Rynek produktów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego w dobie COVID-19
Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Czynnikiem, który najmocniej wpływał w ostatnich dwóch latach (2020-2021) na rynek produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej jest pandemia COVID-19. Jak wynika z najnowszego raportu PMR pt. Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027, który w 2020 r. wzrósł o ponad 15% w porównaniu do roku wcześniejszego.
Pandemia koronawirusa, w porównaniu do innych rynków handlu detalicznego, pozytywnie wpłynęła na rynek RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Częstsze przebywanie w domu, nauka oraz praca zdalna wiązały się z wymianą lub doposażeniem mieszkania w sprzęt elektroniczny. Według danych PMR, rynek ten osiągnął w 2020 r. wartość 36,1 mld zł, wzrastając o ponad 15% r/r.
Z drugiej strony, problemy z dostawami części do produktów elektronicznych, znacząco wpływały na dostępność elektroniki w sklepach w 2021 roku. Problemy podażowe skutkowały tym, że wzrost dynamiki sprzedaży był niższy, porównując wzrost między 2019, a 2020 rokiem. Choć pod względem popytu konsumentów, rok 2021 okazał się lepszym w porównaniu do poprzedniego.
Od 2021 r. sprzedaż internetowa największym kanałem rynku
Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów nie w wersji elektronicznej, artykuły RTV, AGD i sprzęt elektroniczny należą do najchętniej kupowanych przez internet, co ma odzwierciedlenie w bardzo wysokim i wciąż rosnącym udziale kanału internetowego w tym segmencie. Według danych PMR, udział sprzedaży internetowej w segmencie w 2021 r. osiągnął 45%, stając się jednocześnie największym kanałem na rynku produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej, wyprzedzając sieci specjalistyczne. Co więcej, do 2027 r. udział ten będzie nadal wzrastał, osiągając ponad połowę sprzedaży w rynku.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie PMR: „Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022”
PMR Market Experts dostarcza swoim partnerom najwyższej jakości analizy rynkowe, badania oraz usługi doradcze przygotowane przez doświadczone zespoły branżowych ekspertów. Od ponad 20 lat ekspertyzy i rekomendacje PMR wspierają firmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Południowo-Wschodniej, umożliwiając im realizację strategicznych celów. To firma którą tworzą ludzie, umiejętnie korzystający z osiągnięć technologii, by sprostać zmieniającym się wymaganiom partnerów biznesowych.
Więcej autorskich treści tworzonych w oparciu o prowadzone badania można znaleźć na naszej stronie https://www.pmrmarketexperts.com/press-room.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.