121% wzrost liczby wycieków danych w Polsce
Według badania eksperta od cyberbezpieczeństwa - firmy Surfshark, Polska znalazła się na 20. miejscu listy krajów z największą liczbą skompromitowanych kont. Aż jedna piąta w tym okresie pochodziła z Rosji. W trzecim kwartale 2022 odnotowano 108 mln 900 tys. skompromitowanych kont globalnie.
Rosja niechlubnym liderem wycieków
Raport wskazuje, że najwięcej wycieków danych w trzecim kwartale 2022 (lipiec – wrzesień) miało miejsce w Rosji, która utrzymała miejsce na najwyższym stopniu podium. Cyberprzestępcy uzyskali informacje dotyczące ponad 22 mln 407 tys. kont użytkowników. Tuż za Rosją znalazła się Francja z 13 mln 817 tys. skompromitowanych kont, a ostatnia na podium jest Indonezja z 13 mln 260 tys. Białoruś znalazła się na 19. miejscu z 539 tys. wycieków (ponad trzykrotny wzrost względem poprzedniego kwartału). Ukraina natomiast odnotowała 14-procentowy spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału, co dało jej 17. lokatę na globalnej liście.
Dramatyczny wzrost liczby wycieków w Polsce
W trzecim kwartale 2022 Polska znalazła się na 20. miejscu na świecie (534 tys. skompromitowanych kont). Jest to wzrost o alarmujące 121% względem poprzedniego kwartału (wtedy ofiarą padło 241 tys. kont).
Globalny wzrost liczby wycieków
Według badania Surfshark w tym kwartale odnotowano aż 108 mln 900 tys. wycieków globalnie.
Interaktywna mapa przygotowana przez ekspertów pokazuje, w jakim stopniu ten problem dotyka każdego kraju na świecie. Dziesięć najbardziej dotkniętych tym problemem krajów to w kolejności: Rosja, Francja, Indonezja, USA, Hiszpania, Chiny, Brazylia, Tajwan, Portugalia i Indie. Najwyższe wzrosty odnotowały Zambia (3886%), Boliwia (1913%), Chile (1852%), Francja (1710%) i Nigeria (1616%).
Europa najbardziej dotkniętym wyciekami regionem w trzecim kwartale
52 miliony skompromitowanych w trzecim kwartale kont należało do europejskich użytkowników, co czyni Europę numerem jeden w rankingu, wśród kontynentów. 47% tej liczby to wycieki w Rosji, a 27% we Francji. Raport pokazuje, że statystyczny Europejczyk w ciągu ostatnich 18 lat doświadczył średnio 6 wycieków danych.
METODOLOGIA BADANIA
Mapa Światowych Wycieków Danych opracowana została we współpracy z niezależnymi badaczami cyberbezpieczeństwa, którzy zebrali dane użytkowników z 27 tys. baz danych, które wyciekły i zostały opublikowane online. Badacze sortują dane według krajów i przeprowadzają analizę statystyczną. Narodowości użytkowników określono na podstawie nazwy domeny adresów e-mail lub stron www, miasta, kraju, współrzędnych geograficznych, adresów IP, waluty lub numeru telefonu.
Mapa Światowych Wycieków Danych aktualizowana jest co miesiąc o najbardziej aktualne dane od niezależnych partnerów. Podczas tego badania pod uwagę były brane dane za okres do pierwszego października 2022. Kraje z populacją mniejszą niż milion mieszkańców nie zostały uwzględnione w badaniu. Pełna metodologia znajduje się pod linkiem https://surfshark.com/research/data-breach-monitoring/methodology

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.