Komunikaty PR

Automatyzacja montażu THT – nowa era w procesach produkcyjnych elektroniki

2022-02-23  |  01:00
Biuro prasowe

Montaż THT jest z jednej strony czynnością żmudną i monotonną, z drugiej – wymagającą zręczności i precyzji. Łatwo tutaj o pomyłkę, co bezpośrednio przekłada się na jakość i koszty produkcji. Z pomocą przychodzą zautomatyzowane rozwiązania, napędzane zaawansowanymi algorytmami. Jednym z nich jest stanowisko automatyzujące proces montażu elementów THT, oferowane przez Fitech. Pozwala ono na formowanie i montowanie elementów o wielu zmiennych, takich jak kształt, rozmiar, rozstaw wyprowadzeń czy typ opakowania.

 

Dzięki dostępnym dziś na rynku maszynom do automatyzacji montażu THT w produkcji elektroniki, ten etap montażu nie musi być wykonywany ręcznie także w przypadku produkcji high-mix/low -volume. – Co ważne, stanowią one odpowiedź na trzy główne problemy branży EMS: rosnące koszty zatrudnienia pracowników, braki kadrowe i duże ryzyko błędów ręcznego montażu THT. – zauważa Krzysztof Pyclik, Robotics R&D Program Manager w firmie Fitech.

 

Zautomatyzowany montaż THT – wyzwania

W przypadku montażu THT, wyzwaniem dla automatyzacji tego procesu są m.in. niestandardowe kształty i wymiary komponentów (np. dławiki, warystory lub złącza), rodzaj opakowania (tuby plastikowe, taśmy radialne, tacki lub komponenty dostarczane luzem) oraz elementy wymagające wstępnego formowania wyprowadzeń. - Kolejnymi wyzwaniami są odporność części metalowych i plastikowych oraz tolerancje obudów komponentów. - wylicza ekspert. – W Fitech stworzyliśmy jednak rozwiązanie, które automatyzuje proces montażu elementów THT, pozwalając na formowanie i montowanie komponentów o wielu zmiennych, zachowując przy tym wysoką skuteczność procesu montażu. – dodaje.

 

Automatyczny montaż THT z maszyną Fitech

Rolą automatyzacji jest przede wszystkim zapewnienie powtarzalności i wyeliminowanie ryzyka popełnienia błędów w montażu, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produktu końcowego. Fitech osiągnął to w swojej maszynie THT dzięki połączeniu procesu formowania i montażu – maszyna umożliwia przeprowadzenie zarówno jednego, jak i drugiego. – Takie rozwiązanie pozwoliło zminimalizować ryzyko uszkodzeń lub deformacji delikatnych wyprowadzeń elementów montażowych. Umożliwiło również   uproszczenie procesów, ponieważ elementy wymagające wstępnego formowania są formowane w maszynie, bez przerywania procesu. – tłumaczy Krzysztof Pyclik.

 

Wielofunkcyjność to jedno. Jakie dodatkowe korzyści daje wprowadzenie maszyny Fitech do procesu montażu THT? Jak wspomniano, maszyna pozwala na montowanie elementów o niestandardowych wymiarach, trudnych do montowania ręcznego, a także tych zapakowanych w tacki, tuby, taśmy lub dostarczanych luzem. Nie bez znaczenia jest także szybkość i łatwość jej programowania. - Co ważne, maszynę można wykorzystać zarówno do całkowitego jak i częściowego zastąpienia procesu montażu ręcznego. – podkreśla Krzysztof Pyclik. – W obu przypadkach maszyna gwarantuje jakość, elastyczność, wydajność i kompaktowość.

 

Usługodawcy EMS stawiają na automatyzację

Urządzenia do zautomatyzowanego montażu THT zyskują coraz większe uznanie wśród producentów elektroniki. Ta tendencja to wynik m.in. wymagań, jakie stawia im rynek, oczekując najwyższej jakości produktów, niezawodnych i w racjonalnej cenie. EMS jest bez wątpienia tą branżą, w której zmiany w obszarze technologii zachodzą niezwykle dynamicznie. Notuje także stały wzrost, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na automatyzację coraz to kolejnych procesów. Modułowa konstrukcja maszyny Fitech pozwala w łatwy sposób na dopasowanie jej do zmiennych parametrów procesu montażu THT. Ponadto stanowiska mogą pracować w linii lub oddzielnie, a czas montażu złączy oraz przekaźników wynosi średnio 4 sekundy, ze skutecznością montażu na poziomie 99,8%. Biorąc pod uwagę, że branża elektroniczna należy do grona jednych z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu, właśnie takich rozwiązań jej potrzeba.  

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.