Komunikaty PR

AWS debiutuje z nowym dużym modelem językowym Falcon

2023-06-14  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Czyżewski
FleishmanHillard

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
karol.czyzewski|fleishmaneurope.com| |karol.czyzewski|fleishmaneurope.com
601 750 060
www.fleishmanhillard.pl

Amazon Web Services (AWS) ogłosił, że Technology Innovation Institute (TII) w Abu Zabi przeszkolił swój duży model językowy Falcon 40B na AWS. Falcon LLM, podstawowy duży model językowy (LLM), ma imponującą pojemność 40 miliardów parametrów i został wytrenowany na 1 bilionie tokenów. Został zbudowany od podstaw przy użyciu wstępnego przetwarzania danych i zadań szkoleniowych modelu zbudowanych na Amazon SageMaker.

Model Falcon 40B wykazał się wysoką wydajnością i dokładnością i jest najwyżej sklasyfikowanym modelem open-source w publicznej tabeli liderów Hugging Face Open LLM.

Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Falcon 40B za pośrednictwem Amazon SageMaker, aby wykorzystać jego możliwości w aplikacjach takich jak tłumaczenie, odpowiadanie na pytania, podsumowywanie i identyfikacja obrazów.

Falcon 40B umożliwia użytkownikom konstruowanie i dostosowywanie narzędzi AI, ułatwiając płynną integrację i zapewniając długoterminową ochronę zasobów danych. Wagi modeli są dostępne do pobrania, sprawdzenia i wdrożenia w dowolnym miejscu.

Falcon LLM jest również dostępny w Amazon SageMaker JumpStart, centrum uczenia maszynowego (ML) SageMaker, które oferuje wstępnie wytrenowane modele, wbudowane algorytmy i gotowe szablony rozwiązań, aby pomóc użytkownikom szybko rozpocząć pracę z ML. Każdy może wdrożyć i używać Falcon LLM za pomocą kilku kliknięć w SageMaker Studio lub programowo za pośrednictwem SageMaker Python SDK. Więcej informacji na temat Falcon 40B można znaleźć w tym wpisie na blogu.

Na początku tego roku AWS ogłosił szereg innowacji w swoim portfolio uczenia maszynowego (ML), aby wspierać generatywne aplikacje AI, w tym usługę w chmurze o nazwie Bedrock do budowania generatywnych aplikacji AI oraz bezpłatny dostęp do Amazon CodeWhisperer dla indywidualnych programistów.

Amazon Bedrock: Łatwe tworzenie aplikacji wykorzystujących generatywną AI
Amazon Bedrock to nowa usługa służąca do budowania i skalowania aplikacji wykorzystujących generatywną AI, czyli aplikacji, które mogą tworzyć teksty, obrazy, nagrania i dane syntetyczne zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Wykorzystując Bedrock, deweloperzy mogą ulepszyć swoje oprogramowanie za pomocą generujących teksty systemów sztucznej inteligencji.

Bedrock zapewnia dostęp do najnowocześniejszych modeli językowych stworzonych przez dwa startupy zajmujące się opracowywaniem modeli językowych - Anthropic i AI21. AWS umożliwi również dostęp do Stable Diffusion, modelu sztucznej inteligencji służącego do generowania obrazów, oferowanego przez Stability AI - startup pracujący nad open-source’owymi, generatywnymi modelami AI. AWS stosuje dwa generatywne modele językowe – Titan Text potrafi generować tekst na bazie otrzymanych wskazówek, a Text Embeddings generuje matematyczne odzwierciedlenie tekstu, które może być użyte np. do tłumaczenia czy wyszukiwania.

Użytkownicy mogą korzystać z Bedrock bez obawy, że przekazywane systemowi dane wyciekną do ogólnej puli danych stosowanych do szkolenia modeli, co stanowi odpowiedź na jedno z najpoważniejszych zastrzeżeń zgłaszanych przez organizacje chcące budować własne generatywne produkty AI. Zwłaszcza firmy przetwarzające dane wrażliwe klientów (np. firmy z branży usług finansowych czy opieki zdrowotnej) obawiają się o bezpieczeństwo danych.

Bezpłatny dostęp do Amazon CodeWhisperer dla indywidualnych programistów: pomoc w kodowaniu w czasie rzeczywistym
Amazon CodeWhisperer to wspierany przez sztuczną inteligencję system wspomagający kodowanie, dzięki któremu staje się ono szybsze i łatwiejsze. Wykorzystując generatywną sztuczną inteligencję, system podpowiada na bieżąco fragmenty kodu na podstawie komentarzy i wcześniejszego kodu wpisanego przez użytkownika. Indywidualni programiści mogą uzyskać dostęp do Amazon CodeWhisperer za darmo, bez żadnych ograniczeń użytkowania (do użytku profesjonalnego dostępne są również wersje płatne z funkcjami takimi jak dodatkowe zabezpieczenia klasy enterprise i funkcje administracyjne).

Do tej pory ponad 100 000 klientów skorzystało z rozwiązań AWS wprowadzając innowacje w zakresie AI i ML. Wiodąca pozycja AWS w dziedzinie AI i ML opiera się na ponad 20-letnich inwestycjach firmy Amazon w rozwój tych technologii i na zastosowaniu tych zdolności we wszystkich jednostkach biznesowych na całym świecie.

- - -

O Amazon Web Services
Od ponad 15 lat Amazon Web Services jest najbardziej wszechstronną i szeroko stosowaną ofertą chmury na świecie. AWS stale rozszerza swoje usługi, aby obsługiwać praktycznie każdą operację informatyczną w chmurze, obecnie oferując ponad 200 w pełni funkcjonalnych usług obliczeniowych, pamięci masowej, baz danych, usług sieciowych, analiz, uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), rozwiązań mobilnych, zabezpieczeń, rozwiązań hybrydowych, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR), tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w 99 strefach dostępności (AZ) w 31 regionach geograficznych, z ogłoszonymi planami dotyczącymi kolejnych 15 stref dostępności i pięciu innych Regionów AWS w Kanadzie, Izraelu, Malezji, Nowej Zelandii i Tajlandii. Niedawno firma otworzyła Lokalną Strefą AWS w Warszawie. Miliony klientów, w tym najszybciej rozwijające się startupy, największe przedsiębiorstwa i wiodące agencje rządowe ufają AWS w zakresie ich infrastruktury, zwiększania elastyczności i obniżania kosztów. Więcej informacji o AWS na stronie aws.amazon.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: FleishmanHillard
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH Biuro prasowe
2024-07-24 | 12:30

PROJEKTORY PANASONIC OŻYWIAJĄ STAROŻYTNY EFEZ W MUZEUM DOŚWIADCZEŃ IMMERSYJNYCH

Projektory laserowe DLP Panasonic zostały wybrane przez tureckie muzeum ze względu na swoją rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które są niezbędne do projekcji na dużą skalę w
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.