Komunikaty PR

Prezydent powołał przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego do RDS

2024-10-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Tyszka
Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl

W dniu 29 października 2024 r. o godzinie 15.00. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wręczył akty powołania przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Gospodarczego - nowego członka Rady Dialogu Społecznego. W Prezydium RDS znaleźli się Panowie Tomasz Janik – prezes zarządu, Konrad Banecki – wiceprezes zarządu oraz Andrzej Toborowicz - prezes honorowy i jeden z głównych założycieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim symbolicznie kończy drogę akcesji do RDS, która rozpoczęła się 20 września 2023 r. wraz z uprawomocnieniem się postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o stwierdzeniu reprezentatywności Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

“Jako organizacja rzeczywiście reprezentująca sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Polskie Towarzystwo Gospodarcze ma szczególną rolę do odegrania w Radzie Dialogu Społecznego. Zamierzamy być głosem tych wszystkich właścicieli firm, często jednoosobowych lub rodzinnych, którzy mimo, że łącznie wytwarzają prawie połowę PKB, często nie są dostrzegani przez decydentów politycznych” - podkreśla Tomasz Janik, prezes PTG.

Rada Dialogu Społecznego to ciało powstałe na mocy ustawy z 24.07.2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.  RDS zastąpiła funkcjonującą od 1994 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej Członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. Celem RDS jest instytucjonalizacja i prowadzenie dialogu społecznego przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga jej opinii i konsultuje z nią rozmaite propozycje legislacyjne.

Z kolei początki Polskiego Towarzystwa Gospodarczego sięgają 2016 r., gdy zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie. Od 2020 r. działa jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno wielkie firmy, jak i mały oraz średni biznes. Misją PTG jest przede wszystkim działanie na rzecz interesów swoich członków, ale również polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym. Przystąpienie do RDS jest zatem naturalną konsekwencją zarówno dynamicznego rozwoju organizacji, jak i wynika z potrzeby jeszcze efektywniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.

Warto pamiętać, że samo pojęcie dialogu społecznego odnosi się do wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców i organami państwowymi. W ostatnich latach wiele podmiotów pozarządowych, z tzw. trzeciego sektora, zwracało uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał dialogu w kształtowaniu ram życia gospodarczego oraz społecznego państwa. Wejście do RDS nowego członka pozwala więc z optymizmem patrzeć na perspektywy rozwoju debaty publicznej w Polsce. Tym bardziej, że Polskie Towarzystwo Gospodarcze zawsze podkreślało swoją otwartość na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami dialogu społecznego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Transformacja z unijnym dofinansowaniem Biuro prasowe
2024-12-02 | 19:20

Transformacja z unijnym dofinansowaniem

Transformacja z unijnym dofinansowaniem - Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce. Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.