Komunikaty PR

Atak DDoS na rządowy serwis – czas na kolejny stopień alarmowy?

2022-11-09  |  14:20
  • W poniedziałek atak DDoS sparaliżował eZamówienia.
  • Niespełna tydzień wcześniej hakerzy zaatakowali Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a 27 października przeprowadzono atak DDoS na serwery Senatu RP.
  • Instytucje publiczne były już atakowane przez hakerów od początku roku. W Polsce nadal obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Czy powód do zmartwień mają także firmy?

 

Do cyberataku na Platformę eZamówienia doszło w poniedziałek, 7 listopada, chwilę po godzinie 9:00. W oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl czytamy, że od 9:07 trwał atak DDoS na infrastrukturę Platformy eZamówienia. Podjęto wówczas działania mające na celu przywrócenie działania platformy. Rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) przekazał, że atak przeprowadzono z serwerów znajdujących się poza granicami kraju. Strona ezamowienia.pl nie działała jeszcze o godzinie 17:45.

Ataki hakerskie na instytucje publiczne już od paru lat przybierają na sile. Do tej pory miały one w zdecydowanej większości wyłącznie typowo przestępczy wymiar – kradzież danych, wyłudzenie okupu. Ostatnie z kolei są niezaprzeczalnie związane z rosnącym napięciem politycznym na linii Ukraina-Rosja. Niestety, jak widać, polskie instytucje także są zagrożone. Uważam, że także przedsiębiorcy nie mogą spać zupełnie spokojnie. Atakujący systemy rządowe mogą wykorzystać je jako furtkę do dalszych działań i zainfekowania biznesu – mówi Patrycja Tatara, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

 

Ataki na Senat i Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Platforma eZamówienia to nie jedyny państwowy serwis, który został zaatakowany w ostatnim czasie. W ubiegły czwartek, 3 listopada, ofiarą hakerów padło Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Był to atak ransomware, w ramach którego hakerzy blokują dostęp do danych i oferują ofierze odblokowanie dostępu do informacji w zamian za okup. Na szczęście na incydent szybko zareagowali specjaliści z NASK, którzy podjęli działania mające na celu minimalizację skutków ataku. Dane medyczne nie zostały wówczas zaszyfrowane. Atak dotyczył danych aplikacji, na których podstawie pracował szpital. Z kolei nieco wcześniej, 27 października, przeprowadzono atak DDoS na serwery Senatu RP. Paraliż senackiego serwisu nie trwał jednak długo, bo zaledwie 40 minut. Atak miał charakter wielokierunkowy i był przeprowadzany m.in. z Rosji. Marszałek Tomasz Grodzki stwierdził na konferencji prasowej, że atak mógł mieć związek z uznaniem władz rosyjskich przez polski Senat za reżim terrorystyczny i publikacją stosownej uchwały.

 

Czy to czas na kolejny alarm?

Warto podkreślić, że w Polsce nadal obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oznaczający wezwanie instytucji publicznych do zachowania szczególnej czujności, intensywniejszego niż dotychczas monitorowania bezpieczeństwa systemów IT. Skala ma cztery stopnie, co już mówi o stopniu zagrożenia cyberatakami na instytucje publiczne. O cyberzagrożeniach instytucji publicznych mówi się od początku 2022 roku – już w lutym premier ogłosił pierwszy stopień ALFA-CRP. W związku z trwającą wojną w Ukrainie wszyscy powinni być przygotowani na ataki hakerów i każda organizacja powinna zadbać o wzmocnienie zabezpieczeń infrastruktury IT. W takiej sytuacji powinniśmy zadać sobie pytanie, kiedy zostaniemy zaatakowani, a nie czy w ogóle to nastąpi.

 

Czym jest atak DDoS?

Metoda DDoS ma za zadanie zablokować działanie systemów, stron internetowych, aplikacji. W tym celu przestępcy kierują sztuczny, nadmiarowy ruch w stronę swoich celów powodując przeciążenie łączy, skutkujące zatrzymaniem działania systemów. DDoS to pochodna ataku DoS, a różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują botnet. Istnieją jednak różne formy ataków DoS i DDoS i nie wszystkie są do siebie podobne. Niektóre z nich wiążą się przykładowo, tylko z zawieszeniem działania usługi. Z kolei inne tylko z pobieraniem plików i zawieszeniem. Warto jeszcze dodać, że chodzi nie tylko o pakiety, ale atak może też bazować na zmasowanej liczbie zapytań do aplikacji, które mogą powodować jej paralić. Przy zmasowanym ataku DDoS lub DoS ofiarą może paść wiele instytucji, także komercyjnych.

Owszem najbardziej zagrożone, w przypadku ataku na instytucje publiczne, są największe organizacje i firmy, ale nie można zapominać, że coraz częściej hakerzy liczą na ilość, a nie jakość ofiar. Dlatego i sektor MŚP jest w obszarze ich zainteresowania. To, co przedsiębiorcy mogą zrobić, to zadbać przede wszystkim o infrastrukturę cybersecurity  i  procedury bezpieczeństwa. Nie wystarczą już rozwiązania takie jak szyfrowanie łączy czy stosowanie zewnętrznych firewalli. Aby móc skutecznie się bronić należy doposażać się w rozwiązania klasy SIEM, WAF czy też EDR.  Często hakerzy rezygnują z ataku, jak w trakcie prób uzyskania dostępu do infrastruktury powstrzymują ich od tego silne zabezpieczenia – dodaje Patrycja Tatara ze Sprint S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.