Bitdefender udostępnia deszyfrator dla oprogramowania ransomware
Bezpłatne narzędzie jest dostępne do pobrania z serwerów Bitdefender i pozwala odzyskać zaszyfrowane pliki przy użyciu instrukcji zawartych w przewodniku użytkownika. Bitdefender opracował deszyfrator we współpracy z organami ścigania, w tym Europolem, twórcami projektu NoMoreRansom, prokuraturą w Zurychu i policją kantonu Zurych.
W celu stworzenia narzędzia deszyfrującego badacze zazwyczaj muszą zidentyfikować lukę w kryptografii używanej przez oprogramowanie szyfrujące ransomware. Co ciekawe, operatorów LockerGoga aresztowano w październiku 2021 roku, co mogło umożliwić organom ścigania dostęp do głównych kluczy prywatnych służących do odszyfrowania.
Jak odszyfrować pliki
Pliki zaszyfrowane przez LockerGoga mają rozszerzenie nazwy pliku „.locked” i nie można ich otworzyć za pomocą zwykłego oprogramowania. Narzędzie Bitdefender oferuje skanowanie całego systemu plików lub pojedynczego folderu, lokalizowanie zaszyfrowanych plików i automatyczne odszyfrowywanie.
Deszyfrator zadziała pod warunkiem, że komputer będzie podłączony do Internetu, a notatki dotyczące okupu generowane przez oprogramowanie ransomware podczas szyfrowania muszą znajdować się na oryginalnych ścieżkach. Bitdefender twierdzi, że deszyfrator może działać na pojedynczym komputerze lub w całych sieciach zaszyfrowanych przez LockerGoga.
O gangu ransomware LockerGoga
Pierwszą operację ransomware LockerGoga odnotowano styczniu 2019 roku. Na liście ofiar tego gangu znalazły się między innymi francuska firma inżynierska Altran Technologies i norweski gigant aluminiowy Norsk Hydro. LockerGoga wspólnie z gangami Ryukiem i MegaCortex był zaangażowany w ataki ransomware na co najmniej 1800 organizacji na całym świecie. Od czasu aresztowania cyberprzestępcy zaprzestali używania oprogramowania ransomware LockerGoga, a kod źródłowy ransomware nigdy nie został ujawniony.
Deszyfrator jest przeznaczony głównie dla byłych ofiar, które odmówiły zapłacenia okupu i czekały na bezpłatne odzyskanie swoich plików.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.