Komunikaty PR

Bitdefender wykrył nową kampanię cyberszpiegowską

2022-12-13  |  01:00
Biuro prasowe

Bitdefender zidentyfikował operację szpiegowską na podstawie analizy plików binarnych podatnych na ataki typu sideloading, czyli ładowanie boczne. Termin ten odnosi się do instalacji aplikacji pochodzących z nieznanych, niezaufanych źródeł. Według Bitdefendera istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż akcję przeprowadziła chińska grupa APT o nazwie BackdoorDiplomacy. Działa ona co najmniej od 2017 roku i znana jest z ataków przeprowadzonych na instytucje w Bliskim Wchodzie i Afryce, a także w Stanach Zjednoczonych.

 

Wektor infekcji wskazuje na zaatakowanie serwera Exchange, wykorzystującego ProxyShell. Jak wynika z dowodów kryminalistycznych atak rozpoczął się w sierpniu 2021 roku od wysłania wiadomości e-mail, aczkolwiek nie był to tradycyjny phishing. Złośliwy ładunek został dołączony do załącznika, a po odebraniu i przetworzeniu informacji przez serwer Exchange wykorzystał lukę i dostał się do sieci (bez kliknięcia załącznika lub nawet wyświetlenia wiadomości e-mail).

 

Napastnicy wdrożyli w organizacji narzędzie NPS proxy i backdoora IRAFAU.

Począwszy od lutego 2022 r. cyberprzestępcy używali innego narzędzia – backdoora Quarian, wraz z kilkoma innymi skanerami i narzędziami proxy/tunelowania.  Ślady ujawniają użycie keyloggerów i narzędzi do eksfiltracji, które łączą tę kampanię z operacją cyberszpiegowską.

 

Jak się bronić przez APT?

Zdaniem specjalistów z Bitdefendera organizacje chcące powstrzymać grupy APT powinny zacząć swoje działania od zmniejszenia powierzchni ataku poprzez zarządzanie poprawkami, nie tylko dla systemu Windows, ale również wszystkich aplikacji i usług dostępnych w Internecie oraz wykrywaniu błędnych konfiguracji. Kolejnym krokiem jest zastosowanie rozwiązań wykorzystujących wiele warstw zabezpieczeń, w tym reputację adresów IP/adresów URL dla wszystkich punktów końcowych oraz ochronę przed atakami bezplikowymi.


Szczególne znacznie ma wdrożenie mechanizmów reputacji adresów IP, domen i adresów URL. Według analizy zawartej w raporcie Data Breach Investigations Report 2022, zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że zaledwie 0,4 proc. ataków próbujących wykorzystać lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu (RCE), pozostało niezauważonych.

 

Źródła: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 01:00

Symfonia na rzecz edukacji MŚP: partnerstwo z Fundacją Digital Poland

Symfonia, producent i dostawca rozwiązań wspierających cyfryzację procesów biznesowych w MŚP, nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.