Komunikaty PR

Bezpieczeństwo DNS – być albo nie być dla pracy online

2020-04-29  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Infrastruktura systemu nazw sieciowych (DNS) jest w zasadzie podstawą działań biznesowych online, bo absolutna większość połączeń jest oparta właśnie o zapytania DNS. Z naszych obserwacji wynika, że szybkie przejście na pracę zdalną wywołało w wielu firmach początkowe problemy związane z ruchem sieciowym. Do najczęstszych należą: zbyt duża liczba użytkowników VPN i awarie aplikacji do wideokonferencji. Obciążenie infrastruktury było po prostu zbyt duże i nastąpiło zbyt szybko. Słabym punktem w obliczu sytuacji wzmożonego ruchu, jest zwykle DNS, co otwiera drogę hakerom do ataków DDoS. Na szczęście technologia odpowiada na wyzwania i pomaga adaptować się do zmian.

W sytuacji, gdy cały zespół przechodzi na pracę zdalną, infrastruktura DNS obsługująca zwiększoną liczbę zapytań, zyskuje jeszcze większe znaczenie niż do tej pory. Wiedzą o tym niestety również hakerzy. Skutki ataku DDoS mogą być dziś bardziej bolesne niż zazwyczaj, a biznes i tak zmaga się już z niepewnością gospodarczą i zmianami w kulturze organizacyjnej. DNS jest więc teraz obszarem, na który należy zwrócić szczególna uwagę. Więcej osób, niż standardowo, kontaktuje się cyfrowo, a cyfrowe operacje zależą właśnie od tej infrastruktury.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na usługi DNS w chmurze. Największa dla biznesu wartość rozwiązań chmurowych to wspólny zestaw infrastruktury i usług odpornych na pojedyncze punkty awarii. Dzięki dzielonej infrastrukturze, ludzie, aplikacje i usługi mogą (mimo awarii) funkcjonować.

 

Pytania na sprawdzenie gotowości DNS:

Jaki jest przewidywany, przeciętny, dzienny ruch DNS i jakie możliwości rozszerzenia przepustowości są wbudowane w obecną infrastrukturę? Czy założona dynamika może być utrzymana i na jak długo?

Czy DNS posiadany w modelu on-premise będzie wystarczający do obsługi zmiennej aktywności użytkowników? Czy organizacja rozważa, na wszelki wypadek, wykorzystanie skalowalności chmury?

Skąd pochodzi większość ruchu i czy obciążenie jest wystarczająco równoważone w regionach (lokalnie i globalnie)? Czy funkcje automatycznego skalowania są wbudowane?

Jaki jest poziom zabezpieczeń? Czy infrastruktura DNS w firmie, która jest przeciążona w wyniku pracy zdalnej, jest chroniona przed zagrożeniami takimi jak ataki DDoS?

Czy opracowywane są kopie zapasowe, na wypadek, gdyby główny DNS został wyłączony z powodu ataku lub przeciążenia legalnym ruchem użytkowników?

Najlepsze praktyki, w zakresie przygotowanie infrastruktury do dalszego świadczenia usług i zachowania łączności podczas pandemii:

Globalny moduł równoważenia obciążenia oparty na chmurze.

Warto rozważyć dodanie do infrastruktury DNS globalnego modułu równoważenia obciążenia opartego na chmurze, dla wybranych aplikacji, do których dostęp uzyskują użytkownicy z całego świata. Dotyczy to aplikacji, które mają wysokie globalne zapotrzebowanie, ale muszą być obsługiwane lokalnie, np. VPN. Taki moduł pomaga zmniejszyć obciążenia poprzez geolokalizację ruchu w oparciu o jego pochodzenie, jednocześnie tworząc automatycznie plan lepszego wykorzystania zasobów

Dwóch niezależnych dostawców DNS

Niezależnie od głównego dostawcy usług DNS, warto wybrać dodatkowego. W ten sposób zyskuje się możliwość przełączenia awaryjnego, w przypadku zakłócenia działania głównego DNS. Powinien on być, oparty na chmurze i automatycznie skalowalny, aby obsłużyć obciążenie klienta. Aktualna sytuacja zmienia się na tyle, że nie jest możliwe dokładne przewidzenie, jakie wielkości będzie musiało obsługiwać środowisko IT. Bezpieczniej jest zakładać, że nikt nie wie, czego możemy się spodziewać.

Obligatoryjne funkcje bezpieczeństwa

Celem utrzymania dostępności aplikacji, dodany DNS i równoważenie obciążenia powinny mieć wbudowane dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne przełączanie awaryjne, ochrona DDoS i uwierzytelnianie TSIG (Transaction SIGnature).

Wspierajmy się i pomagajmy sobie, to równie ważne jak stabilizacja DNS i globalna infrastruktura równoważenia obciążenia dla utrzymania ruchu internetowego.

Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.