Komunikaty PR

Sytuacja pracownika w dobie koronawirusa

2020-03-30  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komentarz ( 0.17 MB )

Ostatnie tygodnie to nerwowy okres na rynku pracy. Wiele firm zdecydowało się zawiesić swoją działalność czy to w wyniku rządowych regulacji, czy również z obawy o bezpieczeństwo własnych pracowników. Wydaje się, że wraz z potencjalnym spadkiem zamówień płynących z Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych, przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce również będą musiały częściowo zredukować załogę.

Już w tej chwili część zakładów produkcyjnych zawiesiła produkcję, choć w chwili obecnej bardziej spowodowane jest to troską o bezpieczeństwo ludzi i dostosowanie się do rozporządzeń Ministra Zdrowia, niż realnym spadkiem zamówień. Może się również zdarzyć, że podobnie jak podczas spowolnienia gospodarczego w 2009 roku, pierwszą z grup pracowników, która może utracić zatrudnienie – przynajmniej na jakiś okres – to pracownicy tymczasowi. Szacuje się, że w Polsce ok. 1.1% osób zawodowo czynnych pracuje na zasadach pracy tymczasowej, co stanowi ok. 180 000 osób w skali całego kraju. Co ciekawe, liczba ta systematycznie zmniejszała się od roku 2018, kiedy to pracodawcy, korzystając z dobrej koniunktury, chętniej decydowali się na wiązanie się z pracownikiem umową o pracę na dłuższy czas, dzięki czemu bezrobocie w grudniu 2019 osiągnęło tylko 5,2%.

Należy jednak mieć nadzieję, że podobnie jak w roku 2009, kiedy to pracownicy tymczasowi tracili pracę jako pierwsi, to jednak również jako pierwsi pracę tę odzyskiwali. Firmy niepewne jeszcze sytuacji rynkowej korzystały z formuły pracy czasowej, aby systematycznie zasilać swoje zasoby kadrowe.

Są jednak branże, w których niedobór wysoce wykwalifikowanych specjalistów był tak głęboki, że nie obserwujemy tam spowolnienia rekrutacji nowych osób, a wręcz w niektórych przypadkach widzimy wzrost zainteresowania nowymi osobami.

Jest to oczywiście szeroko pojęta branża IT, w której bardzo pozytywnie wyróżniają się firmy tworzące gry komputerowe. Polscy specjaliści „od gier” znani i cenieni są w całej Europie, popyt na ich usługi rośnie wraz z przedłużającym się czasem kwarantanny domowej. Co więcej, większość z ich pracy wykonana była i jest w modelu pracy zdalnej. Rekrutują również firmy sprzedające swoje produkty wysyłkowo. Potrzeba tam zarówno osób z branży IT, które wspomagają proces składania i realizacji zamówień, jak i osób zajmujących się stricte sprzedażą.

Z naszych obserwacji wynika, że nie zwalnia również sektor telekomunikacyjny, zwłaszcza w zakresie oferowania zdalnych połączeń internetowych w formie tele- i wideokonferencji.

Ostatnim z ciekawych sektorów, który również nie planuje spowolnić swoich inwestycji, to sektor energii odnawialnej. Trwają budowy farm fotowoltaicznych, co jest bardzo dobrym sygnałem, gdyż korzystanie z energii słonecznej pozwala przedsiębiorstwom wygenerować oszczędności tak bardzo potrzebne podczas spowolnienia gospodarczego, które z uwagi na obecną sytuację wydaje się być nieuniknione.

Marek Wróbel

Partner zarządzający

Optiveum

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.