Komunikaty PR

Inkluzywny rynku pracy - rusza program pilotażowy

2024-05-20  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

W Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbyła się konferencja „Różnorodność jako strategia biznesowa. Osoby niepełnosprawne w zespole pracowników”. Wydarzenie, którego organizatorem są: Urząd Pracy miasta stołecznego Warszawy, Business Centre Club oraz Feel Comfort Sp. z o.o. otworzyło  sześciomiesięczny projekt pilotażowy mający na celu zwrócenie uwagi na potencjał osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, zidentyfikowanie i zniwelowanie rzeczywistych barier w ich zatrudnianiu oraz wsparcie przedsiębiorców we włączaniu osób niepełnosprawnych do zespołu pracowników.


Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce żyje około 3,1 mln osób z niepełnosprawnościami. Aż 2.5 mln osób z tej grupy nie pracuje i nie szuka pracy. Mniej niż 7,7% osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Aktywizacja tej grupy jest obecnie niezmiernie istotna. W obliczu globalnych wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny rynek pracy, który powinien być inkluzywny, jak również problemów niedoboru pracowników i wykorzystanie pełnego potencjału zawodowego tej grupy społecznej - inicjatywy, skierowane do osób niezatrudnionych, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, nabierają coraz większego znaczenia.
Pilotażowy projekt realizowany będzie przy współpracy z wybranymi podmiotami, zrzeszonymi w Business Centre Club. 
- Wiedza na temat barier w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami nadal jest znikoma. Wciąż brakuje też efektywnej platformy łączącej kandydatów, pracodawców i urzędy pracy. W obliczu rosnącej potrzeby równości i inkluzywności na rynku pracy, konieczna jest szeroka kampania informacyjna i obalenie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Wierzę, że takie projekty przyczynią się do zwiększenia otwartości biznesu na osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Dlatego cieszy mnie, że BCC jest parterem tego projektu - mówi Ewa Rzodkiewicz, Dyrektorka Loży Warszawskiej Business Centre Club.
Podczas konferencji poruszono między innymi kwestie takie jak: korzyści finansowe i społeczne związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami, a także wyzwania oraz sposoby ich pokonywania.
- Wystąpienia uczestników konferencji pozwalały na zapoznanie się z możliwościami jakie mogą wnieść do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami pracodawcy, organizacje pozarządowe, służby zatrudnienia oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prezentacje dotyczyły praktycznych informacji na temat przygotowania pracodawców do budowy różnorodnych zespołów w pracy, finansowych instrumentów wsparcia a także doświadczeń pracodawców, którzy już osoby z niepełnosprawnościami zatrudniają. Zaprezentowane zostały także wyniki badań i statystyki związane z sytuacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy – powiedziała Monika Fedorczuk, Dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
- W trakcie pandemii firmy zatrudniały pracowników zdalnie. Rekrutacja odbywała się online. Do spotkania na żywo dochodziło po pewnym czasie i okazywało się, że ten nowy, dobry pracownik to osoba z niepełnosprawnością. Gdyby ten pracodawca wiedząc w momencie rekrutacji, że chodzi o osobę z niepełnosprawnością nie zdecydował się na współpracę to by popełnił błąd. Wyciągnijmy wnioski z tego przykładu i nie obawiajmy się zatrudniać – mówił Piotr Cieszewski, Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Bardzo cieszy mnie otwartość osób reprezentujących Warszawski Urząd Pracy do wspólnego działania. Rola instytucji wsparcia rynku pracy zmienia się na naszych oczach. Jako pracodawcy musimy wziąć w tym czynny udział, bo tak naprawdę sami jesteśmy odpowiedzialni za otoczenie wpływające na nasze biznesy. Kształtowanie inkluzyjnych, otwartych na osoby z niepełnosprawnościami środowisk, to jeden z fundamentów projektowania przyszłych miejsc pracy – podsumował Tomasz Szklarski, Prezes Zarządu Feel Comfort Sp. z o.o.
Swoimi doświadczeniami w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych z perspektywy pracodawcy i wieloletniego przedsiębiorcy podzielił się Cezary Gizka, Wiceprezes Business Centre Club, Kanclerz Loży Warszawskiej BCC
- Jednym z najbardziej zaskakujących doświadczeń z początków mojej kariery zawodowej w branży gier, kasyn gry, było zatrudnianie osób niepełnosprawnych na wszystkich de facto stanowiskach w branży rozrywkowej - kasynach i hotelach w Las Vegas. W rozmowach z zarządami kasyn usłyszałem, że skoro wśród klientów jest wielu niepełnosprawnych to dlaczego nie miałoby ich być wśród  pracowników.  W kolejnych latach przenosiłem te doświadczenia z doskonałymi rezultatami do zarządzanych przeze mnie firm, budując zręby tego co dzisiaj nazywamy CSR i ESG. - powiedział Cezary Gizka. 

W panelu dyskusyjnym wzięli udział pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością: Andrzej Szymonek - Pakar Service; Małgorzata Makowska – Auchan Polska Sp. z o.o., Andrzej Waszkowski - Citytech Sp. z o.o.; Robert Wojniak – Qulineo,  Adam Goździcki Sp.K. oraz Maksymilian Lewandowski - Clever Investment P. S.A.

Kontakt dla mediów:

Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.