Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż mieszkań
SPRZEDAŻ
- W II kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. („Grupa”) sprzedała 943 lokale netto wobec 931 w analogicznym okresie 2023 roku (wzrost o 1% r/r), w tym 408 lokali w Warszawie, 233 w Trójmieście, 176 we Wrocławiu oraz 126 w Krakowie.
- Największą kwartalną sprzedaż Grupa odnotowała w projektach: Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (85 lokali), Harmonia Mokotów (69) i Osiedle Przy Forcie (57) w Warszawie, Synteza (51 lokali) w Trójmieście, Osiedle Międzyleska (56 lokali) i Osiedle Braniborska (35) we Wrocławiu oraz Górka Narodowa (48 lokali) w Krakowie.
- Narastająco, w ciągu sześciu miesięcy 2024 roku sprzedaż netto Grupy wyniosła 1 954 lokale wobec 1 845 lokali w pierwszej połowie 2023 roku (+6% r/r).
PRZEKAZANIA
- W II kwartale 2024 roku Grupa przekazała nabywcom 716 lokali (wobec 648 w II kwartale 2023 roku), w tym 562 lokale w Warszawie, 63 w Trójmieście, 3 we Wrocławiu oraz 88 w Krakowie.
- Na wynik finansowy za II kwartał 2024 roku wpływają głównie przekazania w projektach: Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (226 lokali), Apartamenty Koło Parków (127), Osiedle Jagiellońska (100) i Apartamenty Białej Koniczyny (93) w Warszawie oraz Osiedle Przy Malborskiej (79 lokali) w Krakowie.
- W całym pierwszym półroczu Grupa przekazała klientom 1 637 lokali wobec 1 998 w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Zarząd ocenia, że potencjał przekazań lokali w 2024 roku jest wyższy niż w dotychczas rekordowym pod tym względem 2023 roku, kiedy Grupa wydala klucze do 3 831 lokali. Duża liczba przekazań przypadnie na czwarty kwartał tego roku.
OCENA SYTUACJI RYNKOWEJ
„Po rozgrzanym pod względem sprzedaży 2023 roku oraz pierwszym kwartale 2024 roku, w ostatnich miesiącach rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę pewnej stabilizacji. Drugi kwartał przyniósł lekkie schłodzenie popytu, przy jednoczesnej dalszej stopniowej odbudowie podaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych aglomeracjach. Brak jednoznacznych informacji o tym czy, kiedy i w jakiej ostatecznej formie wprowadzony zostanie nowy rządowy program preferencyjnych kredytów hipotecznych #naStart sprawiał, że część nabywców wstrzymywała się z decyzją o zakupie mieszkania.
W tych warunkach rynkowych, Grupa Dom Development osiąga bardzo satysfakcjonujące wyniki. Popyt na mieszkania oferowane przez naszą Grupę pozostaje silny. Sprawnie uzupełniana oferta pozwala nam osiągać wysokie wyniki sprzedażowe. Drugi kwartał tego roku był szóstym z rzędu, w którym nasza sprzedaż przekroczyła 900 lokali netto. Transakcje gotówkowe stanowiły 48% całkowitej sprzedaży.
Celem Grupy Dom Development na 2024 rok pozostaje wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy sprzedaż netto sięgnęła 3 906 lokali. Mamy bardzo dobrą sytuację finansową, niemal rekordową liczbę lokali w budowie oraz długą listę atrakcyjnych projektów, które sukcesywnie wprowadzamy do sprzedaży” – komentuje Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.
„Spodziewamy się również, że 2024 rok będzie bardzo dobry dla Grupy pod względem wypracowanych wyników finansowych, a te w dużej mierze zależą od liczby lokali przekazywanych nabywcom.
W pierwszym półroczu 2024 roku Grupa Dom Development przekazała klientom 1 637 lokali. Zakładamy, że w drugiej połowie roku rozpoczniemy przekazania w dużej liczbie projektów. Z harmonogramów realizowanych inwestycji wynika, że duża liczba przekazań przypadnie na czwarty kwartał. Wszystkie nasze budowy realizowane są terminowo” – wskazuje Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy Dom Development S.A.
Dom Development S.A. Grupa Kapitałowa („Grupa Dom Development”) jest największym deweloperem w Polsce. Realizuje inwestycje kierowane do klientów indywidualnych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz w Trójmieście i okolicach (poprzez spółkę Euro Styl S.A.). Oferta Grupy obejmuje zarówno mieszkania z segmentu popularnego jak i apartamenty. Do Grupy należą firmy wykonawcze Dom Construction Sp. z o.o. oraz Euro Styl Construction Sp. z o.o., które pełnią rolę generalnego wykonawcy części inwestycji. W ciągu 28 lat swojej działalności Grupa przekazała do użytku ponad 49 000 mieszkań. Od 2006 roku Dom Development S.A. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.