Bitdefender wykrył nową kampanię cyberszpiegowską
Bitdefender zidentyfikował operację szpiegowską na podstawie analizy plików binarnych podatnych na ataki typu sideloading, czyli ładowanie boczne. Termin ten odnosi się do instalacji aplikacji pochodzących z nieznanych, niezaufanych źródeł. Według Bitdefendera istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż akcję przeprowadziła chińska grupa APT o nazwie BackdoorDiplomacy. Działa ona co najmniej od 2017 roku i znana jest z ataków przeprowadzonych na instytucje w Bliskim Wchodzie i Afryce, a także w Stanach Zjednoczonych.
Wektor infekcji wskazuje na zaatakowanie serwera Exchange, wykorzystującego ProxyShell. Jak wynika z dowodów kryminalistycznych atak rozpoczął się w sierpniu 2021 roku od wysłania wiadomości e-mail, aczkolwiek nie był to tradycyjny phishing. Złośliwy ładunek został dołączony do załącznika, a po odebraniu i przetworzeniu informacji przez serwer Exchange wykorzystał lukę i dostał się do sieci (bez kliknięcia załącznika lub nawet wyświetlenia wiadomości e-mail).
Napastnicy wdrożyli w organizacji narzędzie NPS proxy i backdoora IRAFAU.
Począwszy od lutego 2022 r. cyberprzestępcy używali innego narzędzia – backdoora Quarian, wraz z kilkoma innymi skanerami i narzędziami proxy/tunelowania. Ślady ujawniają użycie keyloggerów i narzędzi do eksfiltracji, które łączą tę kampanię z operacją cyberszpiegowską.
Jak się bronić przez APT?
Zdaniem specjalistów z Bitdefendera organizacje chcące powstrzymać grupy APT powinny zacząć swoje działania od zmniejszenia powierzchni ataku poprzez zarządzanie poprawkami, nie tylko dla systemu Windows, ale również wszystkich aplikacji i usług dostępnych w Internecie oraz wykrywaniu błędnych konfiguracji. Kolejnym krokiem jest zastosowanie rozwiązań wykorzystujących wiele warstw zabezpieczeń, w tym reputację adresów IP/adresów URL dla wszystkich punktów końcowych oraz ochronę przed atakami bezplikowymi.
Szczególne znacznie ma wdrożenie mechanizmów reputacji adresów IP, domen i adresów URL. Według analizy zawartej w raporcie Data Breach Investigations Report 2022, zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że zaledwie 0,4 proc. ataków próbujących wykorzystać lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu (RCE), pozostało niezauważonych.
Źródła: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.