Sytuacja na rynku gazu w Polsce
W pierwszej połowie br. ponad cztery tysiące odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Łącznie już ponad 300 tys. odbiorców skorzystało z prawa wyboru sprzedawcy tej formy energii. Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki potwierdzają trend rosnącej świadomości konsumentów w tym obszarze. Wielu z nich aktywnie poszukuje konkurencyjnych ofert w celu minimalizacji kosztów.
Zmiana sprzedawcy jest nie tylko sposobem na oszczędności, ale także skuteczną metodą ochrony przed niestabilnością cenową. Niektóre firmy na rynku pozwalają na bardziej przewidywalne planowanie wydatków w dłuższej perspektywie, niezależnie od wahań na rynku gazu.
Analiza warunków umowy
Ważnym aspektem przy wyborze nowego sprzedawcy gazu jest analiza warunków umowy. Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że choć prawo do zmiany sprzedawcy daje dużą elastyczność, należy być ostrożnym i uważnym w stosunku do nieuczciwych praktyk niektórych podmiotów działających na rynku obrotu gazem. Na co trzeba zwrócić uwagę w umowie, żeby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk rynkowych? Przede wszystkim na okres i warunki obowiązywania stawek cenowych oraz katalog dodatkowych usług. Istotna, szczególnie w sytuacji chęci wypowiedzenia umowy, jest znajomość praw konsumenta. To właśnie dzięki nim zyskujemy między innymi możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni bez podania przyczyn.
Unikanie podwyżek
– W dzisiejszych dynamicznych warunkach rynkowych kluczowe jest, by nasi klienci mieli pewność co do swoich wydatków na gaz. Dlatego oferujemy modele, które dostosowują się do ich potrzeb – stałe ceny zapewniają stabilność na lata, a zakupy w transzach dają elastyczność, pozwalając na optymalizację kosztów w zależności od sytuacji rynkowej. To daje naszym odbiorcom większą kontrolę nad budżetem – tłumaczy Jarosław Fabiański, prezes firmy Direct4Energy.
Ekspert dodał także, że świadomy wybór odpowiedniej oferty może znacząco wpłynąć na ochronę konsumentów przed nagłymi podwyżkami, które obserwowane są w okresach wzmożonych wahań cen gazu. Według niego kluczem jest oferowanie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta, które potrzebują większej elastyczności w zarządzaniu dostawami energii.
– Naszym celem jest budowanie zaufania poprzez dostarczanie nie tylko konkurencyjnych cen, ale także doradztwa z zakresu świadomego zarządzania kosztami energii. Konsument, który wybiera ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, ma realną szansę na uniknięcie niespodziewanych wzrostów kosztów i utrzymanie stabilnego budżetu – uzupełnia ekspert.
Świadome decyzje i wybór sprzedawcy stają się ważnym elementem kontroli nad budżetem firmowym. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wzrostami cen, warto śledzić rynek, porównywać oferty i wybierać rozwiązania, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.