Komunikaty PR

Kryzys demograficzny – główna bolączka rynku produktów dla dzieci w Polsce 2021

2022-03-17  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Rynek produktów dla dzieci* w Polsce w 2020 r. wart był 14,49 mld zł po zanotowaniu 2,3% spadku r/r, wynika z najnowszego raportu PMR Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2021. Analiza i prognozy rozwoju rynku na lata 2021-2026.  

 

Ponad połowa (54%) respondentów, tj. osób kupujących produkty dla dzieci, badania PMR z września 2021 r. deklaruje, że epidemia COVID-19 nie wpłynęła na ich zakupy produktów dla dzieci. Zakupy w niektórych spośród analizowanych przez nas segmentów produktów dla dzieci ma charakter nieprzekładalny (np. pieluch, chusteczek wilgotnych czy żywności). Na sprzedaż niektórych kategorii pandemia zadziałała stymulująco, m.in. w kategoriach wyposażeniowych i zabawkarskich.

Okres lockdownu oraz zamkniętych placówek opiekuńczych i oświatowych sprzyjał re-aranżacji przestrzeni domowej (wydzielania miejsc do nauki, zabawy) oraz zakupom nowych gier i zabawek. Szczególnie popularne były te, które zajmowały dzieci na dłużej lub te, które interesowały rodziców (wpisując się w trend na rynku zabawkarskim kidult).

 

Największą barierą dla rozwoju rynku produktów dla dzieci w Polsce jest demografia. Trend ten bardzo dobrze obrazuje tzw. indeks starości. Według danych GUS w Polsce wynosi on 121, tj. na 100 „wnuczków” (dzieci w wieku 0-14 lat) przypada 121 „dziadków” (osób w wieku 65 i więcej lat), a różnica w wielkości tych populacji wynosi 1,2 mln na niekorzyść dzieci (w miastach sięga 1,3 mln, a na terenach wiejskich nadal jest więcej dzieci – o 99 tys.).

Bardzo niski poziom urodzeń w 2020 r. przyczynił się do rekordowo niskiego poziomu przyrostu naturalnego. W 2020 r. odnotowano ponad 355 tys. urodzeń żywych (375 tys. w 2019 r.). W okresie prognozy tendencje demograficzne nie ulegną odwróceniu. Szczególnie niekorzystne są prognozy dla liczby dzieci w grupie wiekowej od urodzenia do 3. roku życia, która od 2021 do 2026 roku zmniejszy się o ponad 15%.

Dlatego w nadchodzących latach najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest w segmentach bezpośrednio związanych z prognozami demograficznymi dotyczącymi liczby urodzeń żywych, a więc: żywności dla niemowląt, gdzie prognozowany przez PMR CAGR dla lat 2022-2026 wynosi -3,9%, artykułów higienicznych oraz wózków dziecięcych i fotelików samochodowych. W przypadku tych ostatnich kategorii, dodatkowym problemem dla detalistów i producentów pozostaje obrót wtórny (re-commerce). Jak wynika z badania PMR, przeprowadzonego we wrześniu 2021 r. na próbie celowej dorosłych mieszkańców Polski kupujących produkty dla dzieci (z dowolnej kategorii), spośród osób deklarujących zakup wózka dziecięcego w ciągu roku poprzedzającego badanie, 26% wybrało produkt używany (jak zdarzyło się podkreślać rozmówcom PMR operującym w tym segmencie, z racji krótkiego używania np. wózków głębokich, te kupione w 2020 r., w związku z niską mobilnością społeczną w ubiegłym roku były relatywnie niewiele używane i dodatkowo zachęcają do zakupu w obiegu wtórnym w 2021 r.). W przypadku fotelików samochodowych analogiczny odsetek wyniósł 28%.

W pozostałych segmentach rynku produktów dla dzieci (tj. odzieży dziecięcej, obuwia dziecięcego, zabawek oraz mebli dziecięcych i artykułów wyposażenia pokoi dziecięcych), wyższy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w większym stopniu zamortyzuje negatywne tendencje demograficzne przekładając się na wyższe wydatki per dziecko.

 

Migracja zakupów do kanału internetowego będzie trwać

Przed wybuchem pandemii największym kanałem w ramach rynku produktów dla dzieci były sklepy spożywcze. W ich sprzedaży – regularnej bądź na zasadzie krótkich serii sprzedażowych – znajdują się niemal wszystkie wyszczególnione przez PMR segmenty i kategorie produktowe. Jednak w  2020 r., po wzroście sprzedaży o 40,5% r/r, największym kanałem stał się kanał internetowy. Sprzedaż w ramach e-sklepów i platform handlowych stanowiła 27,2% rynku produktów dla dzieci w Polsce. W końcu okresu prognozy – tj. w 2026 r. – ponad co trzecia złotówka (36,6%) wydawana na analizowane kategorie będzie wydawana online.

* Pod pojęciem produktów dla dzieci rozumiemy następujące artykuły: odzież (wraz z bielizną) i obuwie dziecięce, zabawki, kosmetyki dla dzieci i artykuły higieniczne (tj. pieluchy, chusteczki wilgotne do higieny dziecięcej, podkłady higieniczne itp.), żywność dla niemowląt, meble dziecięce oraz wyposażenie pokoi dziecięcych, wózki, foteliki i akcesoria do nich.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie PMR: „Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2021”

 


PMR Market Experts dostarcza swoim partnerom najwyższej jakości analizy rynkowe, badania oraz usługi doradcze przygotowane przez doświadczone zespoły branżowych ekspertów. Od ponad 20 lat ekspertyzy i rekomendacje PMR wspierają firmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Południowo-Wschodniej, umożliwiając im realizację strategicznych celów. To firma którą tworzą ludzie, umiejętnie korzystający z osiągnięć technologii, by sprostać zmieniającym się wymaganiom partnerów biznesowych.

 

Więcej autorskich treści tworzonych w oparciu o prowadzone badania można znaleźć na naszej stronie https://www.pmrmarketexperts.com/press-room.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online

Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy w branży e-commerce. Dynamiczny rozwój technologii i rosnące oczekiwania klientów wyznaczają nowe standardy w tym sektorze. Nowoczesne
Handel Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
2024-12-27 | 12:00

Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO

Zakupowy maraton Polaków wchodzi właśnie na ostatnią prostą. Po Black Week i zakupach przedświątecznych teraz przyszły zimowe wyprzedaże, które tradycyjnie rozpoczynają się
Handel Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
2024-12-20 | 14:00

Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!

Warszawska Reduta jest pierwszym i jedynym obiektem w stolicy, w którym klienci znajdą zarówno supermarket Biedronka, jak i hipermarket Carrefour. Dzięki połączeniu dwóch

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.