Przy 8 sklepach Żabka w Bydgoszczy stanęły EKOmaty
Żabka zachęca mieszkańców Bydgoszczy do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę, otrzymać można 50 żappsów. Projekt docelowo ma objąć wszystkie sklepy zlokalizowane na terenie Bydgoszczy.
Żabka kontynuuje działania w zakresie odpowiedzialności społecznej, podejmując kolejne kroki i promując recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. W Poznaniu, Warszawie i Łodzi testuje już 29 EKOmatów, dzięki którym w sumie zebranych zostało i otrzymało drugie życie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach. Dodatkowo Żabka na opakowaniach produktów marki własnej umieszcza informacje o tym, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dba także o to, by jak najwięcej z nich powstawało z surowców wtórnych – butelki z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu (tzw. rPET) mają napoje wszystkich marek własnych Żabki – Foodini, Wycisk, S! oraz woda mineralna OD NOWA.
- Jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata jest zmiana sposobu wykorzystywania surowców z linearnego na cyrkularny, czyli zamknięcie ich obiegu tak, aby krążyły w gospodarce, ograniczając produkcję i wydobycie nowych, zarazem zmniejszając ilość odpadów. Każdy z nas, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do zamknięcia obiegu gospodarki i poprawy stanu naszej planety. Dlatego gorąco zachęcamy mieszkańców Bydgoszczy, by przy okazji zakupów w Żabce przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie udowodnijmy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt – w tym przypadku zamknięcie obiegu surowców jakimi są tworzywa sztuczne i metal. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek i metalowych puszek, tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością.
Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie.
Projekt ma charakter pilotażowy i jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który wystartował 19 grudnia br., przed 8 sklepami w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. W drugim – sieć planuje objęcie akcją wszystkich bydgoskich sklepów Żabka. Zebrany w ten sposób surowiec zostanie przetworzony na granulat, z którego producent opakowań wytworzy preformy kolejnych butelek. W ten sposób nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO₂ do środowiska.
W Bydgoszczy EKOmaty są dostępne przed następującymi sklepami:
- ul. Marii Konopnickiej 16b, 16c
- ul. Rupniewskiego 6
- ul. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich 6
- ul. Rybaki 13a
- ul. Kasztanowa 62
- ul. Sieroca 17
- ul. Boya-Żeleńskiego 25
- ul. Marii Skłodowskiej-Curie 64a

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.