Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport nt fuzji i przejęć w regionie

Renata Stefanowska
Mazars
ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Mazars, międzynarodowa firma specjalizująca się w audycie, podatkach i doradztwie publikuje dziś nowy raport, opracowany we współpracy z Mergermarket, który wskazuje, że wartość transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest najwyższa od 5 lat. Badanie sugeruje, że podmioty zawierające transakcje odkładają na bok obawy związane z Covid-19, rosnącą inflacją i niestabilnymi rynkami energetycznymi, co prowadzi do silnego napływu transakcji przychodzących. To obiecujący początek 2022 roku.
Raport zatytułowany „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” („Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport na temat zagranicznych fuzji i przejęć w 2021/2022”) zawiera przegląd aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz przedstawia wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.
Zarówno wolumen, jak i wartość transakcji wzrosły w 2021 roku. Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku. Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 41% w stosunku do roku 2020 i jest to najwyższa łączna wartość transakcji od 2016 roku.
Michel Kiviatkowski, Lider Doradztwa Finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce, komentuje: „Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką. Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią.”
Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów. Odnotowano znaczny wzrost zarówno wolumenu, jak i wartości transgranicznych transakcji fuzji i przejęć, przy czym wartość ujawnionych transakcji przychodzących (z uwzględnieniem Rosji) wzrosła o 36% i osiągnęła 32,5 mld euro - jest to najwyższa roczna wartość transakcji od 2016 r. Znacznie wyższy był również wolumen transakcji - łącznie 371 przychodzących transakcji fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z rokiem 2020 i najwyższy poziom wolumenu transakcji od 2015 r.
Innym znaczącym obszarem, w którym odnotowano wzmocnienie, była działalność private equity (PE). Dzięki rekordowym rezerwom finansowym zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, łączna wartość transakcji wykupów przez fundusze private equity wzrosła o 63%, osiągając łączną kwotę 10,4 mld euro - najwyższy poziom od 2015 r. Również wolumen transakcji gwałtownie wzrósł - o 46% (130 transakcji w 2021 r. w porównaniu do 70 w roku poprzednim).
Odnowienie aktywności na rynku private equity było związane z większą obecnością funduszy pochodzących z USA. Amerykańscy oferenci byli zaangażowani w cztery z dziesięciu największych transakcji PE, w tym w przejęcie 71,76% udziałów w austriackiej firmie specjalizującej się w nieruchomościach komercyjnych, CA Immobilien Anlagen AG, przez Starwood Capital Group za 4,3 mld euro - największą transakcję private equity w 2021 roku.
Inne kluczowe wnioski raportu są następujące:
- Wciąż dominują cztery kraje. Cztery kraje, które znalazły się w czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r. to: Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Są to te same cztery kraje, które zajęły pierwsze miejsca pod względem wolumenu transakcji w 2020 roku. Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020. Austria, Polska i Czechy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Wyróżniają się Czechy, gdzie łączna wartość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,3 mld euro, głównie dzięki jednej transakcji z branży technologicznej.
- Branża technologiczna liderem. Branża technologiczna odpowiadała za najwięcej transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku. Wyniki były spektakularne: wartość wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,1 mld euro, a wolumen o 86%. Do wzrostu aktywności przyczynił się przyspieszający trend cyfryzacji, a także wzrost popytu na nearshoring IT w wyniku pandemii Covid-19.
- Wysokie wyceny w Europie Środkowo-Wschodniej. Dane Mergermarket pokazują, że mediana mnożnika wyceny dla Europy Środkowo-Wschodniej we wszystkich sektorach wyniosła 11x w okresie 2020-21, nieznacznie wyprzedzając Europę Zachodnią z 9,69x. Jednym z minusów klimatu wysokich wycen jest to, że może on sprzyjać nierealistycznym oczekiwaniom ze strony sprzedających - szczególnie gdy na rynek wystawiane są firmy rodzinne.
Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu.
„Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów. Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19 w łańcuchach dostaw. Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski.” – komentuje Jacek Byrt, Partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce.
Pełny tekst raportu można pobrać na stronie www.mazars.pl
W celu uzyskania dalszych informacji oraz/lub umówienia wywiadu, prosimy o kontakt:
Lorraine Hackett
Dyrektor ds. Marki i Komunikacji w Grupie, Mazars
lorraine.hackett@mazars.co.uk / +44 (0)20 7063 4435
Renata Stefanowska Manager
Dział Komunikacji i Marketingu Mazars w Polsce
r.stefanowska@mazars.pl / +48 22 25 55 200
Lindsay Spivak
PR Manager, Acuris
Tel: +1 212 390 7853
Email: Lindsay.spivak@acuris.com
O Mazars
Mazars to międzynarodowa, zintegrowana firma specjalizująca się w audycie, księgowości, doradztwie, usługach podatkowych i prawnych*. Działając w ponad 90 krajach i terytoriach na całym świecie, korzystamy z doświadczenia ponad 44 000 specjalistów – w tym 28 000 w ramach zintegrowanego partnerstwa Mazars i 16 000 za pośrednictwem Mazars North America Alliance - pomagając różnej wielkości przedsiębiorstwom na każdym etapie ich rozwoju.
W Polsce Mazars zatrudnia blisko 350 specjalistów w Warszawie i Krakowie, oferując polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom pełen zakres usług w dziedzinie audytu, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, podatków, konsultingu oraz doradztwa finansowego.
*tam, gdzie przewidują to przepisy krajowe.
www.mazars.com| www.linkedin.com/company/mazars | www.twitter.com/mazarsgroup
www.mazars.pl | www.linkedin.com/company/mazars-in-poland
O Mergermarket
W dziedzinie fuzji i przejęć najcenniejszą walutą jest informacja. Mergermarket, firma Acuris, informuje o transakcjach na 6-24 miesięcy przed ich upublicznieniem, dając naszym subskrybentom potężną przewagę nad konkurencją. Dzięki największej sieci dziennikarzy i analityków zajmujących się tematyką fuzji i przejęć, Mergermarket oferuje najbardziej kompleksowe usługi wywiadowcze w zakresie fuzji i przejęć, jakie są obecnie dostępne. Nasi reporterzy pracują w 67 miejscach w obu Amerykach, Europie, regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Odwiedź stronę mergermarket.com

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.