Polskie Towarzystwo Gospodarcze - 3 przedstawicieli w Radzie Dialogu Społecznego
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl
W dniu 09.09.2024 podczas głosowania w Radzie Dialogu Społecznego Polskie Towarzystwo Gospodarcze otrzymało trzy mandaty dla swoich przedstawicieli w tym gremium. Oznacza to ostateczne potwierdzenie obecności PTG w RDS. Obecnie organizacja czeka już tylko na oficjalną nominację przez Prezydenta RP.
Oficjalnie rozstrzygnięto tę kwestię jednomyślnie w uchwale nr 70 “w sprawie zmiany uchwały nr 29 w sprawie zatwierdzenia liczby przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców w składzie Rady Dialogu Społecznego”. Data przyjęcia uchwały jest w pewnym sensie symboliczna, ponieważ miała miejsce dzień po czwartych urodzinach PTG – związek pracodawców powstał bowiem 08.09.2020 r.
Proces wchodzenia PTG do RDS trwa od ponad roku. Warto przypomnieć tu krótko chronologię wydarzeń. 20 września 2023 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie (z sierpnia) o stwierdzeniu reprezentatywności Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Tym samym spełnione zostały wówczas wymogi formalne powołania przedstawicieli tej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej krajowych przedsiębiorców do Rady Dialogu Społecznego.
Wydawało się, że reszta pozostanie formalnością. Tymczasem procedura zaczęła się niezwykle przeciągać, przede wszystkim ze względu na brak porozumienia pozostałych organizacji pracodawców w sprawie nowego podziału mandatów w radzie. PTG musiało interweniować u Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który z mocy prawa kieruje pracami Rady Dialogu Społecznego, aby przyspieszyć postępowanie. I wreszcie dopiero 09.09.2024 sprawa została finalnie zamknięta.
Rada Dialogu Społecznego to ciało powołane na mocy ustawy z 24.07.2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z ustawą przewodniczący Rady przedstawia Sejmowi i Senatowi corocznie sprawozdanie z działalności Rady w roku poprzednim. RDS zastąpiła funkcjonującą od 1994 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej Członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. Celem RDS jest instytucjonalizacja i prowadzenie dialogu społecznego przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga jej opinii i konsultuje z nią rozmaite propozycje legislacyjne.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze powstało w 2016 r., początkowo jako stowarzyszenie. Od 2020 r. działa jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno wielkie firmy, jak i mały oraz średni biznes. Misją PTG jest przede wszystkim działanie na rzecz interesów swoich członków, ale również polepszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej i walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym.
Przystąpienie do RDS jest zatem naturalną konsekwencją zarówno dynamicznego rozwoju organizacji, jak i wynika z potrzeby jeszcze efektywniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.