Komunikaty PR

Sprzedawco uważaj na Black Friday! Liczba kradzieży wzrośnie

2021-10-27  |  12:43
Biuro prasowe

Przedświąteczna zakupowa gorączka rozpocznie się już w ostatni weekend listopada. Słynny piątek to czas bardzo aktywnego „polowania” na promocje i atrakcyjne wyprzedaże. Nie tylko w sieci, ale także w galeriach handlowych, marketach i tradycyjnych sklepach. Te, poza przygotowaniem się na znacznie zwiększony ruch i przypływ gotówki powinny jednak wziąć jeszcze pod uwagę rosnące wówczas ryzyko kradzieży.


O ile jeszcze ubiegłoroczny polski Black Week miał miejsce w trakcie dużych obostrzeń,
o tyle ten nadchodzący będzie prawdopodobnie podobny do tych sprzed pandemii. Czyli – poza wzmożonym ruchem w sieci i na portalach e-commerce, odnotujemy także znacznie większy ruch w tradycyjnych punktach handlowych. To oczywiście duża szansa i możliwość pełnego wykorzystania sprzedażowego potencjału Czarnego Weekendu, ale także zagrożenie w postaci nieuczciwych klientów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Crime&tech, spółkę spin-off Università Cattolico del Sacro Cuore – Transcrime, przy wsparciu Checkpoint Systems, najwięcej – aż 62% wszystkich przypadków kradzieży ma miejsce właśnie w ostatnim kwartale roku[1]. Podczas tych szalonych dni promocji konsumenci często polują już na świąteczne prezenty, którymi obok elektroniki czy książek są często kosmetyki i perfumy. Wiele popularnych sieci kosmetycznych korzysta już z automatycznych kas, przy których znacznie częściej, niż przy tradycyjnych kasach, dochodzi do kradzieży czy błędnej transakcji płatniczej. Straty w przypadku automatycznych systemów kasowych są wyższe od 33% do 147% w porównaniu z tradycyjnym modelem sprzedaży. Różnice wynikają z zastosowanych technologii np. użycia kas automatycznych weryfikujących wagę produktów vs. urządzeń, które tej wagi nie weryfikują[2]. A jest o co walczyć – z danych Santander Bank Polska wynika, że Polska zajmuje szóstą pozycję w Europie z obrotami handlu detalicznego kosmetykami na poziomie 4,1 mld euro, a średnio Polacy wydają rocznie na kosmetyki 100 euro[i]. To jednak uśredniona kwota. Bardziej szczegółowe badania Picodi.com pokazały, że średnio Polki wydają na kosmetyki aż 1414 zł rocznie![ii] Można się spodziewać, że duża część tej kwoty wydawana jest w okresie przedświątecznym, szczególnie przy licznych promocjach z okazji Black Friday.

 – To zrozumiałe, gdyż przedświąteczna gorączka zakupów przyciąga do sklepów i galerii handlowych najwięcej klientów, a dni takie jak Czarny Piątek są jej punktami kulminacyjnymi. Pośród odwiedzających sklepy nie brakuje niestety tych, którzy korzystając z panującego wówczas zamieszania i ograniczonych możliwości nadzoru chcą przywłaszczyć sobie wybrane produkty. Dlatego warto zainstalować dodatkowe zabezpieczenia w postaci zautomatyzowanych i skutecznych systemów antykradzieżowych, od klipsów, przez metki, aż po etykiety RFID. Sam system monitoringu wizyjnego czy pracownicy ochrony to zdecydowanie niewystarczające zabezpieczenie. Szczególnie pod kątem ochrony najdroższych i najczęściej padających łupem złodziei dóbr luksusowych – radzi Ewa Pytkowska, dyrektor sprzedaży Checkpoint Systems.
 

Mowa tutaj o produktach takich jak alkohole, sprzęt elektroniczny, odzież marek premium, ale także perfumach i kosmetykach. To najczęściej wskazywane kategorie produktów kradzionych w sklepach detalicznych, według badania[iii]. Te ostatnie zdają się być teraz wyjątkowo atrakcyjnym łupem dla złodziei. Markowe kosmetyki łatwo odsprzedać za pośrednictwem licznych portali z ogłoszeniami – nie mają one numerów seryjnych czy charakterystycznych, unikalnych cech. Wspomniany wcześniej raport picodi.com pokazał także, że to cena jest jednym z głównych kryteriów zakupowych i aż 70% ankietowanych zadeklarowało, że markowe kosmetyki kupuje rzadko. Atrakcyjne ceny podczas Black Friday przekładają się na tłumy konsumentów w drogeriach i perfumeriach, jednak wśród uczciwych konsumentów pojawią się i tacy, którzy korzystając z okazji i dużej liczby klientów będą chcieli wynieść towar bez płacenia.
 

Perfumy i markowe kosmetyki są kategorią produktów dość trudnych do skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą, głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary czy możliwość wyciągnięcia flakoników z pudełek. Tutaj pomocne mogą okazać się zabezpieczenia reagujące natychmiast na każdą próbę wyciągania ich z opakowań bądź systemy zdolne do alarmowania sprzedawców także w sytuacjach, gdy sklep w danym czasie nie posiada bramek antykradzieżowych. Z informacji płynących od sprzedawców detalicznych wiemy także, że ogromnym ryzykiem kradzieży obarczone są jednorazowe baterie oraz maszynki do golenia wraz z wymiennymi ostrzami. Właśnie dla takich produktów mamy przygotowaną szeroką gamę zabezpieczeń przeciwkradzieżowych            – mówi Katarzyna Chapman, Business Development Manager Source Tagging z Checkpoint Systems.
 

Zgodnie z raportem Retail Security in Europe, wartość strat powodowanych przez kradzieże artykułów z kategorii Beauty & Cosmetics w Polsce szacowana jest na 13 milionów euro rocznie[3]. Co więcej, to druga po towarach spożywczych, w tym alkoholach, najczęściej borykająca się z nieuczciwymi praktykami konsumentów grupa produktów. Taka kwota uderza zarówno w duże sieci, jak i w mniejsze sklepy. Utrata flakonu drogich perfum dla małego sprzedawcy detalicznego będzie równie dotkliwa finansowo, jak kradzież setek opakowań popularnego kremu w dużej sieci handlowej. Każdy sprzedawca detaliczny, niezależnie od skali swojej działalności, jest narażony na wysokie straty finansowe. Od nich zależy jednak czy wykorzystując odpowiednie technologie wyraźnie zmniejszymy poziom kradzieży. Do Black Friday zostało jeszcze trochę czasu i warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nie tylko tego dnia, ale będą chronić towary przez cały rok.

 


[1] https://www.crimetech.it/landing/retail-security-in-europe/index.html

 

[2] https://checkpointlive.wpengine.com/pl/wp-content/uploads/2020/01/ECR-Self-Checkout-Measuring-Loss-Final-Report.pdf

[3] https://www.crimetech.it/landing/retail-security-in-europe/index.html

 


[i] https://infowire.pl/generic/release/564372/polski-rynek-kosmetyczny-rozwija-sie-pomimo-pandemii-analiza-santander-bank-polska-na-miedzynarodowy-dzien-urody

[ii] https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/artykuly/ile-polki-wydaja-na-kosmetyki,65829

[iii] https://www.crimetech.it/landing/retail-security-in-europe/index.html

Fot. Adobe Stock

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Najświeższy koncept salonu KODANO Optyk w warszawskiej Promenadzie Biuro prasowe
2024-07-03 | 14:20

Najświeższy koncept salonu KODANO Optyk w warszawskiej Promenadzie

Warszawska Promenada, znana z dbałości o atrakcyjny tenant mix, nieustająco wzmacnia swoją ofertę w segmencie zdrowia i urody. Niedawno do grona najemców centrum dołączyła marka
Handel Wolimy małe sklepy, ale pieniądze wydajemy w dużych
2024-07-03 | 09:13

Wolimy małe sklepy, ale pieniądze wydajemy w dużych

Jeszcze w 2018 r. rynek sprzedaży FMCG w Polsce aż w 40% pochodził z małych i średnich sklepów, co było ewenementem w skali całej Europy[1].
Handel Stabilna sprzedaż Grupy Wittchen na wymagającym rynku
2024-07-02 | 18:00

Stabilna sprzedaż Grupy Wittchen na wymagającym rynku

Według wstępnych szacunków, w drugim kwartale 2024 roku Grupa Wittchen wypracowała 112,1 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 1,5% w porównaniu z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.