15 milionów dolarów dla pogromców gangów ransomware
Nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów otrzyma każdy kto przekaże informacje prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji kluczowych członków Conti. Departament Stanu zapowiedział również, że wyłoży dodatkowe 5 milionów dolarów za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania w dowolnym kraju osób uczestniczących w atakach przeprowadzanych za pomocą oprogramowania ransomware Conti.
Digital Shadows, dostawca systemów bezpieczeństwa IT, zidentyfikował Conti jako drugi najbardziej aktywny gang ransomware w pierwszym kwartale 2022 roku i w czwartym kwartale 2021 roku. W zeszłym miesiącu grupa dokonała incydentu z oprogramowaniem ransomware przeciwko rządowi Kostaryki, poważnie wpływając na handel zagraniczny kraju, zakłócając platformy celne i podatkowe.
Ponadto grupa Conti przeprowadziła ponad 200 ataków na szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej od czasu pojawienia się na powierzchni w 2018 r. pod swoją wcześniejszą nazwą Ryuk.
FBI oszacowało, że obecny wariant oprogramowania ransomware Conti jest najbardziej kosztowną odmianą oprogramowania ransomware, jaką kiedykolwiek udokumentowano, z ponad 1000 ofiar ataków związanych z oprogramowaniem ransomware Conti. Warto dodać, iż w ubiegłym miesiącu Conti zaoferowało wsparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Nagrody wyznaczone przez Departament Stanu USA wskazują na zmianę taktyki walki z gangami ransomware. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego cyberataki wymierzone w służbę zdrowia, placówki edukacyjne i strategiczne obszary działalności państwa, takie jak na przykład rurociągi z paliwem. Napastnicy przekroczyli czerwoną linię, wchodząc do ligi przestępczości zorganizowanej. Proaktywne działania rządu, w tym próby pozyskania informacji od obywateli, mogą w długoterminowej perspektywie przyczynić się do ograniczenia ataków ransomware, a przede wszystkim ukrócić zuchwałość gangów - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Departament Stanu wypłacił do tej pory nagrody w wysokości ponad 135 milionów dolarów w ramach programu TOCRP (Transnational Organised Crime Rewards Program) i programu NRP (Narcotics Rewards Program).
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.