Komunikaty PR

¼ badanych planuje przeznaczyć od 2 do 5 tys. złotych na edukację w obszarze IT

2022-07-05  |  09:50
Biuro prasowe
Kontakt

Ewa Malicka
Rocket Science

Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/

Z najnowszego raportu wynika, że blisko 10 proc. osób planuje przebranżowić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a około 40 proc. planuje zmianę ścieżki kariery na IT, ale na ten moment nie jest w stanie oszacować, kiedy dokładnie to nastąpi. Wysokie zarobki, możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy – to czynniki, które najmocniej nas motywują do zmiany branży na IT.

Lepsze zarobki to główna motywacja dla 83 proc. ankietowanych

Najczęściej wskazywanym przez respondentów czynnikiem motywującym do zmiany branży na IT okazały się wysokie zarobki (83 proc.). Na drugim oraz trzecim miejscu natomiast znalazły się możliwość pracy zdalnej (54 proc.) oraz elastyczny czas pracy (48 proc.).

Nasi odbiorcy chcą pracować w IT, co tylko potwierdzają dane z naszych badań. Inflacja i drożyzna dają się we znaki, a jednocześnie od lat czytamy i widzimy, że zarobki w tym sektorze są w górnych granicach – komentuje Ewa Klimowicz, redaktorka z serwisu EnterTheCode.pl.

Pozostałe czynniki, jakie wskazywali respondenci, to: nowe wyzwania (41 proc.), bardziej interesująca forma pracy (20 proc.), możliwość uczestniczenia w szkoleniach branżowych (17 proc.), otwarta i jasna droga kariery (16 proc.), prywatna opieka zdrowotna (12 proc.), firmowy sprzęt (11 proc.), wyjazdy integracyjne (9 proc.), dopłaty do abonentów (9 proc.). Dla kolejnych 9 proc. ankietowanych IT to ich hobby i pasja. 

Tester, analityk i programista – najpopularniejsze specjalizacje

Co ciekawe, największym zainteresowaniem wśród zawodów w branży IT cieszy się tester, następnie analityk danych oraz project manager. Większość osób ma świadomość, że na dobre zarobki w sektorze IT może liczyć nie tylko programista – dodaje Ewa Klimowicz, redaktorka z serwisu EnterTheCode.pl.

Respondenci planujący przebranżowienie się do IT najczęściej myślą o specjalizacji testera oprogramowania (43 proc.), analityka danych (31 proc.) oraz project managera (26 proc.). Na czwartym miejscu (20 proc.) znalazło się stanowisko programisty Javy, a dalej: programista JavaScript (18 proc.), specjalista w sektorze GameDev (18 proc.), specjalista ds. Blockchain (14 proc.) oraz UI/UX Designie (11 proc.).

Bezpłatne kursy i tutoriale, książki i e-booki oraz płatne szkolenia i warsztaty online  tak. Studia nie

Ponad połowa respondentów deklaruje, że planuje skorzystać z bezpłatnych kursów i tutoriali (56 proc.), książek i e-booków (55 proc.) oraz płatnych szkoleń i warsztatów online (54 proc.). Przy czym z bezpłatnych kursów i tutoriali korzysta już 30 proc. badanych, 26 proc. czyta już książki i e-booki, a 15 proc. korzysta z płatnych szkoleń i warsztatów online. 

Natomiast jeśli chodzi o stacjonarne formy kształcenia, 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zamierza skorzystać z takiej formy, 13 proc. już korzysta, a 41 proc. w ogóle nie jest zainteresowanych taką opcją. Najgorzej wypadają studia, aż 59 proc. badanych w ogóle nie jest zainteresowanych takim sposobem edukacji, 34 proc. planuje skorzystać, a 7 proc. jest w trakcie.

Co 4. badany wskazuje brak czasu na naukę

Co ciekawe, to co wstrzymuje badanych przed podjęciem pracy w IT, to najczęściej brak czasu na naukę nowych umiejętności (40 proc.). Natomiast na drugim i trzecim miejscu znalazły się: zbyt wysokie ceny kursów (16 proc.) oraz brak przekonania, że nauka się opłaci (11 proc.). Żadnych obaw natomiast nie ma 9 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli, że nic ich nie powstrzymuje przed przebranżowieniem się do IT.

Jesteśmy w stanie wydać od 2 do 5 tys. złotych na edukację

Najwięcej osób (25 proc.) zadeklarowało, że na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest w stanie przeznaczyć od 2 do 5 tys. złotych. Najmniej na ten cel chce wydać 12 proc. badanych, którzy deklarują kwotę do pół tysiąca. Od połowy do 1 tys. złotych planuje wydać na edukację 17 proc. badanych, od 1 do 2 tys. 20 proc., a powyżej 5 tys. 13 proc. ankietowanych. Natomiast 12 proc. nie potrafiło się określić. 

Metodologia 

Badanie zostało wykonane metodą CAWI na próbie Polaków w wieku 25-37, aktywnych zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym. Liczebność próby wyniosła N=1025. Badanie dla serwisu EnterTheCode.pl zrealizowało ARC Rynek i Opinie.

Misją Enter The Code (enterthecode.pl, ETC) jest przekazywanie wiedzy i informacji z zakresu zdobywania pierwszych umiejętności w świecie IT. Treści portalu sprawiają, że świat IT staje się bardziej zrozumiały, a jego odbiorcy zyskują wiedzę, która przydaje się w pracy i przy jej szukaniu, a także pozyskują nowe, cenne umiejętności IT – to znak, że serwis wywiązuje się ze swoich obietnic i celów.

Portal wyjaśnia i podpowiada, jak znaleźć pracę w świecie IT, jak się przebranżowić, a także jak zdobywać umiejętności IT z różnych specjalizacji. Od pracy typowo programistycznej, przez zarządzanie projektami i UI/UX, aż po GameDev i blockchain. Wszystko pod wspólnym mianownikiem “pracy w IT”, którą sam postrzega po prostu jako pracę przyszłości. W serwisie publikowane są komentarze, analizy, rankingi, poradniki czy newsy. Zawsze praktycznie i w konkretnym celu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Rocket Science
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.