Największą kategorią pozakosmetyczną w drogeriach jest chemia gospodarcza


Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Spośród asortymentu niekosmetycznego sprzedawanego w drogeriach kosmetycznych największe przychody generuje chemia gospodarcza, jak wynika z analizy PMR ze stycznia 2021 r., przedstawionego podczas PMR In-Sector Insight: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach.
Drogeria specjalistycznym supermarketem?
Od kilku lat można zaobserwować trend rozszerzania asortymentu drogerii o produkty spoza branży kosmetycznej. Można tu zaryzykować stwierdzenie, że część z sieci powoli idzie w kierunku specjalistycznego supermarketu.
Wśród największych sieci drogeryjnych w Polsce, największy udział w przychodach posiada Super-Pharm, którego sprzedaż artykułów niekosmetycznych sięgnęła ponad połowy przychodów w 2019 r. – 55%. Jednak pod względem wartości sprzedaży tych produktów liderem jest Rossmann, ze względu na największe przychody ogółem oraz dużą sieć dystrybucyjną ponad 1500 sklepów.
Z kolei najmniejszy udział asortymentu pozakosmetycznego w przychodach posiada sieć Hebe, która nie koncertuje się na tego typu produktach. W swoim asortymencie pozakosmetycznym posiada akcesoria kosmetyczne, artykuły higieniczne, czy chemia gospodarcza, czyli produkty około kosmetyczne.
Chemia gospodarcza największą kategorią pozakosmetyczną
Kategorią z największym udziałem w przychodach niekosmetycznych jest kategoria chemii gospodarczej, która generuje prawie 19% przychodów nie-kosmetycznych w dużych sieciach kosmetycznych. Są to również produkty najczęściej kupowane. Ponad połowa badanych kupujących takie produkty niekosmetyczne w drogeriach (56%) kupiła chemię gospodarczą, wynika z badania PMR ze stycznia 2021 r.
Również dużymi kategoriami są produkty dotyczące zdrowia oraz żywności, generując odpowiednio 18% i 15% w przychodach kosmetycznych dużych sieci drogeryjnych. Kategorie te w dużej mierze opierają się na sprzedaży produktów impulsowych, które znajdują się przy kasach.
W przypadku zdrowia produktem napędzającym sprzedaż w tej kategorii są suplementy diety. W przypadku żywności największy udział w sprzedaży posiadają napoje oraz słodycze. Również zakup tych produktów najchętniej jest deklarowany przez konsumentów w badaniu PMR.
Jedynie 1/5 asortymentu pozakosmetycznego z kategorii beauty
Znaczna część produktów odbiega tematycznie od głównego asortymentu sklepów drogeryjno-kosmetycznych. Zaledwie nieco ponad 1/5 z nich dotyczy produktów z szeroko pojętej kategorii beauty (art. higieniczne, akcesoria kosmetyczne, czy ozdoby do włosów).
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie ► https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.