Złota jesień na polskim rynku
Pomimo globalnych zawirowań, Polska gospodarka nabiera tempa, pozytywnie zaskakując wzrostem PKB. Sektory, takie jak e-commerce, gaming i energetyka, dynamicznie rozwijają się i budzą nadzieje na dalszy wzrost. Czy branże te staną się motorem napędowym rodzimej gospodarki w nadchodzących miesiącach?
Na fali wzrostu
Polska gospodarka po raz kolejny pokazała swoją odporność. Choć turbulencje na światowych rynkach nie ominęły Europy, dane napływające z Polski napawają optymizmem. Dynamika polskiego PKB przyśpieszyła po II kwartale bieżącego roku, osiągając 3,2% rok do roku, z 2% w I kwartale. Interesujące dane udostępnił również GUS. Według badania „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2024 r.” w pierwszym kwartale 2024 r. firmy poszukiwały 411,4 tys. pracowników, a do końca roku planują zatrudnić 525,5 tys. osób. Z kolei zwolnienia mają objąć 129,9 tys. pracowników. Choć to dane makroekonomiczne, pokazujące ogólne trendy, to bardziej szczegółowa analiza kluczowych graczy na polskim rynku sugeruje, że możemy być optymistami.
E-commerce i gaming
Polacy od lat z powodzeniem rozwijają sektor e-commerce. Według danych skandynawskiej firmy Coolshop branża ta jest czwartą w Polsce pod względem liczby nowo zakładanych firm. Najlepiej radzą sobie średnie przedsiębiorstwa, osiągające roczne przychody między 10 a 250 mln zł – aż 90% z nich jest w dobrej kondycji finansowej. Niekwestionowanym liderem tej kategorii jest Allegro.
E-commerce dalej rośnie, a samo Allegro rozszerza swoją działalność o sąsiednie rynki. Obecnie działa już w Czechach i Słowacji, ale informuje także o swoich planach wobec Węgier, Słowenii i Chorwacji. Silna pozycja rynkowa firmy i zdolność do innowacji w przestrzeni e-commerce sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla inwestorów, którzy chcą wykorzystać wzrost handlu detalicznego w wersji cyfrowej – stwierdza Hubert Szymczyk, Customer Success Manager w Freedom24.
Innym cyfrowym championem w Polsce jest CD Projekt Red, który od czasów sukcesu „Wiedźmina III” i „Cyberpunka 2077” umocnił swoją pozycję w światowej czołówce. W 2022 roku firma zaprezentowała strategię rozwoju na kolejne lata, która obejmuje m.in. kolejną odsłonę „Wiedźmina”, remake pierwszej części tej sagi, a także rozwój uniwersum „Cyberpunk”.
Branża gier wideo wciąż rośnie, napędzana zwiększonymi wydatkami konsumentów na gry i rozrywkę cyfrową. Ugruntowana reputacja CD Projekt Red i nadchodzące projekty pozwolą jej na tym skorzystać nawet w dłuższej perspektywie – ocenia Hubert Szymczyk.
Transformacja energetyczna
Polska nie jest jeszcze prymusem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, jednak coraz więcej rodzimych firm, zarówno dużych koncernów, jak i mniejszych przedsiębiorstw, ambitnie dąży do rozwoju w tym sektorze. Jednym z kluczowych graczy w obszarze transformacji energetycznej jest Grupa Kapitałowa Orlen, która jest regionalnym liderem w sektorze naftowym i gazowym.
Odpowiadając na globalne trendy, firma intensywnie inwestuje w nowe źródła energii i zrównoważony rozwój. Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku koncern przeznaczył na ten cel aż 14 miliardów złotych. Orlen, pod nowym zarządem, ma wkrótce przedstawić zaktualizowaną strategię, w której zielone inwestycje mają odegrać kluczową rolę. To zapowiada dalszy, stabilny wzrost firmy – mówi Hubert Szymczyk.
Innymi istotnymi graczami na polskiej giełdzie, którzy chcą skorzystać na transformacji energetycznej, są Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi (KGHM).
W miarę jak Polska kontynuuje przechodzenie na czystsze źródła energii, wysiłki PGE zmierzające do rozszerzenia portfela rozwiązań OZE dobrze pozycjonują ją pod kątem przyszłego wzrostu. Stabilna dywidenda spółki i projekty na dużą skalę zapewniają solidne podstawy dla długoterminowych inwestycji – stwierdza Szymczyk.
KGHM, będący jednym z największych producentów miedzi i srebra na świecie, także odgrywa kluczową rolę w transformacji.
Popyt na miedź, napędzany jej zastosowaniem w technologiach energii odnawialnej i pojazdach elektrycznych, wzmacnia perspektywy wzrostu spółki. Silna pozycja rynkowa firmy i trwające projekty eksploracyjne zwiększają jej atrakcyjność – ocenia Szymczyk.
Czy to szansa?
Polska gospodarka ma przed sobą realne perspektywy dalszego rozwoju, mimo zawirowań na świecie. Rodzime przedsiębiorstwa aktywnie inwestują w innowacje i transformację energetyczną, co w optymalnym scenariuszu może przynieść długoterminowe korzyści. Jeśli obecne trendy utrzymają się, Polska może nie tylko ograniczyć wpływ globalnych turbulencji, ale także wzmocnić swoją pozycję na europejskiej scenie gospodarczej.
Freedom24 to broker internetowy będący częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom24 oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.