Komunikaty PR

Inteligentne parkowanie coraz bliżej w twoim mieście

2022-05-05  |  10:00
Kontakt
Maciek Sokołowski
Attention Marketing

Al. Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Coraz więcej miast i aglomeracji zmaga się z problemem dużej liczby samochodów, co powoduje kongestię. Kongestia to zjawisko większego natężenia ruchu środków transportu względem przepustowości wykorzystywanej przez nie infrastruktury. Duża liczba samochodów to nie tylko korki, ale także zanieczyszczenie środowiska czy hałas. Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem zaludnienia metropolii, tego typu problemy będą narastać. Co zatem zrobić, aby to zmienić? O tym twórczo pomyślą uczestnicy międzynarodowego hackathonu Parking gets SMART.


Około 60% populacji Unii Europejskiej mieszka w obszarach miejskich (miasta powyżej 10 tys. mieszkańców – dane statystyczne Eurostat). Miasta są siłą napędowa europejskiej gospodarki, a blisko 85% produktu krajowego brutto Unii Europejskiej jest generowane na tych obszarach. Siłą rzeczy generuje to wzrost ruchu wraz z jego negatywnymi skutkami dla zdrowia mieszkańców, środowiska naturalnego oraz jakości życia. Obecnie jest to jedno z największych wyzwań związanych z rozwojem aglomeracji miejskich.


Nie tylko korki

Nikt nie lubi korków, gdyż tracimy w nich czas, pieniądze, często nerwy, a do tego mocniej zatruwamy środowisko naturalne. Do najbardziej sparaliżowanych ogromnym ruchem miast w Europie od wielu należą m.in.: Paryż, Rzym, Londyn czy Bruksela. Co prawda epidemia koronawirusa chwilowo obniżyła europejską i światową mobilność, ale w na koniec 2020 roku zaczęła ona powoli wracać do normy.


Zatłoczone samochodami ulice europejskich metropolii negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zdaniem ekspertów poziom zanieczyszczeń generowanych przez auta jest nawet 40 proc. wyższy podczas postoju w korku lub na czerwonym świetle niż podczas swobodnej jazdy. Toksyczne powietrze (tzw. smog) przekłada się na mniejszy komfort życia mieszkańców i potencjalne negatywne skutki zdrowotne.


Zielona mobilność na ratunek

Aby rozwiązać te problemy coraz więcej miast stawia już nie tylko na popularne w Europie rozwiązania, jak na przykład zakazy wjazdów samochodów do ścisłych centrów miast. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania z zakresu zielonej mobilności. Wiele europejskich metropolii decyduje się na intensywną promocję zrównoważonego transportu, których formą jest transport publiczny oraz ruch rowerowy.


Unia Europejska w znaczącym stopniu inwestuje w działania wspierające miasta w zakresie działań na rzecz poprawy mobilności zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju. Dlatego na samorządach lokalnych państw członkowskich i położonych w nich miastach spoczywa odpowiedzialność za rozwój zielonej mobilności.


Co jeszcze można zrobić?

Standardowe metody stają się niewystarczające, co z kolei działa na rzecz inteligentnych rozwiązań, które mogą być nie tylko bardziej efektywne, ale często są też szybsze i tańsze do wdrożenia. Są to chociażby inteligentne systemy parkowania miejskiego, systemy informacji pasażerskiej oraz lokalizacji pojazdów, które w różnych formach obowiązują już w wielu europejskich miastach. Kierowca lub pasażer potrzebują do tego tylko smartfona z dostępem do internetu.


- Inteligentne zarządzanie parkowaniem to z jednej strony narzędzie ułatwiające życie kierowcom, a z drugiej strony szansa na zmianę zachowań transportowych mieszkańców w kierunku zielonych sposobów przemieszczania się – dodaje Rafał Glazik.


Czas na hackathon

Najlepsze przykłady pokazują, że dochody z zarządzania parkowaniem wykorzystywane są zarówno do zachęcenia mieszkańców do korzystania z efektywnych energetycznie środków transportu, takich jak jazda rowerem czy transport publiczny, ale również w postaci udogodnień dla kierowców, jakimi są chociażby aplikacje mobilne.


O tym jak jeszcze można zmienić nawyki transportowe mieszkańców miast poprzez efektywną politykę parkingową będą rozmyślać uczestnicy hackathonu organizowanego w ramach międzynarodowego projektu Parking gets SMART. Podczas hackathonu w kilku europejskich miastach Szwecji, Niemczech, Litwy, Danii i Polski projektowane będą konkretne rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://parkinggetssmart.eu

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.