Sytuacja na rynku gazu w Polsce
W pierwszej połowie br. ponad cztery tysiące odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Łącznie już ponad 300 tys. odbiorców skorzystało z prawa wyboru sprzedawcy tej formy energii. Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki potwierdzają trend rosnącej świadomości konsumentów w tym obszarze. Wielu z nich aktywnie poszukuje konkurencyjnych ofert w celu minimalizacji kosztów.
Zmiana sprzedawcy jest nie tylko sposobem na oszczędności, ale także skuteczną metodą ochrony przed niestabilnością cenową. Niektóre firmy na rynku pozwalają na bardziej przewidywalne planowanie wydatków w dłuższej perspektywie, niezależnie od wahań na rynku gazu.
Analiza warunków umowy
Ważnym aspektem przy wyborze nowego sprzedawcy gazu jest analiza warunków umowy. Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że choć prawo do zmiany sprzedawcy daje dużą elastyczność, należy być ostrożnym i uważnym w stosunku do nieuczciwych praktyk niektórych podmiotów działających na rynku obrotu gazem. Na co trzeba zwrócić uwagę w umowie, żeby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk rynkowych? Przede wszystkim na okres i warunki obowiązywania stawek cenowych oraz katalog dodatkowych usług. Istotna, szczególnie w sytuacji chęci wypowiedzenia umowy, jest znajomość praw konsumenta. To właśnie dzięki nim zyskujemy między innymi możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni bez podania przyczyn.
Unikanie podwyżek
– W dzisiejszych dynamicznych warunkach rynkowych kluczowe jest, by nasi klienci mieli pewność co do swoich wydatków na gaz. Dlatego oferujemy modele, które dostosowują się do ich potrzeb – stałe ceny zapewniają stabilność na lata, a zakupy w transzach dają elastyczność, pozwalając na optymalizację kosztów w zależności od sytuacji rynkowej. To daje naszym odbiorcom większą kontrolę nad budżetem – tłumaczy Jarosław Fabiański, prezes firmy Direct4Energy.
Ekspert dodał także, że świadomy wybór odpowiedniej oferty może znacząco wpłynąć na ochronę konsumentów przed nagłymi podwyżkami, które obserwowane są w okresach wzmożonych wahań cen gazu. Według niego kluczem jest oferowanie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta, które potrzebują większej elastyczności w zarządzaniu dostawami energii.
– Naszym celem jest budowanie zaufania poprzez dostarczanie nie tylko konkurencyjnych cen, ale także doradztwa z zakresu świadomego zarządzania kosztami energii. Konsument, który wybiera ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, ma realną szansę na uniknięcie niespodziewanych wzrostów kosztów i utrzymanie stabilnego budżetu – uzupełnia ekspert.
Świadome decyzje i wybór sprzedawcy stają się ważnym elementem kontroli nad budżetem firmowym. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wzrostami cen, warto śledzić rynek, porównywać oferty i wybierać rozwiązania, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.