Komunikaty PR

Oświetlenie w przemyśle 2018 - Podsumowanie

2018-12-31  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Z roku na rok rośnie efektywność energetyczna opraw LED. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. Między innymi z tych względów ostatnie 12 miesięcy w branży oświetlenia przemysłowego było niezwykle interesujące.

Uzasadniając wiodącą pozycję LED na rynku oświetleniowym ostatniego pięciolecia eksperci często odwoływali się do argumentu o rozwojowym potencjale tej technologii. Rzeczywiście, wydajność energetyczna opraw diodowych nieustannie przekracza dotychczasowe granice. W 2018 roku do sprzedaży trafiły modele liniowe o skuteczności świetlnej przekraczającej 170 lm/W. Innowacje powstają także dzięki ich wysokiej kompatybilności z systemami sterowania. Według szacunków ekspertów, w trwającym pięcioleciu wartość rynku systemów zarządzania oświetleniem miała rosnąć w tempie przekraczającym 20% w skali roku. „Smartyfikacja codziennego życia” - związany z tym zjawiskiem megatrend, będący jednym z tematów przewodnich tegorocznych targów Light+Building, znajdował w 2018 roku odzwierciedlenie w przemysłowych rozwiązaniach oświetleniowych także w Polsce.

Czujniki – nowy standard w przemyśle

Centra dystrybucyjne, magazyny i hale przemysłowe to prekursorskie pod kątem wdrożeń innowacji oświetleniowych obiekty. Ze względu na dużą powierzchnię i kubaturę oraz wielozmianowy tryb funkcjonowania skala oszczędności możliwych do uzyskania dzięki optymalizacji pracy opraw jest w tego typu budynkach szczególnie duża. Dlatego też standardem stają się w nich systemy zarządzania oświetleniem w zależności od wskazań czujników natężenia światła i obecności. Pierwsze pozwalają na dostosowanie pracy opraw do ilości naturalnych promieni słonecznych docierających do hal przez okna i dachowe świetliki. Sensory mierzą aktualne natężenie światła we wskazanych strefach. Dane są porównywane z pożądanymi wielkościami, wynikającymi z wymagań normatywnych i wewnętrznych regulacji przedsiębiorstwa. Drugie rejestrują obecność pracowników, rozświetlając aktualnie używane stanowiska robocze czy alejki pomiędzy regałami. Gdy w danym punkcie obiektu nikogo nie ma, wysyłany jest sygnał obniżenia natężenia światła bądź jego całkowitego wygaszenia – w zależności specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie. – Dobrze ustawione czujniki pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent kosztów oświetlenia. W zakładach pracujących na nocną zmianę – w tym  magazynach, gdzie stanowi ono znaczną część poborów energii – czas zwrotu z inwestycji w system z sensorami jest wyjątkowo krótki. Stąd ich szybko rosnąca popularność - mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Zmieniające się światło - rozwiązanie dla pracy zmianowej

Na fali wznoszącej są także przemysłowe rozwiązania z obszaru Human Centric Lighting – światła elektrycznego naśladującego naturalne. Wspiera ono produktywność pracowników i reguluje dobowy rytm ludzkiego organizmu. W jednozmianowych przedsiębiorstwach chłodne białe światło pomaga pracownikom się wybudzić i zacząć działać na pełnych obrotach. Podczas przerw i pod koniec dnia przybiera cieplejszą, sprzyjającą relaksowi barwę, pozytywnie wpływając także na jakość snu w nocy.

W raporcie „Oświetlenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia w edukacji, miejscach pracy, domach opieki, mieszkalnictwie i inteligentnych miastach” przywołano badania potwierdzające, że ekspozycja na chłodne światło z podwyższoną zawartością niebieskiej wiązki nie tylko blokuje wydzielanie melatoniny zwanej hormonem snu, ale także podwyższa subiektywnie ocenianą czujność – także wieczorami i nocą. Może oznaczać to przełom w zakresie wspierania osób pracujących w trybie trzyzmianowym. Według szacunków firmy konsultingowej AT Kerney, wyposażenie przemysłowej instalacji oświetleniowej w system HCL może zwiększyć produktywność o około 4,5 proc. Wymierne korzyści mają wynikać m.in. z ograniczenia liczby błędów oraz mniejszej częstotliwości korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich.

Predictive maintenance – dłuższa żywotnośc instalacji

Wdrażaną w 2018 roku w polskich przedsiębiorstwach nowością z zakresu oświetleniowego Internetu Rzeczy jest monitoring oświetlenia z systemem konserwacji predykcyjnej. Pozwala na bieżąco śledzić stan instalacji oświetleniowej, liczbę przepracowanych przez oprawy roboczogodzin oraz stan techniczny poszczególnych urządzeń. W efekcie optymalizowane są czynności serwisowe i wydłuża się cykl życia produktów. W Polsce miały już miejsce pierwsze wdrożenia PdM w magazynach i zakładach produkcyjnych. Właśnie tam – ze względu na pracę zmianową oraz stosunkowo skomplikowany montaż i wymianę opraw – monitoring oświetlenia może przynosić największe oszczędności. – System LiveLink z funkcją monitorowania oświetlenia korzysta z będących dziś standardem w oprawach przemysłowych inteligentnych stateczników, gromadząc dane na temat funkcjonowania poszczególnych elementów instalacji – mówi Maciej Gronert. – Informacje, czy oprawa jest włączona oraz czy działa prawidłowo, są w czasie rzeczywistym przesyłane do chmury obliczeniowej. W formie wykresów i opisów przegląda się je za pośrednictwem przeglądarki internetowej – w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę. Pozwala to dokładnie określić liczbę roboczogodzin przepracowanych przez konkretne urządzenia i trafnie planować konserwację. Wynikające z tego faktu oszczędności przekonały do zastosowania systemu już pierwszych naszych klientów z sektora przemysłowego. System tego rodzaju mamy także w naszym magazynie  – relacjonuje projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.