Komunikaty PR

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

2024-05-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął Łukasz Bernatowicz - prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Podczas dyskusji panelowej eksperci zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak: zawiłość, nieczytelność, niejednoznaczność polskiego systemu podatkowego oraz sposoby jego uproszczenia, stymulowanie inwestycji i innowacji, a także rozmawiali na temat estońskiego CITu „po polsku”- czyli popsuty pomyśle, który był dobry. Próbowano znaleźć też odpowiedzieć na pytania: - Jak stymulować rozwiązania podatkowe korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.                                                                                                          

- Albert Einstein twierdził, że nie ma bardziej niezrozumiałej kwestii niż podatki dochodowe - a nie słyszał przecież o polskich podatkach. Mamy wciąż jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych. - podkreślał prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.

- Jakkolwiek to dziś brzmi pokładaliśmy nadzieje w Polskim Ładzie. W Radzie Dialogu Społecznego, gdzie Business Centre Club jest obecne od początku, gdy usłyszeliśmy, że jest szansa na reformę naszego skomplikowanego systemu podatkowego, niezależnie od tego kto był autorem reformy - liczyliśmy bardzo na zmianę. - mówił Bernatowicz.

Biznes od lat apeluje o konsultacje.

- Jednym z immanentnych elementów tworzenia prawa powinny być konsultacje społeczne przeprowadzone w Radzie Dialogu Społecznego. Wszyscy niestety wiemy jak to się dotychczas odbyło. Liczymy, że aktualny rząd dotrzyma deklaracji konsultacji - podkreślał Bernatowicz. Ekspert BCC przypomniał też, że wszystkie założenia do Polskiego Ładu zostały w odpowiednim czasie zaopiniowane w RDS.                                                                          

- Żadna z uwag nie została wdrożona. Potem było 800 poprawek. A gdyby nasz głos był wysłuchany i wykorzystany na etapie tworzenia ustawy sytuacja byłaby inna. Niestety tak się nie stało i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Dlatego łatając dziury nie jesteśmy w stanie iść do przodu. - mówił Łukasz Bernatowicz.

Ekspert BCC powołał się na najnowszy raport członka BCC - Grand Thornton - zgodnie z którym głównym motorem dla gospodarki w najbliższych miesiącach nadal będzie konsumpcja prywatna.

- Od lat postulujemy o regionalizację płacy minimalnej. Ten temat znowu wraca do RDS. Będziemy wnosić o nie podnoszenie wynagrodzenia minimalnego dwa razy w roku. Nie możemy już konkurować z innymi krajami tanią siłą roboczą. Te czasy się skończyły - zwrócił uwagę Bernatowicz.

W rozmowie panelowej obok eksperta BCC uczestniczyli: Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Marek Chmaj - wspólnik zarządzający , szef departamentu prawa konstytucyjnego, administracyjnego i procesu inwestycyjnego Chmaj i Partnerzy sp.p., Aleksandra Kalinowska - partner Andersen, Izabela Golińska - tak Director TVN Warner Bros. Discovery oraz Marcin Zieliński - prezes zarządu, główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. Panel prowadził dziennikarz TVN Jan Niedziałek.

Eksperci zgodnie twierdzili, że polski system podatkowy wymaga pilnej zmiany i faktycznego uproszczenia, przedsiębiorcy nie powinni być dłużej zaskakiwany, praktyka stosowania prawa podatkowego powinna być ujednolicona.

- Prostota, transparentność, likwidacja licznych ulg z których korzystają nie zawsze Ci, którym one przysługują- podsumował Bernatowicz

Ekspert zwócił uwagę, że poprawę poziomu obsługi urzedów skarbowych i współpracy z przedsiębiorcami.

Przedstawicielka globalnych korporacji - Izabela Golińska - Tax Director TVN Warner Bros Discovery zwróciła uwagę na to, że organy podatkowe mają swoją interpretację prawa i brakuje instancji od której można się sprawnie odwołać oraz na problemy które generuje tłumaczeniem wszystkim kontrahentom po co konieczny są wymagane certyfikaty.

Po dyskusji ekspertów odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. 

------------------------------------------------------------------------------------

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.

 

Kontakt dla mediów:

Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl

Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu Biuro prasowe
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe
Gospodarka WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność
2024-11-27 | 01:00

WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność

Producent Majonezu Kieleckiego planuje rozbudowę infrastruktury, co umożliwi znaczący rozwój zakładu oraz wdrożenie rozwiązań technologicznych najnowszej generacji. Prace budowlane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.