Komunikaty PR

Bitdefender udostępnia deszyfrator dla oprogramowania ransomware

2022-09-21  |  01:00
Biuro prasowe

Bezpłatne narzędzie jest dostępne do pobrania z serwerów Bitdefender i pozwala odzyskać zaszyfrowane pliki przy użyciu instrukcji zawartych w przewodniku użytkownika. Bitdefender opracował deszyfrator we współpracy z organami ścigania, w tym Europolem, twórcami projektu NoMoreRansom, prokuraturą w Zurychu i policją kantonu Zurych.

W celu stworzenia narzędzia deszyfrującego badacze zazwyczaj muszą zidentyfikować lukę w kryptografii używanej przez oprogramowanie szyfrujące ransomware. Co ciekawe, operatorów LockerGoga aresztowano w październiku 2021 roku, co mogło umożliwić organom ścigania dostęp do głównych kluczy prywatnych służących do odszyfrowania.

 

Jak odszyfrować pliki

Pliki zaszyfrowane przez LockerGoga mają rozszerzenie nazwy pliku „.locked” i nie można ich otworzyć za pomocą zwykłego oprogramowania. Narzędzie Bitdefender oferuje skanowanie całego systemu plików lub pojedynczego folderu, lokalizowanie zaszyfrowanych plików i automatyczne odszyfrowywanie.

Deszyfrator zadziała pod warunkiem, że komputer będzie podłączony do Internetu, a notatki dotyczące okupu generowane przez oprogramowanie ransomware podczas szyfrowania muszą znajdować się na oryginalnych ścieżkach. Bitdefender twierdzi, że deszyfrator może działać na pojedynczym komputerze lub w całych sieciach zaszyfrowanych przez LockerGoga.

 

O gangu ransomware LockerGoga

Pierwszą operację ransomware LockerGoga odnotowano styczniu 2019 roku. Na liście ofiar tego gangu znalazły się między innymi francuska firma inżynierska Altran Technologies i norweski gigant aluminiowy Norsk Hydro. LockerGoga wspólnie z gangami Ryukiem i MegaCortex był zaangażowany w ataki ransomware na co najmniej 1800 organizacji na całym świecie. Od czasu aresztowania cyberprzestępcy zaprzestali używania oprogramowania ransomware LockerGoga, a kod źródłowy ransomware nigdy nie został ujawniony.

Deszyfrator jest przeznaczony głównie dla byłych ofiar, które odmówiły zapłacenia okupu i czekały na bezpłatne odzyskanie swoich plików.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.