Automatyzacja w środowiskach chmur hybrydowych ukierunkowanych na aplikacje
Autor: Tom Anderson, Vice President & General Manager, Ansible Business Unit w Red Hat
W ciągu ostatnich kilku lat dało się zauważyć, że przedsiębiorstwa starają się umieścić swoje aplikacje, dane i zasoby tam, gdzie jest to najbardziej uzasadnione z punktu widzenia stosowanych modeli biznesowych i operacyjnych. Oznacza to, że funkcje automatyzacji powinny być dostępne we wszystkich obszarach. Automatyzacja obejmująca różne platformy i środowiska wymaga użycia wspólnego mechanizmu opartego na koncepcji „automatyzacji jako kodu”, współpracy społeczności praktyków, a także udziału architektów lub komitetów ds. automatyzacji, gotowych wesprzeć przedsiębiorstwo w definiowaniu i realizacji strategii.
Zgodnie z najnowszą prognozą rynkową IDC (Worldwide IT Automation and Configuration Management Software Forecast, 2021–20251) w przedsiębiorstwach, które chcą dotrzymać tempa zmianom związanym ze wzrostem złożoności operacyjnej, zwłaszcza w sytuacji, gdy do obsługi wymagań nie można przydzielić dodatkowych pracowników, niezbędne okaże się zastosowanie nowoczesnych narzędzi do zarządzania systemami. Opanowanie złożonego środowiska nie jest łatwym zadaniem, dlatego w obliczu zmian potrzeb informatycznych i biznesowych nie chodzi już o to, czy firmy w ogóle zdecydują się zastosować automatyzację, tylko o to, które konkretne narzędzie do automatyzacji wybiorą.
W tym obszarze świetnie sprawdzają się technologie open source: autorzy wspomnianego opracowania IDC zauważają, że innowacyjne rozwiązania oparte na oprogramowaniu open source przyczyniły się do rozwoju nowych uczestników rynku i nowych technologii. W ramach opartego na współpracy, spójnego podejścia do automatyzacji specjaliści opracowują rozwiązania integracyjne, udostępniane następnie innym zespołom. Dzięki temu tworzą się wewnętrzne społeczności praktyków, które potrafią przystosować się do zmian i różnych środowisk, umożliwiając przedsiębiorstwu przeprowadzenie migracji do chmury w znacznie szybszym tempie.
Firma Red Hat wybrała właśnie taki model obsługi automatyzacji. Oferowana przez nią platforma Red Hat Ansible Automation Platform pozwala zbudować dostosowane do potrzeb innowacyjne rozwiązania dla poszczególnych środowisk, a zarazem zapewnia wspólny język komunikacji między różnymi platformami. Ponieważ model usług i zasobów chmur publicznych jest coraz bardziej rozpowszechniony, niezwykle istotne staje się zastosowanie platformy, na której można w pełni wykorzystać dostępne kompetencje, języki i taksonomie, sprawdzające się dotąd w środowiskach lokalnych i pozwalające zwiększyć efektywność działania oraz ograniczyć koszty. Dzięki temu przedsiębiorstwa będą w stanie uzyskać zakładane cele w wybranych obszarach w oparciu o chmury takie jak Amazon Web Services i Microsoft Azure.
Elastyczność na brzegu sieci
Potrzeby przedsiębiorstw oczywiście nie ograniczają się do automatyzacji w chmurze. Zasoby na brzegu sieci są obecnie równie istotne jak infrastruktura centrum przetwarzania danych, a zarządzanie nimi jest prawdopodobnie bardziej skomplikowanym zagadnieniem. Przetwarzanie brzegowe to obszar o newralgicznym znaczeniu dla przedsiębiorstwa, dlatego zastosowanie automatyzacji staje się po prostu koniecznością. Dzięki udostępnieniu wszystkich istniejących procesów i grup komponentów za pomocą narzędzia takiego jak Ansible Automation Platform zarządzanie systemami brzegowymi przestaje być złożonym zadaniem angażującym wiele osób. Rozwiązanie Ansible oferuje mechanizmy administrowania wspólnymi komponentami i przepływami pracy oraz ich integracji.
Automatyzacja na platformie Ansible tworzy podstawową warstwę łączącą elementy środowiska informatycznego, wiążąc aplikacje i zależną od nich infrastrukturę oraz tworząc mechanizmy zarządzania systemami na brzegu sieci. Informatycy mogą wykorzystać funkcje automatyzacji do wdrażania nowych usług brzegowych w celu zaspokojenia potrzeb klientów, oferując im odpowiednią szybkość, skalowalność i spójność.
Połączenie wszystkich elementów dzięki automatyzacji
Często mówimy o platformie Ansible Automation Platform jako o pewnego rodzaju „kleju” łączącym ludzi, procesy i technologie. Automatyzacja pozwala skupić się na zwiększeniu potencjału całego systemu, który jest czymś więcej niż suma poszczególnych części. Korzyści wiążące się z automatyzacją nie zawsze są łatwe do uzyskania, jednak obecność odpowiedniej platformy ułatwia realizację planów. Dzięki skutecznemu wdrożeniu takich funkcji na najwyższym poziomie przedsiębiorstwo może przejść na nowy model działania, a jednocześnie uzyskać odporność i elastyczność pozwalającą dostosować się do nowych potrzeb. Pamiętajmy, że właśnie tego potrzebują dziś przedsiębiorstwa, które muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami pojawiającymi się w trakcie modernizacji i transformacji.
1Prognoza rynkowa IDC (IDC Market Forecast), Worldwide IT Automation and Configuration Management Software Forecast, 2021–2025, dokument numer US47434321, luty 2021 r.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.