Grupa Liebrecht & wooD wdraża Politykę ESG
Tworzenie budynków i miejsc odpornych na zmiany klimatu oraz wyzwania przyszłości, inspirowanie do realizacji inwestycji wspierających zdrowie i dobrostan użytkowników, a także wdrażanie struktur oraz procedur ESG do ładu korporacyjnego. To trzy filary Polityki ESG opublikowanej właśnie przez Liebrecht & wooD. Dokument konsoliduje dotychczasowe praktyki firmy dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz wyznacza kierunki na przyszłość.
Grupa Liebrecht & wooD już od ponad 30 lat działa na rynku nieruchomości. W tym czasie zrealizowała kilkadziesiąt zrównoważonych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce i Rumunii – mixed-use, biurowych, mieszkaniowych, handlowych i magazynowych. Zaangażowanie firmy w rozwój, z poszanowaniem historii tworzonych miejsc i środowiska naturalnego oraz w trosce o dobrostan użytkowników, potwierdzane jest w zaawansowanych procesach certyfikacyjnych, począwszy od oddanego do użytku w 2013 wielofunkcyjnego Placu Unii. Aż ponad 70% projektów Grupy Liebrecht & wooD posiada certyfikat ekologiczny BREEAM. Warto przy tym zaznaczyć, że najnowsza realizacja – Drucianka Campus – została wyróżniona na najwyższym możliwym poziomie BREEAM „Outstanding”.
– Tworzenie zrównoważonych, prospołecznych i innowacyjnych projektów jest priorytetem Liebrecht & wooD. W połączeniu z działaniami placemakingowym na najwyższym poziomie, a także przestrzeganiem wewnętrznych, transparentnych zasad funkcjonowania i dbałością o wysokie standardy ekologiczne naszych budynków, wyznaczamy trendy na rynku. Doskonałym przykładem takiego projektu jest Centrum Praskie Koneser. Rewitalizując opustoszałe i niszczejące zabudowania pofabryczne nie tylko przywróciliśmy życie pięknej architekturze i w kluczowy sposób przyczyniliśmy do ożywienia dzielnicy w duchu zrównoważonego, policentrycznego rozwoju miast, ale również – organizując samodzielnie i we współpracy z innymi setki wydarzeń dla społeczności Warszawy oraz dla turystów – spotęgowaliśmy miastotwórcze i prospołeczne korzyści działalności deweloperskiej. To nasza wielka duma i wielka odpowiedzialność – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.
Polityka ESG. Trzy filary działania
Wszystkie dotychczasowe modele funkcjonowania Liebrecht & wooD, wpisujące się w działania w zakresie dbałości o środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny, zostały zebrane w dokumencie ESG Policy (Polityka ESG). Wyznacza on kierunki postępowania Grupy w kolejnych latach i będzie stanowił podwaliny do jej dalszego zaangażowania na rynku nieruchomości w nurcie zrównoważonego rozwoju. W opracowaniu zostały wyróżnione trzy główne obszary:
- tworzenie budynków i miejsc odpornych na zmiany klimatu i wyzwania przyszłości,
- inspirowanie do realizacji inwestycji wspierających zdrowie i dobrostan użytkowników,
- wdrażanie struktur i procedur ESG do ładu korporacyjnego.
Pierwszy z filarów odnosi się do dążeń Liebrecht & wooD do dbałości o środowisko naturalne. To ścieżka wytyczająca drogę firmy do redukcji negatywnego wpływu na otoczenie, zwiększenia wydajności operacyjnej oraz wsparcia dla zrównoważonego rozwoju miast poprzez zrównoważone budownictwo (wyraża się to m.in. w dokładaniu starań do uzyskiwania certyfikatów BREEAM na poziomie Excellent lub równoważnych). Drugi z nich jest zobowiązaniem Grupy względem społecznej odpowiedzialności. W tym zakresie będzie ona zmierzać w swojej działalności do pozytywnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan swoich pracowników, najemców oraz tworzonej przez siebie społeczności. W kontekście wzmocnienia ładu korporacyjnego Liebrecht & wooD zamierza wdrażać struktury i procedury, zapewniające zgodność z zasadami ESG (np. działania antykorupcyjne – polityka zero tolerancji dla łapownictwa).
Standardy Polityki ESG Liebrecht & wooD
Wypracowane filary Polityki ESG są odpowiedzią Liebrecht & wooD na zrozumienie konieczności wsparcia ze strony sektora prywatnego w kwestii osiągania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W rezultacie, wybranych zostało sześć z nich, które stanowią rdzeń Polityki ESG firmy:
- dobre zdrowie i jakość życia;
- równość płci;
- zrównoważone miasta i społeczności;
- odpowiedzialna konsumpcja i produkcja;
- działania w dziedzinie klimatu;
- partnerstwo na rzecz celów.
– Jesteśmy świadomi kryzysów, z jakimi zmaga się nasza planeta. Można do nich zaliczyć zmiany klimatyczne, utratę różnorodności biologicznej i zanieczyszczenie środowiska. Jako firma społecznie odpowiedzialna, czujemy się zobowiązani do ograniczania negatywnego wpływu budownictwa na przyrodę i ludzi. Dlatego jesteśmy gotowi, by dołożyć jeszcze większych starań w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego, co odzwierciedla nasza Polityka ESG – podkreśla Magdalena Bartkiewicz-Podoba.
Proces tworzenia Polityki ESG w Liebrecht & wooD trwał od listopada 2022 roku i był wspomagany przez doświadczoną firmę doradczą Savills. Wybór kluczowych kierunków rozwoju Grupy, zawartych w dokumencie, był zgodny z metodologią GRI.
– Zespół ESG & Sustainability w Savills miał ogromną przyjemność towarzyszyć firmie Liebrecht & wooD w tworzeniu polityki oraz strategii ESG & Sustainability. Przygotowana strategia odpowiada na potrzeby interesariuszy oraz wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego. Wspólnie stworzyliśmy 3 kluczowe obszary strategiczne, w których firma ma największy wpływ. W ramach wybranych obszarów koncentrowaliśmy się nie tylko na efektywności energetycznej i emisji śladu węglowego, ale przede wszystkim na tworzeniu budynków i miejsc odpornych na wyzwania przyszłości, jak również na zdrowiu i dobrostanie użytkowników tworzonych przez firmę obiektów – mówi Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka działu ESG & Sustainability w Savills.
Więcej informacji na temat Polityki ESG Liebrecht & wooD można znaleźć pod linkiem: liebrecht-wood.com/esgpolicy/.
***
Grupa Liebrecht & wooD od blisko 30 lat prowadzi działalność w sektorze nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie zrealizowała inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mld EUR. Liebrecht & wooD specjalizuje się w tworzeniu pionierskich projektów wielofunkcyjnych, biurowych, handlowych, mieszkaniowych i magazynowych, które otrzymują wiele prestiżowych nagród i wyróżnień – zarówno na rynkach lokalnych, jak i na arenie międzynarodowej.
Liebrecht & wooD aktywnie wdraża standardy ESG do swojej strategii biznesowej, a jej wszystkie nowe inwestycje posiadają certyfikat BREEAM. Wśród projektów wchodzących w skład polskiego portfolio firmy znajdują się obecnie m.in.: Centrum Praskie Koneser, Drucianka Campus, Moxy Warsaw Praga Hotel, Monopol czy Flanders Business Park. Firma zarządza również prestiżowym biurowcem Centrum Marszałkowska, zlokalizowanym w samym sercu Warszawy. Portfel inwestycji zrealizowanych przez Liebrecht & wooD w Polsce obejmuje również takie inwestycje jak: Plac Unii, Kopernik Office Buildings, Jerozolimskie Business Park czy Batory Office Buildings.
W skład Grupy Liebrecht & wooD w Polsce wchodzą: spółka Liebrecht & wooD realizująca projekty deweloperskie, firma WeCARE specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami oraz spółka Interact zajmująca się obsługą księgową inwestycji. Więcej informacji o Grupie Liebrecht & wooD dostępnych jest na stronie: liebrecht-wood.com.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.