Komunikaty PR

Amerykańskie władze skonfiskowały 3,36 mld dolarów od złodzieja kryptowalut

2022-11-15  |  01:00
Biuro prasowe

Owocne przeszukanie miało miejsce w Galnesvile w stanie Georgia. Jest to drugie do tej pory przejęcie pod względem wartości dokonane przez Amerykański Departament Sprawiedliwości. Wcześniej skonfiskowano 3,6 mld dolarów, które rzekomo skradziono podczas włamania na giełdę kryptowalut Bitfinex w 2016 roku.

 

James Zhang ukradł bitcoiny z nielegalnej platformy handlowej Silk Road, gdzie przedmiotem handlu były narkotyki i inne nielegalne produkty, Silk Road uruchomiono w 2011 roku, ale Federalne Biuro Śledcze zamknęło platformę w 2013 roku. Jej założyciel, Ross William Ulbricht, odsiaduje dożywocie. James Zhang opracował bardzo wyrafinowany plan kradzieży kryptowalut. We wrześniu 2012 uruchomił dziewięć fałszywych kont na Silk Road i wpłacił na każde z nich od 200 do 2000 bitcoinów. Następnie bardzo szybko uruchomił ponad 140 transakcji, tym samym oszukując system przetwarzania wypłat na platformie. W rezultacie uwolnił i przejął 50 676 bitcoinów. Dzięki analizie blokchain połączonej z tradycyjnymi działaniami policji, udało się odzyskać zrabowane dziesięć lat temu kryptowaluty.

 

James Zhang był prezesem i dyrektorem generalnym stworzonej przez siebie firmy JZ Capital LLC, którą zarejestrował w Georgii w 2014 roku. Zgodnie z jego profilem na LinkedIn, jego praca polegała na „inwestycjach i kapitale wysokiego ryzyka”. James Zhang przyznał się do jednego z zarzutów, za co grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności. 

 

- Zamknięcie Silk Road nie rozwiązuje problemu. Platformy kryptograficzne nadal są podatne na ataki przestępców. W ubiegłym miesiącu ucierpiała największa na świecie pod względem obrotu giełda kryptowalut. W wyniku włamania wyparowało z niej 570 mln dolarów. Według raportu Chainalysis, do lipca 2022 r. skradziono kryptowaluty o wartości 1,9 miliarda dolarów, był to wzrost w porównaniu z nieco poniżej 1,2 miliarda dolarów w tym samym momencie w 2021 roku - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.