Komunikaty PR

Szwajcarski model Innovation Through Partnerships na Impact’24 w Poznaniu

2024-05-22  |  11:30
Biuro prasowe

 

•              15 i 16 maja na konferencji Impact’24 w Poznaniu po raz pierwszy w historii zadebiutował pawilon swisstech

•              Wśród gości pawilonu spotkać można było wielu wybitnych naukowców, wizjonerów

i menedżerów z największych firm na świecie, a także przedstawicieli rządów kilku krajów

•              Idea przewodnia pawilonu Innovation Through Partnerships ilustruje ekosystem, który pozwala Szwajcarii niezmiennie od 13 być na szczycie listy Global Innovation Index.

 

Pawilon swisstech został zaprojektowany jako przestrzeń, w której spotykają się przedstawiciele z trzech kluczowych dla wspierania innowacyjności środowisk: nauki, biznesu i polityki. Bogaty program aktywności – w tym seria krótkich wywiadów z wybitnymi przedstawicielami Szwajcarii – sprawił, że przez dwa dni pawilon był tętniącym życiem miejscem spotkań.

W Szwajcarii udało się stworzyć wyjątkowy ekosystem, w którym współpracują ludzie ze świata nauki, biznesu oraz przedstawiciele rządu, co tworzy prawdziwą wartość dodaną. Ten wyjątkowy klimat udało nam się odtworzyć w naszym pawilonie swisstech – powiedział Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Stoisko swisstech stało się miejscem spotkań czołowych postaci międzynarodowej polityki, w tym przedstawicieli polskiego rządu, parlamentarzystów, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.. Obecność Ambasady Szwajcarii została dostrzeżona również przez media. Ambasador Szwajcarii Fabrice Filliez wyjaśniał, w jaki sposób model Innovation Through Partnerships przynosi korzyści także polskim partnerom.

Ponad 200 szwajcarskich firm zatrudnia w Polsce blisko 90 000 osób. Nasze przedsiębiorstwa są istotnym elementem polskiego krajobrazu gospodarczego, tworząc tysiące miejsc pracy i dzieląc się know-how, które napędza rozwój obu krajów. Dodatkowo poprzez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wspieranie rozwoju średniej wielkości polskich miast i innowacyjności polskiej nauki. Dlatego właśnie nie mogło zabraknąć Szwajcarii na Impact'24, najważniejszej konferencji poświęconej innowacjom w tej części Europy. Poprzez obecność tutaj chcemy podkreślić nasze zaangażowanie i chęć budowania trwałego partnerstwa pomiędzy Polską i Szwajcarią – podkreślał w jednym z wywiadów Ambasador Filliez.

Mini-wydarzenia „Swiss Connections”

Ważnym elementem programu pawilonu swisstech była seria mini-wydarzeń Swiss Connections, w trakcie których wybitni przedstawiciele różnych dziedzin uczestniczyli w krótkich rozmowach prowadzonych przez przedstawicieli Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Na scenie Swiss Connections zagościł m.in. laureat Nagrody Nobla Didier Queloz oraz oraz Nicolas Henchoz, przedstawiciel EPFL – jednego z najlepszych uniwersytetów technicznych na świecie (oferującego edukację także dla studentów z Polski). Irma Veberič, Dyrektor Generalna Roche Polska podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat innowacji w opiece zdrowotnej. , Patrick Warnking z Google mówił, jak Polska może wzmocnić swoją pozycję jako centrum badań, rozwoju i innowacji.

 

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (SPPW)

Podczas specjalnego wystąpienia w pawilonie swisstech Cliff Hammer, dyrektor Biura SPPW, wraz z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prezentował najważniejsze założenia Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W ramach tej inicjatywy Szwajcaria w najbliższych latach przeznaczy ponad 278 milionów CHF na wsparcie rozwoju polskich miast oraz ponad 40 milionów CHF na wsparcie badań naukowych w Polsce. – W ramach drugiej edycji programu Swiss Contribution przekażemy polskim partnerom środki na wsparcie zrównoważonego rozwoju polskich miast, wzmocnienie wymiany wiedzy i promocję długoterminowej współpracy, które przyniosą korzyści zarówno Polsce, jak i Szwajcarii – zadeklarował Cliff Hammer w trakcie swojego wystąpienia w pawilonie swisstech.

Atrakcje specjalne

Wyjątkowym wydarzeniem było także pojawienie się dwóch uroczych Bernardynów, które przyciągały uwagę uczestników konferencji i stały się prawdziwą ozdobą stoiska SwissTech. Całość dopełniała doskonała kawa serwowana z ekspresów Jura oraz szwajcarska czekolada Avelines.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.