Green Planet w Dubaju - tak powinny wyglądać centra edukacyjne
Tropikalny las z 3 tysiącami zwierząt i roślin, a wszystko pod dachem. Taką atrakcję zwiedzać można w Dubaju. To jedna na najnowszych i najatrakcyjniejszych placówek na świecie, której głównym celem jest przede wszystkim edukacja. Przeżycia nie byłyby możliwe, gdyby nie dokładnie przemyślana architektura i technika budynku
Edutainment, czyli połaczenie „education” i „entertainment”, rozrywki z nauką, to dość nowy trend w turystyce. Jeden z obiektów nakierowanych na takie właśnie atrakcje powstał w mieście, które nowinki uwielbia – w Dubaju. Green Planet Science Centre jest ogromnym tropikalnym lasem zamkniętym w budynku. Często nazywany bywa biotubą, gdyż wewnątrz kryje ponad 3 tysiące roślin i zwierząt, oddając charakter, klimat i bioróżnorodność lasów deszczowych.
Tropikalną dżunglę pod dachem można nie tylko podziwiać spacerując po kolejnych piętrach lasu. W obiekcie postawiono przede wszystkim na silne doznania. Można więc przeżyć tropikalną burzę z piorunami, a chętni mogą nawet nurkować z piraniami. Dla tych którzy chcieliby zobaczyć jak las żyje nocą, placówka umożliwia pobyt na specjalnym mini campingu – turyści śpią pod namiotem, ale wcześniej udają się na zwiedzanie dżungli, by oglądać nocne życie zwierząt.
Bez architektury nie byłoby tak ekscytująco
Bryłę budynku tworzy sześcian z umieszczoną w środku szklaną tubą. Autorami koncepcji jest pracowania Grout McTavish Architekci, a za stronę wykonawczą inwestycji odpowiadali architekci i inżynierowie z biura U+A. Betonowa osłona z wygiętymi niczym origami ścianami osłania i chroni okrągły, żywy rdzeń budynku - ma przede wszystkim za zadanie nie dopuścić do jego przegrzania. Rozmieszczone na całej elewacji specjalne otwory pozwalają promieniom słońca przenikać do środka zapewniając światło, ale dzięki temu, że są małe, promienie cały czas zmieniają swoje położenie i nie nagrzewają nadmiernie wnętrz centrum.
Opracowanie gmachu oraz jego wnętrz nie było łatwym zadaniem. Architekci musieli uwzględnić wymagania roślin i fauny pod względem przestrzeni, temperatury, światła czy wilgotności. Konieczne było też zapewnienie funkcjonalności oraz akustyki z myślą o odwiedzających Green Planet gościach.
Punktem wyjścia była też woda, bo to ona jest głównym elementem równikowych lasów. Ale jednocześnie jest wyjątkowo cennym zasobem w pustynnym Dubaju. Budynek wyposażony jest więc w zaawansowane systemy podtrzymywania życia i filtracji, pasywne nawilżanie biomu i gromadzenie szarej wody, by poddać ją oczyszczeniu i ponownemu wykorzystaniu w wewnętrznym lesie deszczowym. – Woda była też punktem odniesienia przy wyborze sufitów podwieszanych. Projektanci wiedzieli, że powinni je zainstalować, by pomóc stworzyć przyjazną dla użytkowników akustykę, ale jednocześnie poszukiwali rozwiązań, które będą odporne na wilgotne środowisko. Zdecydowano się na metalowe płyty Baffle z linii Armstrong METAL – wyjaśnia Maciej Kiepal z firmy Knauf Ceiling Solutions Polska.
Zieleń, drewno, natura
Odwiedzający centrum naukowe turyści mają do przemierzenia aż 6 pięter. Zaczynają wędrówkę wśród paproci i mchu, na poziomie rzeki płynącej przez tropikalny las, oglądają akwarium i grotę z rybami. Następnie windą przenoszą się pod szklaną kopułę i stamtąd, wśród zieleni, wędrują w dół spiralnymi pomostami po kolistym wnętrzu budynku. Oglądają siedliska zwierząt zamieszkujących tropikalne lasy – ptaki i siedliska motyli w koronach drzew, a na końcu tej zielonej podróży mrówki i węże zamieszkujące poszycie dżungli.
W projektowaniu wnętrz udział brali więc nie tylko architekci i inżynierowie zajmujący się instalacją, ale też cały zespół naukowców, których rolą było zaplanowanie odpowiednich warunków biologicznych dla roślin i zwierząt.
Przy tak holistycznym podejściu do ekologii, natury i życia budynku konieczny był również wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W zielonej oazie nad głowami turystów spacerujących po spiralnych alejkach dostrzec można też wkomponowane w otoczenie pionowe panele w kolorze drewna. – To moduły z linii Wood Grille oraz Ipe Wood. Metalowe panele akustyczne ze specjalną powłoką o designie naturalnej kolorystyki drewna – wyjaśnia Maciej Kiepal.
Inwestycja wybudowana przez Meraas Holding ma głównie za cel edukować. I choć działa od niedawna już teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji Dubaju. Rocznie odwiedza je ponad 750 tys. turystów oraz mieszkańców. W salach konferencyjnych i laboratoriach Green Planet organizowane są liczne zajęcia i programy naukowe, by młodzież i dzieci mogły poznać rolę lasów tropikalnych w globalnym ekosystemie i roli w zrównoważonej przyszłości.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.