25 lat więzienia za atak ransomware
Australijczycy zamierzają aktualizować przepisy, aby uwzględnić szczególne zagrożenia, takie jak oprogramowanie ransomware. Prawodawcy chcą wydłużyć karę pozbawienia wolności nawet do 25 lat, jeśli atak będzie wymierzony w co najmniej jednego obywatela Australii – nawet poza granicami tego kraju. Ustawodawcy uważają, że wystarczająco mocny wyrok powinien odstraszyć potencjalnych przestępców. Policja będzie mogła przejmować kryptowaluty i inne zasoby cyfrowe związane z cyberprzestępczością. Poprawki dodatkowo rozprawiają się z Ransomware-as-a-Service (RaaS), tworząc nowe przestępstwo dla osób kupujących lub sprzedających narzędzia programowe ułatwiające ataki.
- Pomysł australijskich prawodawców wydaje się być dość interesujący. Członkowie gangów ransomware wyłudzający od ofiar okupy przekraczające czasami milion dolarów, nie mogą pozostawać bezkarni. Kara powinna być uzależniona od skali cyberataku, a także celu. Drakońskie wyroki powinny czekać na przestępców atakujących placówki zdrowia czy też infrastrukturę krytyczną. Jednak, aby ukarać cyberprzestępców, najpierw trzeba ich złapać. Niestety, jak na razie znacznie częściej słyszy się o udanych atakach ransomware aniżeli aresztowaniach hakerów. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Na całym świecie za cyberprzestępstwa nakładane są różne wyroki, w zależności od rodzaju przestępstwa, jego skutków i lokalnych przepisów. W Polsce za zniszczenia, zmodyfikowania lub zaszyfrowania danych, np. celem uzyskania okupu grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Z kolei w Kanadzie głośno było o sprawie Sebastiena Vachona-Desjardinsa, kluczowego członka grupy ransomware NetWalker. Ten cyberprzestępca otrzymał siedmioletni wyrok za prześladowanie 17 kanadyjskich podmiotów poprzez włamanie do ich sieci komputerowych, przejęcie ich danych, przetrzymywanie ich dla okupu i rozpowszechnianie skradzionych informacji, kiedy ofiary odmawiały opłacenia okupu. Dużo łaskawsze były organy sprawiedliwości dla 22-letniego Amerykanina Garretta Endicotta - członka międzynarodowego kręgu hakerskiego „The Community”. Sąd w amerykańskim stanie Missouri skazał go na 10 miesięcy więzienia i wypłacenie odszkodowania w wysokości około 120 000 USD. Haker zarobił miliony dolarów, dzięki „porwaniom kart SIM”.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.