Nowoczesny magazyn chłodniczo-mroźniczy Żabki w Komornikach już działa
Dążąc do doskonalenia swojej sieci logistycznej, Żabka Polska uruchomiła magazyn chłodniczo-mroźniczy w Komornikach w woj. wielkopolskim. Obiekt przeznaczony jest w całości dla produktów wymagających kontrolowanej temperatury, głównie nabiału i mrożonek. Trzy komory chłodnicze, mroźnia, przestrzenie przyjęcia i wydania towaru oraz chłodzone pomieszczenia pomocnicze mają łączną powierzchnię prawie 7 000 mkw. W magazynie zastosowano niezwykle wydajną i przyjazną środowisku najnowocześniejszą instalację chłodniczą. Inwestycja wpłynie pozytywnie na jakość oferowanych w sieci Żabka produktów, a także na szybkość dostaw do sklepu.
Nowy obiekt zlokalizowany jest przy ul. Krzysztofa Kolumba 8B w Komornikach, oddalonych zaledwie o 3 km od istniejącego już centrum logistycznego w Plewiskach w woj. wielkopolskim. Obsługuje rejon Poznania oraz terminale przeładunkowe w zachodniej części Polski, tj. we Wrocławiu, Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.
W magazynie zastosowano najnowocześniejszą instalację chłodniczą typu booster na ekologiczny i bardzo wydajny energetycznie czynnik chłodniczy CO₂, który posiada najniższy z grupy czynników chłodniczych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Instalacja ma moc chłodniczą bliską 800 kW w temperaturze 0°C i moc mroźniczną ponad 220 kW w temperaturze -26°C, co jednocześnie czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Ponadto system jest wyposażony w zaawansowany odzysk ciepła na potrzeby glikolowego odszraniania i podgrzewania posadzki w mroźni oraz system zraszania skraplaczy, zapewniający maksymalny poziom bezawaryjności w szczególnie gorące dni. Całość została starannie zaprojektowania specjalnie dla potrzeb sieci Żabka przez zespół najlepszych inżynierów i wykonawców.
– W Żabce przykładamy wielką wagę do odpowiedniej organizacji i zastosowania nowoczesnych rozwiązań w transporcie i logistyce. Od ich jakości zależy właściwe zaopatrzenie naszych sklepów funkcjonujących w całym kraju, co ma udział w podnoszeniu satysfakcji naszych franczyzobiorców i ostatecznie także klientów. Dużą wagę przywiązujemy do ograniczenia wpływu naszej działalności na stan środowiska naturalnego, dlatego proekologiczne rozwiązania wprowadzamy również w obszarze logistyki. Zastosowany w obiekcie w Komornikach transkrytyczny system chłodniczy r744, bazujący na naturalnym czynniku chłodniczym CO₂, nie tylko daje możliwość uzyskania bardzo niskich wartości temperatury zamrażania oraz gwarantuje bezpieczeństwo ludzi i produktu, ale pozwala także na oszczędność energii rzędu 35% w stosunku do układów tradycyjnych oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – mówi Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w firmie Żabka Polska.
Wdrożone w magazynie w Komornikach rozwiązania proekologiczne pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko naturalne. Zarówno w halach magazynowych, jak i biurach zamontowane zostało energooszczędne oświetlenie LED, a system chłodniczy zasilany jest CO₂, czyli czynnikiem naturalnym o najniższym z grupy czynników chłodniczych potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Zastosowane rozwiązania pozwolą na zmniejszenie emisji szkodliwego CO₂ do środowiska, równe przejechaniu ponad 21 milionów kilometrów samochodem osobowym rocznie.
Uruchomienie przez Żabkę nowego obiektu w Komornikach to także wsparcie lokalnego rynku pracy. W magazynie docelowo znajdzie zatrudnienie ponad 50 pracowników Żabki, a co najmniej taka sama liczba osób zyska miejsca pracy w firmach współpracujących z siecią.
Sieć Żabka nieustannie inwestuje w systemy wspierające logistykę i cały łańcuch dostaw. Aktualnie wprowadza zmiany w zakresie procesów na styku sklepu i centrum logistycznego. W ramach projektu e-Logistyka wdraża elektroniczny obieg dokumentów w całym Departamencie Logistyki. Realizowane zmiany umożliwią podpisywanie elektronicznie średnio dziennie 50-60 tys. dokumentów dziennie, a także ich obsługę z dowolnego miejsca, w którym przebywa pracownik. Obsługa administracyjna sklepów będzie przebiegać sprawniej – ok. 35% czasu przeznaczanego obecnie na obsługę i archiwizację dokumentów będzie można przeznaczyć na inne czynności. Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli także zredukować zużycie papieru – w ujęciu rocznym o niemal wagon papieru, tj. 6257 kartonów.
Logistyka Żabka Polska to obecnie 5 centrów logistycznych i 21 terminali przeładunkowych. Dostawy do placówek sieci realizowane są w całej Polsce sześć dni w tygodniu. Ponad 80 proc. sklepów obsługiwanych jest logistycznie co drugi dzień. Sieć stale doskonali serwis logistyczny, podejmując także szereg działań w samych centrach logistycznych, uwzględniających aspekty ekologiczne. Żabka przeprowadza m.in. automatyzację magazynów (automatyczne ładowanie baterii, monitorowanie chłodnictwa itp.), a niedawno zakończyła instalację oświetlenia LED w centrach dystrybucyjnych i akumulatorowni dla wózków z systemem zarządzania bateriami. W tym roku Żabka kupiła dwa w pełni elektryczne samochody dostawcze Volkswagen e-Crafter, które będą testowane przez sieć w Warszawie i Poznaniu, w ramach codziennych dostaw do sklepów w centrach miast, w lokalizacjach o najwyższym ruchu. Ponadto Żabka Polska zainwestowała we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie i w Plewiskach.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Od polowania na promocje, po zakupy w łazience: zaskakujące zwyczaje zakupowe Polaków w badaniu Dni Wiosennych Okazji Amazon.pl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.