Inteligentne parkowanie coraz bliżej w twoim mieście
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Coraz więcej miast i aglomeracji zmaga się z problemem dużej liczby samochodów, co powoduje kongestię. Kongestia to zjawisko większego natężenia ruchu środków transportu względem przepustowości wykorzystywanej przez nie infrastruktury. Duża liczba samochodów to nie tylko korki, ale także zanieczyszczenie środowiska czy hałas. Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem zaludnienia metropolii, tego typu problemy będą narastać. Co zatem zrobić, aby to zmienić? O tym twórczo pomyślą uczestnicy międzynarodowego hackathonu Parking gets SMART.
Około 60% populacji Unii Europejskiej mieszka w obszarach miejskich (miasta powyżej 10 tys. mieszkańców – dane statystyczne Eurostat). Miasta są siłą napędowa europejskiej gospodarki, a blisko 85% produktu krajowego brutto Unii Europejskiej jest generowane na tych obszarach. Siłą rzeczy generuje to wzrost ruchu wraz z jego negatywnymi skutkami dla zdrowia mieszkańców, środowiska naturalnego oraz jakości życia. Obecnie jest to jedno z największych wyzwań związanych z rozwojem aglomeracji miejskich.
Nie tylko korki
Nikt nie lubi korków, gdyż tracimy w nich czas, pieniądze, często nerwy, a do tego mocniej zatruwamy środowisko naturalne. Do najbardziej sparaliżowanych ogromnym ruchem miast w Europie od wielu należą m.in.: Paryż, Rzym, Londyn czy Bruksela. Co prawda epidemia koronawirusa chwilowo obniżyła europejską i światową mobilność, ale w na koniec 2020 roku zaczęła ona powoli wracać do normy.
Zatłoczone samochodami ulice europejskich metropolii negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zdaniem ekspertów poziom zanieczyszczeń generowanych przez auta jest nawet 40 proc. wyższy podczas postoju w korku lub na czerwonym świetle niż podczas swobodnej jazdy. Toksyczne powietrze (tzw. smog) przekłada się na mniejszy komfort życia mieszkańców i potencjalne negatywne skutki zdrowotne.
Zielona mobilność na ratunek
Aby rozwiązać te problemy coraz więcej miast stawia już nie tylko na popularne w Europie rozwiązania, jak na przykład zakazy wjazdów samochodów do ścisłych centrów miast. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania z zakresu zielonej mobilności. Wiele europejskich metropolii decyduje się na intensywną promocję zrównoważonego transportu, których formą jest transport publiczny oraz ruch rowerowy.
Unia Europejska w znaczącym stopniu inwestuje w działania wspierające miasta w zakresie działań na rzecz poprawy mobilności zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju. Dlatego na samorządach lokalnych państw członkowskich i położonych w nich miastach spoczywa odpowiedzialność za rozwój zielonej mobilności.
Co jeszcze można zrobić?
Standardowe metody stają się niewystarczające, co z kolei działa na rzecz inteligentnych rozwiązań, które mogą być nie tylko bardziej efektywne, ale często są też szybsze i tańsze do wdrożenia. Są to chociażby inteligentne systemy parkowania miejskiego, systemy informacji pasażerskiej oraz lokalizacji pojazdów, które w różnych formach obowiązują już w wielu europejskich miastach. Kierowca lub pasażer potrzebują do tego tylko smartfona z dostępem do internetu.
- Inteligentne zarządzanie parkowaniem to z jednej strony narzędzie ułatwiające życie kierowcom, a z drugiej strony szansa na zmianę zachowań transportowych mieszkańców w kierunku zielonych sposobów przemieszczania się – dodaje Rafał Glazik.
Czas na hackathon
Najlepsze przykłady pokazują, że dochody z zarządzania parkowaniem wykorzystywane są zarówno do zachęcenia mieszkańców do korzystania z efektywnych energetycznie środków transportu, takich jak jazda rowerem czy transport publiczny, ale również w postaci udogodnień dla kierowców, jakimi są chociażby aplikacje mobilne.
O tym jak jeszcze można zmienić nawyki transportowe mieszkańców miast poprzez efektywną politykę parkingową będą rozmyślać uczestnicy hackathonu organizowanego w ramach międzynarodowego projektu Parking gets SMART. Podczas hackathonu w kilku europejskich miastach Szwecji, Niemczech, Litwy, Danii i Polski projektowane będą konkretne rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://parkinggetssmart.eu

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.