Komunikaty PR

Inteligentne parkowanie coraz bliżej w twoim mieście

2022-05-05  |  10:00
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Coraz więcej miast i aglomeracji zmaga się z problemem dużej liczby samochodów, co powoduje kongestię. Kongestia to zjawisko większego natężenia ruchu środków transportu względem przepustowości wykorzystywanej przez nie infrastruktury. Duża liczba samochodów to nie tylko korki, ale także zanieczyszczenie środowiska czy hałas. Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem zaludnienia metropolii, tego typu problemy będą narastać. Co zatem zrobić, aby to zmienić? O tym twórczo pomyślą uczestnicy międzynarodowego hackathonu Parking gets SMART.


Około 60% populacji Unii Europejskiej mieszka w obszarach miejskich (miasta powyżej 10 tys. mieszkańców – dane statystyczne Eurostat). Miasta są siłą napędowa europejskiej gospodarki, a blisko 85% produktu krajowego brutto Unii Europejskiej jest generowane na tych obszarach. Siłą rzeczy generuje to wzrost ruchu wraz z jego negatywnymi skutkami dla zdrowia mieszkańców, środowiska naturalnego oraz jakości życia. Obecnie jest to jedno z największych wyzwań związanych z rozwojem aglomeracji miejskich.


Nie tylko korki

Nikt nie lubi korków, gdyż tracimy w nich czas, pieniądze, często nerwy, a do tego mocniej zatruwamy środowisko naturalne. Do najbardziej sparaliżowanych ogromnym ruchem miast w Europie od wielu należą m.in.: Paryż, Rzym, Londyn czy Bruksela. Co prawda epidemia koronawirusa chwilowo obniżyła europejską i światową mobilność, ale w na koniec 2020 roku zaczęła ona powoli wracać do normy.


Zatłoczone samochodami ulice europejskich metropolii negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zdaniem ekspertów poziom zanieczyszczeń generowanych przez auta jest nawet 40 proc. wyższy podczas postoju w korku lub na czerwonym świetle niż podczas swobodnej jazdy. Toksyczne powietrze (tzw. smog) przekłada się na mniejszy komfort życia mieszkańców i potencjalne negatywne skutki zdrowotne.


Zielona mobilność na ratunek

Aby rozwiązać te problemy coraz więcej miast stawia już nie tylko na popularne w Europie rozwiązania, jak na przykład zakazy wjazdów samochodów do ścisłych centrów miast. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania z zakresu zielonej mobilności. Wiele europejskich metropolii decyduje się na intensywną promocję zrównoważonego transportu, których formą jest transport publiczny oraz ruch rowerowy.


Unia Europejska w znaczącym stopniu inwestuje w działania wspierające miasta w zakresie działań na rzecz poprawy mobilności zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju. Dlatego na samorządach lokalnych państw członkowskich i położonych w nich miastach spoczywa odpowiedzialność za rozwój zielonej mobilności.


Co jeszcze można zrobić?

Standardowe metody stają się niewystarczające, co z kolei działa na rzecz inteligentnych rozwiązań, które mogą być nie tylko bardziej efektywne, ale często są też szybsze i tańsze do wdrożenia. Są to chociażby inteligentne systemy parkowania miejskiego, systemy informacji pasażerskiej oraz lokalizacji pojazdów, które w różnych formach obowiązują już w wielu europejskich miastach. Kierowca lub pasażer potrzebują do tego tylko smartfona z dostępem do internetu.


- Inteligentne zarządzanie parkowaniem to z jednej strony narzędzie ułatwiające życie kierowcom, a z drugiej strony szansa na zmianę zachowań transportowych mieszkańców w kierunku zielonych sposobów przemieszczania się – dodaje Rafał Glazik.


Czas na hackathon

Najlepsze przykłady pokazują, że dochody z zarządzania parkowaniem wykorzystywane są zarówno do zachęcenia mieszkańców do korzystania z efektywnych energetycznie środków transportu, takich jak jazda rowerem czy transport publiczny, ale również w postaci udogodnień dla kierowców, jakimi są chociażby aplikacje mobilne.


O tym jak jeszcze można zmienić nawyki transportowe mieszkańców miast poprzez efektywną politykę parkingową będą rozmyślać uczestnicy hackathonu organizowanego w ramach międzynarodowego projektu Parking gets SMART. Podczas hackathonu w kilku europejskich miastach Szwecji, Niemczech, Litwy, Danii i Polski projektowane będą konkretne rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://parkinggetssmart.eu

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan Biuro prasowe
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały
Infrastruktura ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
2024-10-21 | 09:15

ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25

Niekiedy zima lubi zaskakiwać drogowców, ale aby tego uniknąć, większość z nich powinna być już w pewnej części przygotowana na zmianę warunków pogodowych na drogach w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.