Komunikaty PR

Porozumienie ekspertów ESG, czyli początek współpracy FOB z GS1 Polska

2024-10-01  |  14:14
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro prasowe GS1 Polska

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
gs1polska|alertmedia.pl| |gs1polska|alertmedia.pl
506051987
https://gs1pl.org
Do pobrania GS1_FOB ( 0.05 MB )

Dwie duże organizacje, które wspierają firmy we wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju, połączyły siły. We wrześniu 2024 roku GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz edukacji rynku. Podstawowym celem tej inicjatywy jest lepsze przygotowanie polskich firm do wyzwań, jakie łączą się ze zrównoważonym rozwojem.

Raportowanie ESG, Cyfrowy Paszport Produktu, system kaucyjny, standaryzacja danych – tymi zagadnieniami wspólnie będą zajmować się GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), które podpisały właśnie list intencyjny. Celem zawartego porozumienia jest współpraca obu organizacji na rzecz edukacji rynku w zakresie standaryzacji, gromadzenia i współdzielenia danych na temat zrównoważonego rozwoju w łańcuchu wartości. 

Wiedza o ESG prosto od ekspertów 

W obliczu nowych obowiązków przedsiębiorcy powinni mieć możliwość czerpania wiedzy od najlepszych ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. A tacy działają w obu organizacjach, które nawiązały współpracę. 

Edukacja firm jest niezbędna, by w przyszłości minimalizować ryzyko problemów przy raportowaniu danych w łańcuchu dostaw – komentuje dr Marta Szymborska, co-CEO GS1 Polska. – Wierzymy, że nasze partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu pozwoli nam na popularyzację wiedzy o roli standaryzacji oraz upowszechnianie otwartych, globalnych standardów, które pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju. 

Aby móc skutecznie realizować działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, firmy potrzebują dostępu do wiedzy, narzędzi i rozwiązań będących odpowiedzią na kluczowe wyzwania związane z ESG, zwłaszcza w łańcuchu dostaw. Cieszymy się, że dzięki współpracy z GS1 będziemy mogli w jeszcze większym stopniu wspierać biznes w Polsce na drodze do zrównoważonej transformacji. Partnerstwo i współpraca to jedne z najważniejszych wartości dla naszej organizacji – podkreśla Maria Krawczyńska-Kaczmarek, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

O GS1 Polska  

GS1 – międzynarodowa organizacja not-for-profit. Działa w 150 krajach i od początku istnienia wspiera handel. Wdrożyła standardowy kod kreskowy, znany i używany dziś na całym świecie. Kod jest uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.   

Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji o towarach, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (ang. traceability). Systemy GS1 ułatwiają partnerom handlowym współpracę i udostępnianie informacji o produktach w całym łańcuchu dostaw.    

O Forum Odpowiedzialnego Biznesu  

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą (od 2000 roku) i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający 80 firm – liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.  

  

Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe, a od 2009 roku współpracuje z World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.  

Stowarzyszenie koordynuje Kartę Różnorodności w Polsce – międzynarodową inicjatywę pod patronatem Komisji Europejskiej.  

FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.  

„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja FOB. Więcej na odpowiedzialnybiznes.pl.  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro prasowe GS1 Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.