Automaty paczkowe nowej generacji
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Komfort oraz wygoda – to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się na myśl w kontekście korzystania z automatów paczkowych. Trudno dziwić się, że urządzenia są na fali wznoszącej, skoro ich funkcjonowanie jest proekologiczne między innymi w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach transportu oraz usprawniania pracy firm kurierskich. Dodatkowym aspektem jest optymalizacja ostatniej mili dzięki zminimalizowaniu liczby zwrotów lub ponownie zrealizowanych kursów wynikających z nieobecności odbiorcy przesyłki pod wskazanym adresem.
Automaty paczkowe wpisują się w dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Przewagę konkurencyjną można skutecznie budować poprzez wykorzystanie małych urządzeń, które można postawić właściwie wszędzie. Koncept modułowy – w zależności od potrzeb i uwarunkowań konkretnej lokalizacji – pozwala na elastyczne komponowanie większych zestawów. Gdy podstawowa jednostka liczy niewiele ponad metr sześcienny, zajmując przy tym nieco ponad pół metra kwadratowego powierzchni i mieści kilkanaście skrytek, ułatwia to budowanie, zupełnie jak z klocków, całych ścian. Taki projekt doskonale funkcjonuje już w Danii. Jego ideą jest sieć rozrzuconych po mieście blisko siebie małych automatów, które pojawiają się w najróżniejszych, popularnych miejscach. Najważniejsze jest jednak to, że maszyny są samowystarczalne, jeśli chodzi o prąd.
Zupełnie nowe lokalizacje
W Polsce każdy chce mieć automaty, a wszyscy konkurują o te same lokalizacje. Wszyscy mają również tę samą technologię, czyli duży, kosztowny obiekt, który potrzebuje podłączenia do prądu. Najtaniej go postawić przy ścianie sklepu. Tymczasem z propozycją modułowych automatów zewnętrznych można wchodzić do zupełnie nowych lokalizacji. Nie potrzeba ściany sklepu, ponieważ moduły można ustawiać kilka kroków dalej, na przykład w rogu parkingu. Niezależność prądowa pozwala instalować automaty właściwie wszędzie.
Tak zaawansowane technologicznie urządzenia są bardzo łatwe w konfiguracji i mogą być stawiane w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych. Działają 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Automaty są niewielkie i mają konstrukcję modułową. Nie wymagają podłączenia do prądu, ponieważ są zasilane przez wbudowany akumulator, który może wytrzymać nawet dziesięć lat. Ponadto, są przyjazne dla środowiska i można je obsługiwać bezdotykowo za pomocą smarftona, dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, która komunikuje się z urządzeniem przez Bluetooth. Elastyczność i intuicyjność rozwiązania ułatwia również szybkie skalowanie sieci automatów.
Niskie koszty instalacji
Gęsto rozmieszczona sieć jest w stanie wyczerpać potrzeby związane z liczbą przesyłek w danej okolicy. Dzięki niskim kosztom instalacji, która realizowana jest przez jednego człowieka i trwa zaledwie kilka minut – w sytuacji braku dostępnych skrytek, można w trybie natychmiastowym dostawić kolejny moduł i tym samym zwiększyć pojemność dostępną w danej lokalizacji. Technologia pozwala także na instalację automatów tymczasowych w miejscach, w których występuje wysoka sezonowość – nad morzem czy w górach. Poza sezonem, w takich lokalizacjach potrzebna jest dużo mniejsza pojemność. Wszystko odbywa się bardzo niskim kosztem, co nie jest możliwe z wykorzystaniem standardowej technologii automatów paczkowych, wymagających dużej przestrzeni, podłączenia prądu oraz drogiego przygotowania podłoża.
Nie jest tajemnicą, że rynek e-commerce skorzystał na wybuchu pandemii, ponieważ zakupy w głównej mierze przeniosły się do Internetu. Wzrosło tym samym zapotrzebowanie na bezpieczne przesyłki za pomocą automatów paczkowych. Z raportu amerykańskiego uniwersytetu MIT wynika, że zakupy online są bardziej ekologiczne od stacjonarnych. Ekologia, zero waste czy zrównoważony rozwój to nazwy tego samego trendu skupionego na działaniach ograniczających negatywny wpływ jednostek na środowisko. W przypadku e-commerce, bardzo często ekologia idzie w parze z ekonomią.
Z drugiej strony, nie można również zapominać o opakowaniach. Co do zasady, powinny być wykonane z materiałów kompostowalnych lub z recyklingu. Właściwym wyborem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu wszystkich branżowych podmiotów są papier, plastik z recyklingu lub biodegradowalny. Z szerszej perspektywy, przyszłością dla e-commerce może okazać się rynek wtórny. Proekologiczne zakupy, które opierają się na używanych produktach, stanowią coraz bardziej widoczny trend w świadomości i realnych działaniach konsumentów.
Łukasz Łukasiewicz
Operations Manager
SwipBox Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.