Porozumienie ekspertów ESG, czyli początek współpracy FOB z GS1 Polska
Biuro prasowe GS1 Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
gs1polska|alertmedia.pl| |gs1polska|alertmedia.pl
506051987
https://gs1pl.org
Dwie duże organizacje, które wspierają firmy we wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju, połączyły siły. We wrześniu 2024 roku GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz edukacji rynku. Podstawowym celem tej inicjatywy jest lepsze przygotowanie polskich firm do wyzwań, jakie łączą się ze zrównoważonym rozwojem.
Raportowanie ESG, Cyfrowy Paszport Produktu, system kaucyjny, standaryzacja danych – tymi zagadnieniami wspólnie będą zajmować się GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), które podpisały właśnie list intencyjny. Celem zawartego porozumienia jest współpraca obu organizacji na rzecz edukacji rynku w zakresie standaryzacji, gromadzenia i współdzielenia danych na temat zrównoważonego rozwoju w łańcuchu wartości.
Wiedza o ESG prosto od ekspertów
W obliczu nowych obowiązków przedsiębiorcy powinni mieć możliwość czerpania wiedzy od najlepszych ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. A tacy działają w obu organizacjach, które nawiązały współpracę.
– Edukacja firm jest niezbędna, by w przyszłości minimalizować ryzyko problemów przy raportowaniu danych w łańcuchu dostaw – komentuje dr Marta Szymborska, co-CEO GS1 Polska. – Wierzymy, że nasze partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu pozwoli nam na popularyzację wiedzy o roli standaryzacji oraz upowszechnianie otwartych, globalnych standardów, które pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju.
– Aby móc skutecznie realizować działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, firmy potrzebują dostępu do wiedzy, narzędzi i rozwiązań będących odpowiedzią na kluczowe wyzwania związane z ESG, zwłaszcza w łańcuchu dostaw. Cieszymy się, że dzięki współpracy z GS1 będziemy mogli w jeszcze większym stopniu wspierać biznes w Polsce na drodze do zrównoważonej transformacji. Partnerstwo i współpraca to jedne z najważniejszych wartości dla naszej organizacji – podkreśla Maria Krawczyńska-Kaczmarek, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
O GS1 Polska
GS1 – międzynarodowa organizacja not-for-profit. Działa w 150 krajach i od początku istnienia wspiera handel. Wdrożyła standardowy kod kreskowy, znany i używany dziś na całym świecie. Kod jest uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.
Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji o towarach, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (ang. traceability). Systemy GS1 ułatwiają partnerom handlowym współpracę i udostępnianie informacji o produktach w całym łańcuchu dostaw.
O Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą (od 2000 roku) i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający 80 firm – liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.
Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe, a od 2009 roku współpracuje z World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Stowarzyszenie koordynuje Kartę Różnorodności w Polsce – międzynarodową inicjatywę pod patronatem Komisji Europejskiej.
FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.
„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja FOB. Więcej na odpowiedzialnybiznes.pl.
Aktualizacja oceny ryzyka w poszczególnych krajach i sektorach
Kto udźwignie przyszłoroczny budżet? – cała nadzieja w przedsiębiorcach
Polacy nie lubią marnotrawstwa - wyniki najnowszych badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wstrzymanie dopłat do leasingu aut elektrycznych może zahamować na nie popyt. Większość firm odłoży zakup na przyszły rok
Wstrzymanie dopłat do leasingu w programie „Mój elektryk” może czasowo obniżyć popyt na samochody elektryczne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Dla dalszego rozwoju elektromobilności potrzebny jest nie tylko stabilny system wsparcia, lecz również ujednolicenie systemów płatności, ładowania i zarządzania flotą w kontekście dalszego rozwoju elektromobilności – podkreślali eksperci podczas Kongresu Nowej Mobilności. Na koniec lipca 2024 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie ponad 70,5 tys. samochodów w pełni elektrycznych.
Prawo
Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Z danych GUS wynika, że na koniec I kwartału 2024 roku pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych wykonywało w Polsce niemal 2,3 mln osób. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie terminu wdrożenia reformy. – Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.
Problemy społeczne
Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej
70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.