Komunikaty PR

3 pomysły na sprawdzenie wiedzy twoich pracowników o cyberbezpieczeństwie

2022-08-29  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )
  • 87% ankietowanych specjalistów IT przyznało, że w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzono skuteczny cyberatak na firmę, w której pracują. Ponadto 83% doświadczyło wzrostu prób ataków – wynika z raportu „2022 Anomali Cybersecurity Insights Report”.
  • 44% ankietowanych wskazało phishing jako najczęściej powtarzającą się formę cyberataków na przestrzeni ostatnich trzech lat.
  • Hakerzy często próbują atakować również pracowników niższego szczebla, dlatego warto dbać o prawidłowy stan wiedzy na temat cyberzagrożeń wśród wszystkich zatrudnionych.

 

Ankietę na temat cyberbezpieczeństwa w czasie pandemii przeprowadzono wśród 800 specjalistów IT z branż finansowej, telekomunikacyjnej i produkcyjnej. To osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cyfrowe w dużych organizacjach. 87% badanych przyznało, że w ciągu ostatnich trzech lat hakerzy dokonali skutecznego ataku na firmę, w której pracują. Poza tym, 83% respondentów zauważyło wzrost liczby prób cyberataków. Do tego 44% ankietowanych wskazało phishing jako najczęściej powtarzającą się formę ataków hakerskich na przestrzeni ostatnich trzech lat – czytamy w raporcie „2022 Anomali Cybersecurity Insights Report”.

Phishing to jedna z najpopularniejszych i nadal skutecznych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Hakerzy rozsyłają fałszywe maile lub smsy z linkami lub załącznikami, które po kliknięciu przez ofiarę otwierają przestępcom drogę dostępu do firmowej sieci IT. W ten sposób mogą wykraść dane, pieniądze lub doprowadzić do paraliżu firmowych systemów. Sam phishing może występować także w formie vishingu. Wówczas cyberprzestępcy dzwonią do ofiary i podszywają się pod kogoś z kierownictwa z prośbą o przesłanie konkretnych informacji lub dostępu do wrażliwych danych. Hakerzy stosują social engineering, czyli techniki manipulacyjne i najchętniej atakują szeregowych pracowników organizacji. Zdają sobie sprawę, że poziom wiedzy na temat działań cyberprzestępców może być u nich niższy niż wśród osób zatrudnionych w działach IT – mówi Patrycja Tatara, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

 

Jak sprawdzić wiedzę pracowników na temat cyberzagrożeń?

Do przeprowadzenia cyberataku hakerzy stosują cały szereg metod, które mogą uśpić czujność u ofiary. Fałszywe wiadomości mogą do złudzenia przypominać np. prawdziwy mail od klienta, gdzie odtworzona jest stopka i język, jakim na co dzień posługuje się kontrahent lub jego branża. Aby zbadać stopień ryzyka powodzenia takiego ataku na twoją organizację, warto sprawdzić poziom świadomości pracowników. Można to zrobić przynajmniej na trzy sposoby.

 

  • Wyślij „fałszywego” maila

Najprościej będzie poprosić o przesłanie ważnej informacji lub napisać maila z prośbą o udzielenie dostępu – np. hasła. Wytypuj kogoś z zatrudnionych pracowników, do kogo wyślesz taką wiadomość. Skorzystaj z własnej skrzynki – hakerzy mogą się przecież wcześniej włamać do twojej lub stworzyć adres do złudzenia przypominający ten prawdziwy. W czasie tworzenia treści maila warto napisać go nieco innym językiem, co zdarza się hakerom i jednocześnie da pracownikowi podstawy do wątpliwości. Po wysłaniu wiadomości sprawdź, jak reaguje pracownik – czy np. dzwoni na twój numer służbowy w celu weryfikacji informacji lub pyta cię o otrzymaną wiadomość na wewnętrznym komunikatorze.

 

  • Napisz SMS z prośbą o hasło

W podobny sposób czujność pracowników możesz sprawdzić, wysyłając fałszywego SMS-a. Skorzystaj ze służbowego numeru, który posiadają pracownicy twojej organizacji. Pamiętaj, że hakerzy mogą podszyć się pod ten numer, stosując spoofing telefoniczny. W treści wiadomości poproś np. o przesłanie danych dostępowych do którejś z wewnętrznych aplikacji, gdzie w waszej firmie przechowuje się poufne informacje. Następnie, podobnie jak w przypadku maila, obserwuj reakcje pracowników.

 

  • Zadzwoń do pracownika z prośbą o informację

W tym celu również nie musisz wykonywać połączenia z innego (np. prywatnego) numeru, z tego samego powodu jak w przypadku wysyłania SMS. W tym celu wybierz pracownika, z którym rzadko masz styczność i jednocześnie pewność, że nie rozpozna cię w mig po głosie. Jeśli jednak prawdopodobieństwo jest duże, inna osoba może zadzwonić z twojego telefonu, podszywając się pod ciebie. Kiedy „ofiara” odbierze połączenie wystarczy zwrócić się do niej z prośbą o udostępnienie poufnej informacji. Następnie obserwuj jej reakcję. Jeśli będzie się wahać, spróbuj ją nakłonić do tego kroku. Pamiętaj, że hakerzy są nieustępliwi.

 – Powyższe metody to skuteczny sposób na zbadanie poziomu wiedzy pracowników na temat cyberzagrożeń. Można podejmować samodzielne próby, ale warto zastanowić się nad zleceniem tego zadania zewnętrznym specjalistom. Oni również stosują symulowane ataki i social engineering, ale ich doświadczenie i umiejętności mogą wykazać jeszcze inne nieprawidłowości w reakcjach pracowników lub ich szersze spectrum. Po drugie, zewnętrzni audytorzy po przeprowadzeniu takich działań przygotują kompleksowy raport i wykażą w nim, co należy zmienić, aby reakcje pracowników były prawidłowe. Kolejne kroki, to przeprowadzenie szkolenia i sprawdzenie nabytych umiejętności w praktyce. Ważne, aby szkolenia pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa były organizowane cyklicznie, bo hakerzy nieustannie doskonalą swoje techniki – mówi Patrycja Tatara ze Sprint S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.