Bezpieczny transport w dobie postpandemicznego powrotu do miast
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Znoszenie obostrzeń, które obowiązywały przez ostatnie dwa lata oraz zbliżający się sezon wakacyjny sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na mniejsze i większe podróże – często wybierając do tego celu transport publiczny. W związku z tym rodzi się wyzwanie – w jaki sposób najlepiej zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, zarówno w pojazdach, jak i w ich najbliższym otoczeniu? Z pomocą mogą przyjść różnorodne technologie z zakresu dozoru wizyjnego.
Już w samym 2021 roku, Warszawski Transport Publiczny odnotował wzrost o 11,4% w ilości podróżujących pasażerów w porównaniu do roku 2020, w którym obostrzenia związane z COVID-19 były najsurowsze. W Poznaniu natomiast Zarząd Transportu Miejskiego odnotowuje coraz większe liczby pasażerów powracających do komunikacji miejskiej – w kwietniu 2022 poznańskimi tramwajami i autobusami podróżowało niemal 17 milionów pasażerów. Rok wcześniej, tego samego miesiąca, licznik zatrzymał się na niemal 11 milionach podróżujących. Ponadto z ciekawą inicjatywą wyszły także Niemcy – w roku 2022, na okres wakacyjny wprowadzono specjalny, miesięczny bilet na komunikację miejską i regionalną, którego cena wynosi jedynie 9 euro. Z oferty mogą skorzystać zarówno obywatele Niemiec, jak i zagraniczni turyści, powracający do regularnego podróżowania.
Spoglądając na powyższe dane można wysnuć jeden wniosek – coraz częściej wykorzystujemy transport publiczny, podróżując w miastach, jak i między nimi. Co więcej, zbliżające się wakacje to czas sprzyjający podróżom krajowym i zagranicznym. Obsługa zwiększonej liczby pasażerów wiąże się z zapewnieniem podróżnym jak najwyższych standardów bezpieczeństwa, nie tylko w trakcie samej podróży, ale także podczas oczekiwania na pojazd, np. na przystankach autobusowych i tramwajowych oraz peronach kolejowych.
Bezpieczeństwo wewnątrz pojazdów
Kamery pokładowe zamontowane wewnątrz autobusów, tramwajów czy pociągów są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ochrony pasażerom i pracownikom transportu miejskiego przed nadużyciami i zachowaniami przestępczymi, takimi jak kradzieże. Jednakże już sama obecność kamery może działać jako czynnik odstraszający i skutecznie zniechęcający do podjęcia niedozwolonych działań. W przypadku, gdy jednak do incydentu dojdzie, kierowcy w prosty sposób mogą zaalarmować operatorów kamer i odpowiednie służby za pomocą transmisji strumieniowej, uruchamianej poprzez zintegrowany z kamerami przycisk alarmowy. Technologie wykrywania dźwięku mogą również wyzwolić automatyczne alarmy w odpowiedzi na określone dźwięki, takie jak podniesione i agresywne głosy.
Ochrona z zewnątrz
Oprócz kamer pokładowych ważną rolę odgrywają także zewnętrzne kamery i czujniki umieszczone bezpośrednio na pojeździe. Mogą one zwiększyć świadomość sytuacyjną kierowców, wpływając korzystnie na bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług. Ich niewątpliwą zaletą jest dostarczenie obrazu z „martwego pola” – dzięki czemu kierowca może otrzymać informację czy w miejscu z ograniczoną widocznością nie znajduje się żaden pojazd lub rowerzysta.
„Dzięki kamerom zewnętrznym wyposażonym w systemy natychmiastowego informowania, kierowca może także otrzymać specjalny komunikat na temat ilości osób oczekujących na transport lub zbliżających się do przystanku. Jest to kluczowe w przypadku, gdy pasażer spieszy się, aby dotrzeć na czas, i może niespodziewanie wbiec na miejsca potencjalnie niebezpieczne np. na tory tramwajowe” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.
Inteligentne oświetlenie i wykrywanie incydentów
Dobrze oświetlone miejsca dają obywatelom poczucie bezpieczeństwa, dlatego też istotne jest, aby zapewnić, że często odwiedzane miejsca w godzinach nocnych, np. perony i przystanki, były właściwie oświetlone. Dzięki czujnikom i sensorom można wykryć zbliżającą się osobę, a następnie przekazać zebrane dane do systemu, który automatycznie włączy oświetlenie w danym miejscu. Takie rozwiązanie także skutecznie zniechęca do podjęcia zachowań przestępczych – jasne miejsce to także lepsza widoczność, a zamontowane w pobliżu kamery nie miałyby wątpliwości, kto popełnił wykroczenie.
Komunikacja interkomowa
Wystąpienie incydentu lub wypadku w miejscu, gdzie znajdują się podróżni, wiąże się z zapewnieniem dostępu do odpowiedniego systemu bezpośredniego powiadamiania o zdarzeniu. W tej roli mogą sprawdzić się interkomy, zamontowane na przystankach komunikacyjnych. Dzięki nim pomoc może zostać wezwana niemal natychmiastowo.
„Technologia interkomowa może zostać wykorzystana także przy tworzeniu specjalnych słupów bezpieczeństwa, instalowanych w kluczowych punktach komunikacyjnych. Oprócz umożliwienia obywatelom wezwania pomocy, takie rozwiązanie – wyposażone w kamery monitoringu, wykrywacze hałasu, oświetlenie i głośniki – pozwala również operatorom na weryfikację incydentu i bezpośrednie zwracanie się do osób znajdujących się na miejscu zdarzenia. Na przykład odgłos tłuczonego szkła na parkingach, przystankach czy peronach może automatycznie uruchamiać oświetlenie, a jednocześnie powiadamiać operatorów o zdarzeniu w celu weryfikacji i przekazania ostrzeżeń osobom znajdującym się na miejscu” – dodaje Konrad Badowski z Axis Communications.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.