Prezydent powołał przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego do RDS
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl
W dniu 29 października 2024 r. o godzinie 15.00. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wręczył akty powołania przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Gospodarczego - nowego członka Rady Dialogu Społecznego. W Prezydium RDS znaleźli się Panowie Tomasz Janik – prezes zarządu, Konrad Banecki – wiceprezes zarządu oraz Andrzej Toborowicz - prezes honorowy i jeden z głównych założycieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim symbolicznie kończy drogę akcesji do RDS, która rozpoczęła się 20 września 2023 r. wraz z uprawomocnieniem się postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o stwierdzeniu reprezentatywności Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
“Jako organizacja rzeczywiście reprezentująca sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Polskie Towarzystwo Gospodarcze ma szczególną rolę do odegrania w Radzie Dialogu Społecznego. Zamierzamy być głosem tych wszystkich właścicieli firm, często jednoosobowych lub rodzinnych, którzy mimo, że łącznie wytwarzają prawie połowę PKB, często nie są dostrzegani przez decydentów politycznych” - podkreśla Tomasz Janik, prezes PTG.
Rada Dialogu Społecznego to ciało powstałe na mocy ustawy z 24.07.2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. RDS zastąpiła funkcjonującą od 1994 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej Członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. Celem RDS jest instytucjonalizacja i prowadzenie dialogu społecznego przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga jej opinii i konsultuje z nią rozmaite propozycje legislacyjne.
Z kolei początki Polskiego Towarzystwa Gospodarczego sięgają 2016 r., gdy zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie. Od 2020 r. działa jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno wielkie firmy, jak i mały oraz średni biznes. Misją PTG jest przede wszystkim działanie na rzecz interesów swoich członków, ale również polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym. Przystąpienie do RDS jest zatem naturalną konsekwencją zarówno dynamicznego rozwoju organizacji, jak i wynika z potrzeby jeszcze efektywniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.
Warto pamiętać, że samo pojęcie dialogu społecznego odnosi się do wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców i organami państwowymi. W ostatnich latach wiele podmiotów pozarządowych, z tzw. trzeciego sektora, zwracało uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał dialogu w kształtowaniu ram życia gospodarczego oraz społecznego państwa. Wejście do RDS nowego członka pozwala więc z optymizmem patrzeć na perspektywy rozwoju debaty publicznej w Polsce. Tym bardziej, że Polskie Towarzystwo Gospodarcze zawsze podkreślało swoją otwartość na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami dialogu społecznego.
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.