Porozumienie ekspertów ESG, czyli początek współpracy FOB z GS1 Polska
Biuro prasowe GS1 Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
gs1polska|alertmedia.pl| |gs1polska|alertmedia.pl
506051987
https://gs1pl.org
Dwie duże organizacje, które wspierają firmy we wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju, połączyły siły. We wrześniu 2024 roku GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz edukacji rynku. Podstawowym celem tej inicjatywy jest lepsze przygotowanie polskich firm do wyzwań, jakie łączą się ze zrównoważonym rozwojem.
Raportowanie ESG, Cyfrowy Paszport Produktu, system kaucyjny, standaryzacja danych – tymi zagadnieniami wspólnie będą zajmować się GS1 Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), które podpisały właśnie list intencyjny. Celem zawartego porozumienia jest współpraca obu organizacji na rzecz edukacji rynku w zakresie standaryzacji, gromadzenia i współdzielenia danych na temat zrównoważonego rozwoju w łańcuchu wartości.
Wiedza o ESG prosto od ekspertów
W obliczu nowych obowiązków przedsiębiorcy powinni mieć możliwość czerpania wiedzy od najlepszych ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. A tacy działają w obu organizacjach, które nawiązały współpracę.
– Edukacja firm jest niezbędna, by w przyszłości minimalizować ryzyko problemów przy raportowaniu danych w łańcuchu dostaw – komentuje dr Marta Szymborska, co-CEO GS1 Polska. – Wierzymy, że nasze partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu pozwoli nam na popularyzację wiedzy o roli standaryzacji oraz upowszechnianie otwartych, globalnych standardów, które pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju.
– Aby móc skutecznie realizować działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, firmy potrzebują dostępu do wiedzy, narzędzi i rozwiązań będących odpowiedzią na kluczowe wyzwania związane z ESG, zwłaszcza w łańcuchu dostaw. Cieszymy się, że dzięki współpracy z GS1 będziemy mogli w jeszcze większym stopniu wspierać biznes w Polsce na drodze do zrównoważonej transformacji. Partnerstwo i współpraca to jedne z najważniejszych wartości dla naszej organizacji – podkreśla Maria Krawczyńska-Kaczmarek, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
O GS1 Polska
GS1 – międzynarodowa organizacja not-for-profit. Działa w 150 krajach i od początku istnienia wspiera handel. Wdrożyła standardowy kod kreskowy, znany i używany dziś na całym świecie. Kod jest uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.
Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji o towarach, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (ang. traceability). Systemy GS1 ułatwiają partnerom handlowym współpracę i udostępnianie informacji o produktach w całym łańcuchu dostaw.
O Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą (od 2000 roku) i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający 80 firm – liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.
Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe, a od 2009 roku współpracuje z World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Stowarzyszenie koordynuje Kartę Różnorodności w Polsce – międzynarodową inicjatywę pod patronatem Komisji Europejskiej.
FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.
„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja FOB. Więcej na odpowiedzialnybiznes.pl.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.