europie nadal jednak 60% firm w naszej badanej próbie ośmiu głównych sektorów gospodarki z 26 krajów (tj. 123 z 208 sektorów) odnotowało wzrost liczby niewypłacalności r/r w I kwartale 2024 r. w porównaniu z 58% w IV kwartale 2023 r. (119), 68% w III kwartale ub. roku (139 sektorów) i 61% w II kwartale 2023 r. (128). Kraje, w których największa liczba sektorów przekroczyła już poziomy sprzed pandemii, znajdują się głównie w Europie Zachodniej, w szczególności w Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji.

 

Ponieważ globalna gospodarka nie wyszła jeszcze na prostą, w Allianz Trade spodziewamy się teraz większego wzrostu liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Niemczech (+21% w 2024 r.), Belgii (+11%) i Francji (+12%) - przy czym ta ostatnia może podlegać dalszym korektom w miarę rozwoju sytuacji politycznej po wyborach krajowych. Skorygowaliśmy w górę nasze szacunki dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw w 21 krajach, przy czym największe korekty w górę dotyczyły Szwecji, Kanady, Polski, Nowej Zelandii i Korei Południowej.  Z kolei korekty w dół były bardziej ograniczone (16 przypadków), w szczególności w Hiszpanii (obecnie +20% na 2024 r.), Włoszech (+18%) i Wielkiej Brytanii (+6%). 

 

Podsumowując: Allianz Trade spodziewa się zauważalnego lub silnego wzrostu niewypłacalności przedsiębiorstw w 2024 roku w połowie krajów., przy czym spodziewać się można, że dwie trzecie krajów zakończy ten rok powyżej liczby niewypłacalności sprzed pandemii (średnia z lat 2016-2019), w porównaniu z połowa krajów odnotowujących taki stan jeszcze w 2023 roku. W ujęciu regionalnym trend ten przełożyłby się na wzrosty we wszystkich regionach, z Ameryką Północną na czele z +29%, następnie Europą Zachodnią z +14% i Azją z +3% z Chinami (+8% bez Chin). Na poziomie globalnym doprowadziłoby to do kolejnego przyspieszenia liczby niewypłacalności w 2024 r., osiągając +10%, co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednią prognozą +9% i po wzroście o +7% w 2023 r. W 2025 r. spodziewany jest umiarkowany wzrost niewypłacalności na całym świecie (+1%), napędzany głównie przez Amerykę Północną (+5%) i Chiny (+4%), podczas gdy reszta świata prawdopodobnie odnotuje odwrócenie trendu spadkowego wraz z poprawą aktywności gospodarczej i kontekstu finansowania. Oczekiwać można, że kraje europejskie odnotują największe spadki, głównie ze względu na silne odbicie w latach 2021-2024 i stąd z historycznie wysokich poziomów ich liczby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: AKM multiAN PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu Biuro prasowe
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe
Gospodarka WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność
2024-11-27 | 01:00

WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność

Producent Majonezu Kieleckiego planuje rozbudowę infrastruktury, co umożliwi znaczący rozwój zakładu oraz wdrożenie rozwiązań technologicznych najnowszej generacji. Prace budowlane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.