Komunikaty PR

Bitdefender udostępnia deszyfrator dla oprogramowania ransomware

2022-09-21  |  01:00
Biuro prasowe

Bezpłatne narzędzie jest dostępne do pobrania z serwerów Bitdefender i pozwala odzyskać zaszyfrowane pliki przy użyciu instrukcji zawartych w przewodniku użytkownika. Bitdefender opracował deszyfrator we współpracy z organami ścigania, w tym Europolem, twórcami projektu NoMoreRansom, prokuraturą w Zurychu i policją kantonu Zurych.

W celu stworzenia narzędzia deszyfrującego badacze zazwyczaj muszą zidentyfikować lukę w kryptografii używanej przez oprogramowanie szyfrujące ransomware. Co ciekawe, operatorów LockerGoga aresztowano w październiku 2021 roku, co mogło umożliwić organom ścigania dostęp do głównych kluczy prywatnych służących do odszyfrowania.

 

Jak odszyfrować pliki

Pliki zaszyfrowane przez LockerGoga mają rozszerzenie nazwy pliku „.locked” i nie można ich otworzyć za pomocą zwykłego oprogramowania. Narzędzie Bitdefender oferuje skanowanie całego systemu plików lub pojedynczego folderu, lokalizowanie zaszyfrowanych plików i automatyczne odszyfrowywanie.

Deszyfrator zadziała pod warunkiem, że komputer będzie podłączony do Internetu, a notatki dotyczące okupu generowane przez oprogramowanie ransomware podczas szyfrowania muszą znajdować się na oryginalnych ścieżkach. Bitdefender twierdzi, że deszyfrator może działać na pojedynczym komputerze lub w całych sieciach zaszyfrowanych przez LockerGoga.

 

O gangu ransomware LockerGoga

Pierwszą operację ransomware LockerGoga odnotowano styczniu 2019 roku. Na liście ofiar tego gangu znalazły się między innymi francuska firma inżynierska Altran Technologies i norweski gigant aluminiowy Norsk Hydro. LockerGoga wspólnie z gangami Ryukiem i MegaCortex był zaangażowany w ataki ransomware na co najmniej 1800 organizacji na całym świecie. Od czasu aresztowania cyberprzestępcy zaprzestali używania oprogramowania ransomware LockerGoga, a kod źródłowy ransomware nigdy nie został ujawniony.

Deszyfrator jest przeznaczony głównie dla byłych ofiar, które odmówiły zapłacenia okupu i czekały na bezpłatne odzyskanie swoich plików.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.