Automatyzacja montażu THT – nowa era w procesach produkcyjnych elektroniki
Montaż THT jest z jednej strony czynnością żmudną i monotonną, z drugiej – wymagającą zręczności i precyzji. Łatwo tutaj o pomyłkę, co bezpośrednio przekłada się na jakość i koszty produkcji. Z pomocą przychodzą zautomatyzowane rozwiązania, napędzane zaawansowanymi algorytmami. Jednym z nich jest stanowisko automatyzujące proces montażu elementów THT, oferowane przez Fitech. Pozwala ono na formowanie i montowanie elementów o wielu zmiennych, takich jak kształt, rozmiar, rozstaw wyprowadzeń czy typ opakowania.
Dzięki dostępnym dziś na rynku maszynom do automatyzacji montażu THT w produkcji elektroniki, ten etap montażu nie musi być wykonywany ręcznie także w przypadku produkcji high-mix/low -volume. – Co ważne, stanowią one odpowiedź na trzy główne problemy branży EMS: rosnące koszty zatrudnienia pracowników, braki kadrowe i duże ryzyko błędów ręcznego montażu THT. – zauważa Krzysztof Pyclik, Robotics R&D Program Manager w firmie Fitech.
Zautomatyzowany montaż THT – wyzwania
W przypadku montażu THT, wyzwaniem dla automatyzacji tego procesu są m.in. niestandardowe kształty i wymiary komponentów (np. dławiki, warystory lub złącza), rodzaj opakowania (tuby plastikowe, taśmy radialne, tacki lub komponenty dostarczane luzem) oraz elementy wymagające wstępnego formowania wyprowadzeń. - Kolejnymi wyzwaniami są odporność części metalowych i plastikowych oraz tolerancje obudów komponentów. - wylicza ekspert. – W Fitech stworzyliśmy jednak rozwiązanie, które automatyzuje proces montażu elementów THT, pozwalając na formowanie i montowanie komponentów o wielu zmiennych, zachowując przy tym wysoką skuteczność procesu montażu. – dodaje.
Automatyczny montaż THT z maszyną Fitech
Rolą automatyzacji jest przede wszystkim zapewnienie powtarzalności i wyeliminowanie ryzyka popełnienia błędów w montażu, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produktu końcowego. Fitech osiągnął to w swojej maszynie THT dzięki połączeniu procesu formowania i montażu – maszyna umożliwia przeprowadzenie zarówno jednego, jak i drugiego. – Takie rozwiązanie pozwoliło zminimalizować ryzyko uszkodzeń lub deformacji delikatnych wyprowadzeń elementów montażowych. Umożliwiło również uproszczenie procesów, ponieważ elementy wymagające wstępnego formowania są formowane w maszynie, bez przerywania procesu. – tłumaczy Krzysztof Pyclik.
Wielofunkcyjność to jedno. Jakie dodatkowe korzyści daje wprowadzenie maszyny Fitech do procesu montażu THT? Jak wspomniano, maszyna pozwala na montowanie elementów o niestandardowych wymiarach, trudnych do montowania ręcznego, a także tych zapakowanych w tacki, tuby, taśmy lub dostarczanych luzem. Nie bez znaczenia jest także szybkość i łatwość jej programowania. - Co ważne, maszynę można wykorzystać zarówno do całkowitego jak i częściowego zastąpienia procesu montażu ręcznego. – podkreśla Krzysztof Pyclik. – W obu przypadkach maszyna gwarantuje jakość, elastyczność, wydajność i kompaktowość.
Usługodawcy EMS stawiają na automatyzację
Urządzenia do zautomatyzowanego montażu THT zyskują coraz większe uznanie wśród producentów elektroniki. Ta tendencja to wynik m.in. wymagań, jakie stawia im rynek, oczekując najwyższej jakości produktów, niezawodnych i w racjonalnej cenie. EMS jest bez wątpienia tą branżą, w której zmiany w obszarze technologii zachodzą niezwykle dynamicznie. Notuje także stały wzrost, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na automatyzację coraz to kolejnych procesów. Modułowa konstrukcja maszyny Fitech pozwala w łatwy sposób na dopasowanie jej do zmiennych parametrów procesu montażu THT. Ponadto stanowiska mogą pracować w linii lub oddzielnie, a czas montażu złączy oraz przekaźników wynosi średnio 4 sekundy, ze skutecznością montażu na poziomie 99,8%. Biorąc pod uwagę, że branża elektroniczna należy do grona jednych z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu, właśnie takich rozwiązań jej potrzeba.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.