Komunikaty PR

Axis wchodzi na rynek wearables – pierwsza kamera nasobna już dostępna

2020-05-12  |  11:00
Biuro prasowe

Firma Axis Communications zaprezentowała właśnie pierwszą w swojej historii kamerę nasobną (tzw. wearable), przeznaczoną dla policji, straży miejskiej i firm ochroniarskich. Rozwiązanie, obejmujące nie tylko wytrzymałą kamerę, ale także stację dokującą i kontroler systemu, powstało w oparciu o otwartą architekturę systemową. Dzięki temu może zostać zintegrowane z dowolnym systemem zarządzania, co sprawia, że jest najbardziej elastyczną kamerą nasobną na świecie. Urządzenie było już także testowane w przestrzeni publicznej - projekt pilotażowy z powodzeniem realizowany był w Szczytnie.

 

Kamery nasobne mają wiele zalet: rejestrują materiał dowodowy, odstraszają przestępców, a także wspierają szkolenia funkcjonariuszy i pracowników ochrony. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, Axis – pionier technologii dozoru wizyjnego – zdecydował się wprowadzić je do swojej oferty.

 

Projektowanie we współpracy z klientami

 

Nasobna kamera Axis została stworzona w oparciu o prace badawczo-rozwojowe i konsultacje z przedstawicielami policji i firm ochroniarskich. Jednym z kluczowych aspektów rozwiązania, na który zwracali uwagę potencjalni klienci, była konieczność maksymalnego wykorzystania dotychczasowych inwestycji w oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym (VMS) i dowodowym (EMS). Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie otwartej architektury. Nasobna kamera Axis może być używana z systemami VMS i EMS innych firm — działającymi w środowisku lokalnym lub w chmurze — co otwiera drogę do jej integracji z innymi danymi związanymi z dozorem wizyjnym. Kamera może być także elementem kompleksowych rozwiązań, obejmujących oprogramowanie AXIS Camera Station i AXIS Case Insight, czyli systemy VMS i EMS firmy Axis.

 

Fredrik Andersson, globalny menedżer produktów w Axis Communications, wyjaśnia: „Podczas prac nad nowym rozwiązaniem zawsze dążymy do zapewnienia jak najlepszej jakości wideo i audio z uwzględnieniem ograniczeń określonego formatu urządzenia. W przypadku kamery nasobnej oczywiste wyzwania wiążą się z poszukiwaniem optymalnego połączenia rozmiaru, wagi i wytrzymałości oraz maksymalizacją czasu działania baterii. Aby tego dokonać, zastosowaliśmy proces badań i projektowania iteracyjnego, obejmujący liczne rozmowy z klientami, wiele prototypów produktu oraz szereg projektów pilotażowych”.

 

W Polsce pilotaż został przeprowadzony w Szczytnie – strażnicy miejscy korzystali tam z kamer nasobnych od sierpnia 2019 roku. Przez ponad pół roku zauważono wymierne efekty stosowania nowej technologii. „Materiał z kamer pozwala nam w łatwy sposób dokumentować pracę strażników. Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy składali skargi na zasadność interwencji. Odkąd strażnicy miejscy noszą kamery nasobne, zauważyliśmy znaczne zmniejszenie ich liczby. Wpływa to bezpośrednio na jakość i efektywność pracy straży miejskiej. Czas, który dotychczas był spędzany na udowadnianiu zasadności interwencji, strażnicy przeznaczają teraz na działania w terenie. Cenne godziny, zamiast na sprawy administracyjne, wykorzystywane są na realną, skuteczną pomoc mieszkańcom” podkreśla Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

 

Nie tylko kamera

 

Cały system związany z nową kamerą nasobną Axis obejmuje trzy główne elementy sprzętowe: samą kamerę, przeznaczoną do niej stację dokującą (8- lub 1-gniazdową) i kontroler systemu.

 

Kamera rejestruje wideo o rozdzielczości do 1080p przy 30 kl./s oraz dźwięk za pośrednictwem dwóch mikrofonów umożliwiających tłumienie szumów. Technologia szerokiego zakresu dynamiki zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, a technologia Axis Zipstream zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową. Bateria umożliwia pracę nawet do 12 godzin, a dodatkowo można ją doładowywać w samochodzie lub za pomocą powerbanków.  

 

Stacja dokująca i kontroler systemu są odrębnymi urządzeniami, dzięki czemu możliwa jest łatwa rozbudowa rozwiązania, nawet na dużą skalę. Kontroler systemu stanowi centralny punkt integracji i zarządzania oraz umożliwia szybkie i niezawodne przesyłanie materiału wizyjnego z kamery (z szybkością 100 Mb/s). Wszystkie dane są szyfrowane, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie transferu, za pomocą algorytmów AES256 i TLS.

 

Wbudowane elementy kamery obejmują także:

•          odbiornik GPS/GNSS do śledzenia lokalizacji;

•          moduł Bluetooth Low Energy 4.1;

•          moduł łączności Wi-Fi 802.11b/g/n;

•          6-osiowy żyroskop i akcelerometr.

 

Aplikacja mobilna AXIS Body Worn Assistant umożliwia przeglądanie zarejestrowanego materiału oraz dodawanie kategorii, opisów i notatek.

 

Jak wyjaśnia Andersson, w całym procesie projektowania rozwiązania koncentrowano się na łatwości obsługi: „Kamera nasobna musi być łatwa w obsłudze dla funkcjonariuszy i pracowników ochrony w terenie, którym zdarza się operować w stresujących warunkach, niesprzyjającej pogodzie lub słabo oświetlonych miejscach. Zależało nam jednak, aby ta sama łatwość obsługi cechowała całe rozwiązanie — również z perspektywy operatorów odpowiedzialnych za przesyłanie, zapisywanie i analizę zarejestrowanego materiału wizyjnego”.

 

Rozwiązanie z kamerą nasobną jest dostępne w kanałach dystrybucyjnych Axis od II kwartału 2020 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała obowiązująca od 2022 roku mapa akcyzowa, czyli porozumienie wypracowane po długich konsultacjach z rynkiem. Już w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe, zamiast o pierwotnie zakładane 10 proc. na wszystkie kategorie wyrobów, ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Nowością jest objęcie podwyżkami również płynów do e-papierosów, na które w 2025 roku akcyza wzrośnie o 75 proc.

Bankowość

Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych

Mikro-, małe i średnie firmy są surowymi recenzentami usług bankowych, ale mimo to ich ocena pozostaje dość wysoka – mówi Wojciech Terlikowski z CBM Indicator. Kredyt bankowy jest drugim – po środkach własnych – najpopularniejszym źródłem finansowania działalności MŚP, ale firmy chętnie korzystają również z kredytów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Są zainteresowane także dodatkowymi usługami ze strony banków, np. doradztwem przy pozyskiwaniu środków UE. Ekspert wskazuje, że to przekłada się na lojalność klientów – przedsiębiorcy przywiązują się do banków i rzadko je zmieniają.

Przemysł

W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu

Z niemal 18 tys. robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. Jednak na 10 tys. pracowników zatrudnionych w tej branży przypada 54,6 robota, znacznie mniej niż nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie 76 proc. przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny zgadza się, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.