Komunikaty PR

Etykiety RFID w pojemnikach wielokrotnego użytku w branży spożywczej

2020-06-03  |  13:00

Nikogo już nie trzeba przekonywać, jak ważne jest sprawne zarządzania dostawami produktów. Nie wszyscy jednak dostrzegają, jak istotne jest również inteligentne gospodarowanie pojemnikami służącymi do ich transportu, a także jak ważne są etykiety RFID.

W trosce o środowisko naturalne, ale również o wygodę, bezpieczeństwo, a także biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, coraz częściej wykorzystujemy do transportu zwrotne opakowania wielokrotnego użytku (RTI – Returnable Transport Items). Są to różnego rodzaju skrzynki, kontenery, pojemniki, wózki, czy nawet butle. Ich wspólną cechą jest to, że są nieustannie przemieszczane, zarówno wewnątrz firmy, między jej oddziałami, czy w końcu między dostawcami a klientami. Ich liczba w zależności od przedsiębiorstwa waha się od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy sztuk.

Różnią się wielkością, kształtem, a nawet materiałem z którego są wytworzone. Najczęściej jest to plastik lub metal, ale można również spotkać rozwiązania z drewna, czy innego materiału. Jak można się domyśleć ich wartość również będzie się różniła: od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad tysiąca. Mnożąc to przez ich liczbę, okazuje się, że mówimy tu o zasobach wartych naprawdę duże pieniądze.

Zasobach, które w wielu przypadkach są słabo lub nie są wcale zarządzane. Dlaczego? Może powodem tego jest fakt, że są tylko nośnikiem właściwych towarów i nikt nie przykłada do nich specjalnej uwagi.

Dostawcy mięsa, nabiału, pieczywa, czy napojów skupiają się głównie na dostarczaniu klientom produktów o jak najwyższej jakości, w atrakcyjnym opakowaniu oraz kuszącej cenie. I jest to w pełni zrozumiałe.

Etykiety RFID – nowe możliwości

Opakowanie zwrotne ma za zadanie tylko dostarczyć produkt do sklepu, a potem wrócić puste po kolejną dostawę. Niestety nie zawsze tak jest, niejednokrotnie pojemniki te leżakują u klienta, czasem pełne, nierozpakowane, innym razem puste, gdzieś w rogu magazynu, bo ktoś zapomniał je odesłać.

W efekcie dostawcy albo zaczyna brakować pojemników do transportu, albo musi inwestować w kolejne. W pierwszym przypadku może się to wiązać z opóźnieniami dostaw, w drugim z niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.

Rozwiązaniem problemu są oczywiście systemy zarządzania opakowaniami zwrotnymi. Można to oczywiście robić w różny sposób, poczynając od ołówka i notesu, przez systemy bazujące na etykietach z kodami kreskowymi, aż po najnowocześniejsze i najbardziej efektywne rozwiązania bazujące na etykietach ze znacznikami RFID.

Te ostatnie pozwalają nie tylko na eleganckie oznaczenie pojemników, ale również dają możliwości, o jakich wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć.

Oznaczenia na opakowaniach ułatwiają procesy logistyczne

Każdy kto kiedykolwiek musiał wykonać inwentaryzację w sklepie, czy na magazynie wie jak czasochłonny i nielubiany jest to proces. Z tego względu wiele firm wykonuje go tak rzadko, jak tylko jest to możliwe. W efekcie o faktycznych stanach magazynowych dowiadują się często na koniec roku.

W przypadku etykiety RFID, gdzie odczyt znaczników może odbywać się z dużej odległości, bez konieczności (jak w przypadku np. kodów kreskowych) odczytu pojedynczo kodu po kodzie z opakowań, które często są w trudno dostępnych miejscach, proces inwentaryzacji jest znacznie szybszy i możemy go wykonać praktycznie w dowolnym momencie. Pozwala to oczywiście na natychmiastową reakcję na ewentualne braki lub niezgodności.

Podobnie procesy wydań, czy przyjęć opakowań są o wiele efektywniejsze. Zamiast odczytywać np. kolejne kody ze skrzynek na palecie, wystarczy przejechać paletą przez bramkę RFID i wszystkie znaczniki zostaną przeczytane automatycznie. Pamiętajmy, że technologia RFID nie wymaga bezpośredniej widoczności etykiety RFID przez czytnik.

Dodatkową korzyścią z tego typu rozwiązania jest możliwość zapisywania (i modyfikowania) w znaczniku RFID dodatkowych informacji, przez co samo opakowanie może stać się nośnikiem informacji (np. data przydatności, data pakowania).

Oznaczenia opakowań plastikowych – sprawny monitoring i raportowanie

Dariusz J. Kawecki, Product Manager z Etisoft tłumaczy:

Rozwiązania oparte o RFID pozwalają również, w przypadkach gdzie jest to konieczne, na monitorowanie wybranych parametrów warunków transportu i przechowywania pojemników, takich jak temperatura, czy wilgotność. Oznaczenia na opakowaniach wykonane prawidłowo wraz ze sprawnie działającym systemem monitorującym ich przemieszczanie się pozwalają użytkownikowi na uzyskanie szeregu raportów i zestawień. Wiemy nie tylko, gdzie znajdują się wybrane pojemniki, ale również możemy mieć informacje, np. o wysokiej lub niskiej rotacji pojemników, czy jeśli jest to wymagane, o konieczności serwisowania.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku standardowych etykiet, ważny jest odpowiedni dobór etykiety RFID w zależności od pojemnika i warunków, w jakich będzie użytkowany. Dotyczy to doboru odpowiedniego materiału, kleju, ale również parametrów samego znacznika RFID. Stąd też istotny jest zarówno wybór dostawcy posiadającego doświadczenie w tym zakresie, jak również możliwość przeprowadzenia ostatecznych testów u klienta.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości często czuje się bezbronny Biuro prasowe
2024-12-03 | 15:30

Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości często czuje się bezbronny

Klient dokonując zakupów w internecie, często pozostaje bezbronny. Z badań wynika, że tylko 22% Polaków zna swoje prawa konsumenckie, a 65% nie jest w stanie
Handel Badania IBRIS dotyczące percepcji i spożycia produktów alkoholowych. Piwo z najgorszymi notowaniami i skutkami
2024-12-03 | 06:00

Badania IBRIS dotyczące percepcji i spożycia produktów alkoholowych. Piwo z najgorszymi notowaniami i skutkami

Właśnie ukazały się badania IBRIS dotyczące konsumpcji alkoholu i percepcji Polaków na temat produktów alkoholowych. Okazuje się, że „Piwo jest najczęściej
Handel Wyniki Black Friday - przeceny kosmetyków do 39%, ale najchętniej kupowaliśmy...
2024-12-02 | 13:38

Wyniki Black Friday - przeceny kosmetyków do 39%, ale najchętniej kupowaliśmy...

Salesforce podał najnowsze dane dotyczące zakupów podczas Black Friday, na podstawie analizy koszyków zakupowych ponad 1,5 miliarda konsumentów. Sprzedaż online wzrosła o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.