5 największych cyberzagrożeń dla użytkowników Windows
Informacje zawarte w materiale „2021 Consumer Threat Landscape Report” bazują na telemetrii Bitdefendera sporządzonej od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Z tych danych wynika, że użytkownicy komputerów Windows mierzyli się z pięcioma zagrożeniami: trojanami, potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA), eksploitami, koparkami kryptowalut oraz oprogramowaniem ransomware.
Zdecydowana większość zagrożeń wykrytych na platformach Windows w 2021 r. to trojany, których udział wynosił 50 proc. Na drugim miejscu tego zestawienia znalazły się potencjalnie niechciane aplikacje PUA (43 proc), a na kolejnych eksploity (3 proc..), koparki kryptowalut (2 proc.) oraz ransomware (1 proc.).
Większość zagrożeń stanowią trojany, ponieważ są one często wykrywane na początkowych etapach danego ataku. Napastnicy szeroko wykorzystują je do obsługi dodatkowych ładunków w celu osiągnięcia prawdziwego zakresu ataku, w tym wprowadzenia oprogramowania ransomware, koparek kryptowalut i malware’u zaprojektowanego w celu wykorzystania niezałatanych luk w zabezpieczeniach
W 2021 roku trojany były szeroko wykorzystywane przeciwko głośnym celom. Pomimo międzynarodowych wysiłków zmierzających do likwidacji znanych rodzin, takich jak Trickbot, Emotet, Dridex i AgentTesla, cyberprzestępcy z powodzeniem używali wymienione odmiany złośliwego oprogramowania. Z danych telemetrycznych Bitdefendera wynika, że cyberataki wykorzystujące trojany najczęściej miały miejsce w Stanach Zjednoczonych (61 proc), Ameryce Łacińskiej (14 proc) oraz regionie APAC (9 proc.).
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.