Badanie PMR: Sześciu na 10 Polaków zakupiło małe AGD

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Jak wynika z badania PMR, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie, około 60% Polaków dokonało zakupu produktów małego AGD. Kategoria ta obejmuje garnki, formy do pieczenia, pojemniki na żywność, słoiki, sztućce, talerze, artykuły kuchenne. Zakupów takich częściej niż średnia dokonywały kobiety, osoby w wieku 35-54 lata, mieszkańcy miast oraz osoby z wyższym wykształceniem.
Ponad 60% kobiet zakupiło pojemniki na żywność
Największy odsetek badanych w ciągu roku poprzedzającego badanie zakupił garnki lub formy do pieczenia – siedmiu na 10 respondentów. W przypadku tej grupy produktów, co ciekawe, nie widać znaczącego zróżnicowania ze względu na płeć (71% kobiet w porównaniu do 4 p.p. mniej mężczyzn) i miejsce zamieszkania (różnica 2 p.p. na korzyść wsi). Produkty takie zdecydowanie najczęściej kupują osoby starsze – w przypadku osób w wieku 55 lat i więcej odsetek wskazań wyniósł 78%, w porównaniu do 59% wśród osób w wieku 18-34 lata. Także wykształcenie nie różnicuje znacząco częstości zakupów garnków lub forem do pieczenia, w przypadku wykształcenia niższego, średniego lub wyższego odsetek wskazań w poszczególnych grupach różnił się o maksymalnie 5 p.p.
Drugą najczęściej kupowaną grupą produktów małego AGD były pojemniki na żywność. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie produkty takie zakupiło blisko 60% ankietowanych. Co ciekawe, w przeciwieństwie do garnków, w przypadku tych produktów badanie uwidoczniło znaczące różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, odpowiednio 64% w porównaniu do 47% wskazań. Znaczące różnice występują również w przypadku wykształcenia respondentów. Wśród osób z wykształceniem niższym zakup takich produktów w ciągu minionych 12 miesięcy zadeklarowało tylko około 40% respondentów, co może być związane z innym charakterem prowadzenia gospodarstwa domowego i wykonywanej pracy (np. brak pakowania własnego jedzenia na wynos do konsumpcji w biurze).
<wykres>
Polacy nie kupują małego AGD spontanicznie
Po około 50% respondentów zakupiło w ciągu minionego roku szklanki lub talerze/miski. Z badania PMR wynika również, że zakupy małego AGD przez większość respondentów są planowane z wyprzedzeniem. Aż sześciu na 10 Polaków planuje zakup talerzy/misek lub sztućców. Może to wynikać z faktu, że dla tego rodzaju produktów oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka i wielu konsumentów chce porównać produkty różnych wytwórców pod względem ceny czy designu. Również w przypadku garnków, około 60% respondentów planuje taki zakup z wyprzedzeniem. W przypadku tego rodzaju produktów zakup wynika z konkretnej potrzeby.
Dla przeciwwagi, pojemniki na żywność są przez większość Polaków nabywane spontanicznie. Tutaj znaczenie mogą mieć niewielka cena produktu, jego niewielkie rozmiary (zakup nie wiąże się najczęściej z koniecznością wygospodarowania dużej przestrzeni na przechowywanie) czy też liczne promocje w sklepach spożywczych (np. w dyskontach).
<wykres>
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Agnieszka Skonieczna
Retail Business Unit Director
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.