Komunikaty PR

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

2024-05-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął Łukasz Bernatowicz - prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Podczas dyskusji panelowej eksperci zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak: zawiłość, nieczytelność, niejednoznaczność polskiego systemu podatkowego oraz sposoby jego uproszczenia, stymulowanie inwestycji i innowacji, a także rozmawiali na temat estońskiego CITu „po polsku”- czyli popsuty pomyśle, który był dobry. Próbowano znaleźć też odpowiedzieć na pytania: - Jak stymulować rozwiązania podatkowe korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.                                                                                                          

- Albert Einstein twierdził, że nie ma bardziej niezrozumiałej kwestii niż podatki dochodowe - a nie słyszał przecież o polskich podatkach. Mamy wciąż jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych. - podkreślał prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.

- Jakkolwiek to dziś brzmi pokładaliśmy nadzieje w Polskim Ładzie. W Radzie Dialogu Społecznego, gdzie Business Centre Club jest obecne od początku, gdy usłyszeliśmy, że jest szansa na reformę naszego skomplikowanego systemu podatkowego, niezależnie od tego kto był autorem reformy - liczyliśmy bardzo na zmianę. - mówił Bernatowicz.

Biznes od lat apeluje o konsultacje.

- Jednym z immanentnych elementów tworzenia prawa powinny być konsultacje społeczne przeprowadzone w Radzie Dialogu Społecznego. Wszyscy niestety wiemy jak to się dotychczas odbyło. Liczymy, że aktualny rząd dotrzyma deklaracji konsultacji - podkreślał Bernatowicz. Ekspert BCC przypomniał też, że wszystkie założenia do Polskiego Ładu zostały w odpowiednim czasie zaopiniowane w RDS.                                                                          

- Żadna z uwag nie została wdrożona. Potem było 800 poprawek. A gdyby nasz głos był wysłuchany i wykorzystany na etapie tworzenia ustawy sytuacja byłaby inna. Niestety tak się nie stało i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Dlatego łatając dziury nie jesteśmy w stanie iść do przodu. - mówił Łukasz Bernatowicz.

Ekspert BCC powołał się na najnowszy raport członka BCC - Grand Thornton - zgodnie z którym głównym motorem dla gospodarki w najbliższych miesiącach nadal będzie konsumpcja prywatna.

- Od lat postulujemy o regionalizację płacy minimalnej. Ten temat znowu wraca do RDS. Będziemy wnosić o nie podnoszenie wynagrodzenia minimalnego dwa razy w roku. Nie możemy już konkurować z innymi krajami tanią siłą roboczą. Te czasy się skończyły - zwrócił uwagę Bernatowicz.

W rozmowie panelowej obok eksperta BCC uczestniczyli: Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Marek Chmaj - wspólnik zarządzający , szef departamentu prawa konstytucyjnego, administracyjnego i procesu inwestycyjnego Chmaj i Partnerzy sp.p., Aleksandra Kalinowska - partner Andersen, Izabela Golińska - tak Director TVN Warner Bros. Discovery oraz Marcin Zieliński - prezes zarządu, główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. Panel prowadził dziennikarz TVN Jan Niedziałek.

Eksperci zgodnie twierdzili, że polski system podatkowy wymaga pilnej zmiany i faktycznego uproszczenia, przedsiębiorcy nie powinni być dłużej zaskakiwany, praktyka stosowania prawa podatkowego powinna być ujednolicona.

- Prostota, transparentność, likwidacja licznych ulg z których korzystają nie zawsze Ci, którym one przysługują- podsumował Bernatowicz

Ekspert zwócił uwagę, że poprawę poziomu obsługi urzedów skarbowych i współpracy z przedsiębiorcami.

Przedstawicielka globalnych korporacji - Izabela Golińska - Tax Director TVN Warner Bros Discovery zwróciła uwagę na to, że organy podatkowe mają swoją interpretację prawa i brakuje instancji od której można się sprawnie odwołać oraz na problemy które generuje tłumaczeniem wszystkim kontrahentom po co konieczny są wymagane certyfikaty.

Po dyskusji ekspertów odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. 

------------------------------------------------------------------------------------

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.

 

Kontakt dla mediów:

Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl

Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.