Przy 8 sklepach Żabka w Bydgoszczy stanęły EKOmaty
Żabka zachęca mieszkańców Bydgoszczy do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę, otrzymać można 50 żappsów. Projekt docelowo ma objąć wszystkie sklepy zlokalizowane na terenie Bydgoszczy.
Żabka kontynuuje działania w zakresie odpowiedzialności społecznej, podejmując kolejne kroki i promując recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. W Poznaniu, Warszawie i Łodzi testuje już 29 EKOmatów, dzięki którym w sumie zebranych zostało i otrzymało drugie życie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach. Dodatkowo Żabka na opakowaniach produktów marki własnej umieszcza informacje o tym, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dba także o to, by jak najwięcej z nich powstawało z surowców wtórnych – butelki z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu (tzw. rPET) mają napoje wszystkich marek własnych Żabki – Foodini, Wycisk, S! oraz woda mineralna OD NOWA.
- Jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata jest zmiana sposobu wykorzystywania surowców z linearnego na cyrkularny, czyli zamknięcie ich obiegu tak, aby krążyły w gospodarce, ograniczając produkcję i wydobycie nowych, zarazem zmniejszając ilość odpadów. Każdy z nas, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do zamknięcia obiegu gospodarki i poprawy stanu naszej planety. Dlatego gorąco zachęcamy mieszkańców Bydgoszczy, by przy okazji zakupów w Żabce przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie udowodnijmy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt – w tym przypadku zamknięcie obiegu surowców jakimi są tworzywa sztuczne i metal. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek i metalowych puszek, tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością.
Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie.
Projekt ma charakter pilotażowy i jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który wystartował 19 grudnia br., przed 8 sklepami w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. W drugim – sieć planuje objęcie akcją wszystkich bydgoskich sklepów Żabka. Zebrany w ten sposób surowiec zostanie przetworzony na granulat, z którego producent opakowań wytworzy preformy kolejnych butelek. W ten sposób nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO₂ do środowiska.
W Bydgoszczy EKOmaty są dostępne przed następującymi sklepami:
- ul. Marii Konopnickiej 16b, 16c
- ul. Rupniewskiego 6
- ul. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich 6
- ul. Rybaki 13a
- ul. Kasztanowa 62
- ul. Sieroca 17
- ul. Boya-Żeleńskiego 25
- ul. Marii Skłodowskiej-Curie 64a
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.