Komunikaty PR

Jak zwiększyć sprzedaż i zyski w sklepach ulokowanych w galeriach handlowych?

2020-07-29  |  12:22
Biuro prasowe

- Sprzedaż sklepów internetowych wzrosła w drugim kwartale 2020 o 71%

- Przychody sklepów oferujących opcję „kup i odbierz w sklepie” wzrosły w drugim kwartale o 127%

- Technologia RFID w sprzedaży wielokanałowej zmniejsza czas potrzebny na obsługę klienta, skraca nawet o 95% czas uzupełniania towarów i zwiększa rentowność nawet o kilkanaście procent

Pandemia spowodowała, że wiele firm swoją działalność biznesową przeniosło do Internetu. Dotyczy to w dużej mierze także sklepów, które choć miały dotychczasowe doświadczenie w sprzedaży internetowej, nie były przystosowane do pracy w takim trybie na tak dużą skalę. I choć dla wielu klientów kontakt z drugim człowiekiem nadal pozostaje niezastąpiony, obawa przed COVID-19 sprawiła, że e-commerce to obecnie najczęściej wybierana forma dokonywania zakupów. Pokazują to choćby wyniki Salesforce Shopping Index[1] – w drugim kwartale 2020 sprzedaż sklepów internetowych wzrosła aż o 71%. Aby zachęcić klientów do ponownego korzystania z galerii handlowych, przedsiębiorcy powinni postawić na wygodę i komfort kupowania, ponieważ dla tych, którzy przyzwyczaili się do szybkich i wygodnych zakupów z domu, powrót do galerii będzie trudny i uciążliwy. Ten sam raport pokazuje, że obecnie najpopularniejszą formą zakupów jest „kup i odbierz w sklepie” – przychody sklepów oferujących taką opcję wzrosły o 127% rok do roku. To szansa dla sprzedawców detalicznych, aby nie tylko nie stracić w tym trudnym czasie, ale wręcz zwiększyć swoje przychody i zyski. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wdrożenie technologii RFID.

Według badań KPMG[2] dotyczących sklepów stacjonarnych i zachowań klientów w trakcie pandemii, 42 procent ankietowanych jako czynnik wpływający na decyzje konsumenckie wskazało łatwość dokonywania zakupów, a 40 procent – własne bezpieczeństwo. Konsumenci stali się o wiele bardziej sceptyczni, rzadziej odwiedzają sklepy, a także podchodzą do zakupów w bardziej przemyślany sposób, przez wzgląd na osłabioną sytuację ekonomiczną.

Dostrzegając zmieniające się pod wpływem pandemii zachowania konsumenckie, przedsiębiorcy muszą stanąć na wysokości zadania i zapewnić klientom pełny komfort i wygodę zakupów, a także zadbać o ich bezpieczeństwo podczas przebywania w punktach sprzedaży. Narzędziem, które jest w stanie usprawnić procesy sprzedażowe jest technologia RFID, umożliwiająca zapis i odczyt danych z tagu na etykiecie za pomocą fal radiowych, wykorzystywana w systemie firmy Checkpoint – HALO.

Checkpoint System oferuje sprzedawcom detalicznym kompleksowy ekosystem, który umożliwia sprawne zarządzanie sprzedażą wielokanałową i przydzielanie zadań pracownikom. Poprzez wprowadzenie do sklepu naszego rozwiązania, nasi klienci uzyskują wielokrotnie skrócone procesy przyjęcia dostawy oraz blisko 100% dokładności w trakcie inwentaryzacji. Takie udogodnienia nie tylko wpływają na bardziej efektywną pracę personelu, ale również doprowadzają do zwiększonego wskaźnika sprzedaży i lepszych doświadczeń klientów. Patrząc na statystyki zauważamy, że dzięki implementacji technologii RFID firmy odnotowują nawet 13-procentowy wzrost rentowności. Tworząc to rozwiązanie prawdopodobnie nikt nie zdawał sobie sprawy jak bardzo przyda się teraz, w czasach gdy obsługa i doświadczenie klienta uległy całkowitej transformacji - komentuje Ewa Pytkowska, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Checkpoint Systems.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, system oparty o etykiety RFID pozwala na zlokalizowanie produktów o wiele szybciej i prościej niż dotychczas. Według badań PwC[3] ponad połowa klientów twierdzi, że doświadczenie konsumenta powinno być na zdecydowanie wyższym poziomie w wielu sektorach handlu. Na zadowolenie klienta wpływa przede wszystkim szybka i płynna obsługa, gdyż jak dowiadujemy się z dokumentu - jeden na trzech konsumentów jest w stanie zrezygnować z usług marki po jednym przykrym doświadczeniu, nawet jeśli dotychczasowa współpraca przebiegała bez zastrzeżeń. Technologia RFID dostarcza rozwiązań, które pomagają zarówno pracownikom, jak i konsumentom przyspieszyć procesy zakupowe, zwiększając tym samym zadowolenie konsumentów oraz wskaźnik sprzedaży. Co ważne, jej wdrożenie nie jest skomplikowane, a inwestycja zwraca się już po około 3 miesiącach. Jest to o tyle łatwiejsze, że coraz więcej producentów stosuje etykiety RFID już na etapie produkcji.

Pomimo ogromnej popularności zakupów internetowych (szczególnie w obecnej sytuacji), wielu klientów nadal woli przyjść do sklepu, sprawdzić, dotknąć i przetestować produkt. Dlatego salony stacjonarne choć odnotowały tymczasowy spadek odwiedzin, nadal są odwiedzane przez konsumentów. Teraz jednak, przede wszystkim pełnią rolę wizytówki marki - dlatego powinny reprezentować najwyższy stopień usług, przy spełnianiu wszelkich zasad bezpieczeństwa. System oparty o etykiety RFID opiera się na sczytywaniu danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pozwala pracownikom łatwo i szybko dokonać inwentaryzacji oraz znaleźć produkt bez obawy, że dane w systemie są nieaktualne, a poszukiwany produkt już się sprzedał. Jak wiemy takie sytuacje występują nagminnie, często powodując irytację i rozczarowanie klienta. Dzięki naszej technologii sprzedawcy detaliczni mogą spełnić zmieniające się oczekiwania swoich konsumentów - komentuje Ewa Pytkowska.

Funkcjonalność technologii RFID znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach, wspierając kompleksową obsługę sklepu. Począwszy od wzmacniania procesów planowania zasobów, przez obsługę klienta po zarządzanie magazynem. Jej narzędzia są przydatne również w sprawnej inwentaryzacji – oprogramowanie udostępnia możliwość zarządzania sposobem wybrania lokalizacji, w której dane produkty będą skanowane, ograniczając ich liczbę do określonej grupy produktów, czy uwzględniając takie czynniki jak np. wycofanie produktu ze sprzedaży. Co więcej, rozwiązanie eliminuje możliwość pomyłki i ponownego zeskanowania produktu, który już został dodany. Przykładem firmy, która wykorzystuje system oparty o technologię RFID jest LPP, właściciel Reserved. Według statystyk, marka dzięki wykorzystaniu oprogramowania skróciła czas inwentaryzacji ze 100 godzin do 1,5 i ograniczyła ilość pracowników biorących udział w tym przedsięwzięciu z kilkunastu do zaledwie 2 osób. Z drugiej strony, na sali sprzedaży technologia może pomóc pracownikom w odnalezieniu produktu i zlokalizowaniu towaru również na urządzeniach mobilnych.

Aktualna wizja sklepu stacjonarnego jako miejsca wystawowego nie może zostać osiągnięta bez dobrze zorganizowanej infrastruktury logistycznej w salonie. Pracownicy pomimo wszelkich starań, nie zawsze są w stanie zapanować nad asortymentem. I tutaj również z pomocą przychodzi im technologia RFID, która odpowiadając za ład i porządek w sklepie, pozwala ekspedientom skupić się na kompleksowej obsłudze klienta. Wdrożenie zastosowane w sieciach sklepów LPP przyniosło znaczne korzyści i udogodnienia na skalę całego przedsiębiorstwa, generując 3-procentowy wzrost sprzedaży. Co więcej, wpłynęło na 60-procentowe przyspieszenie przyjęcia dostaw, 95-procentowe zwiększenie skuteczności uzupełniania zapasów, 70-procentowe skrócenie czasu rejestrowania transakcji na kasie oraz 13-procentowy wzrost dostępności towarów dla klienta. Przypadek biznesowy firmy LPP dowodzi niespotykanej dotąd skuteczności technologii RFID, w połączeniu z szybkością wdrożenia oraz tempem zwrotu z inwestycji. W oparciu o te rezultaty coraz więcej producentów wprowadza analogiczne systemy  RFID do swoich firm, co wpływa na zwiększającą się dostępność i powszechność tych rozwiązań na rynku. System nie tylko wpływa na większe zadowolenie klienta z obsługi, ale również minimalizuje straty i maksymalizuje zyski. 

 


[1] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/sprzedaz-w-internecie-wzrosla-az-o-71-proc-dane-z-ii-kwartalu-2020-r

[2] https://retailnet.pl/2020/07/15/30105-raport-sklepy-stacjonarne-staja-przed-wyzwaniem-przyciagniecia-klientow

[3] https://www.pwc.com/us/en/advisory-services/publications/consumer-intelligence-series/pwc-consumer-intelligence-series-customer-experience.pdf)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Najświeższy koncept salonu KODANO Optyk w warszawskiej Promenadzie Biuro prasowe
2024-07-03 | 14:20

Najświeższy koncept salonu KODANO Optyk w warszawskiej Promenadzie

Warszawska Promenada, znana z dbałości o atrakcyjny tenant mix, nieustająco wzmacnia swoją ofertę w segmencie zdrowia i urody. Niedawno do grona najemców centrum dołączyła marka
Handel Wolimy małe sklepy, ale pieniądze wydajemy w dużych
2024-07-03 | 09:13

Wolimy małe sklepy, ale pieniądze wydajemy w dużych

Jeszcze w 2018 r. rynek sprzedaży FMCG w Polsce aż w 40% pochodził z małych i średnich sklepów, co było ewenementem w skali całej Europy[1]. Najnowsze dane z 2024 r. pokazują jednak
Handel Stabilna sprzedaż Grupy Wittchen na wymagającym rynku
2024-07-02 | 18:00

Stabilna sprzedaż Grupy Wittchen na wymagającym rynku

Według wstępnych szacunków, w drugim kwartale 2024 roku Grupa Wittchen wypracowała 112,1 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 1,5% w porównaniu z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.