Biznes nie jest gotowy na workation
Dla firm przynosi to jednak zupełnie nowe zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Warto się na nie odpowiednio wcześniej przygotować.
Okres wakacyjny sprzyja częstszym niż zazwyczaj podróżom. Według badania Grant Thornton, aż 75 proc. pracowników chciałoby połączyć pracę zdalną z odpoczynkiem. W tym roku, polscy pracownicy zyskują nowe możliwości w tym zakresie. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła prawo do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej przez 24 dni w roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać całą tę pulę jednorazowo i zrealizować długo odkładane plany, np. podróży busem przez świat (dbając przy tym oczywiście o dobry Internet mobilny) czy popołudniowej nauki surfingu w Portugalii. Workation niesie jednak ze sobą nowe zagrożenia, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego pracowników i całych organizacji. Aż 80 proc. ankietowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa cyfrowego w badaniu Cisco „Cybersecurity Index” wskazało, że zdalne logowanie do firmowych zasobów w trakcie pracy hybrydowej zwiększyło ryzyko cyberincydentów. Przedsiębiorcy powinni więc przygotować się na zupełnie nowe warunki pracy i wzmocnić swoje cyfrowe mury obronne.
Nie wszystkie sektory są gotowe na workation
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację lekarza, który w ramach praktyki w prywatnej przychodni, zdecydował się na objazdowe „pracowakacje” po Europie. Popularyzacja e-konsultacji sprawia, że obecnie nawet przedstawiciel tego sektora może świadczyć usługi całkowicie zdalnie. Sprawa jest jeszcze łatwiejsza np. wśród pracowników IT. Praca zdalna w tej grupie zawodowej jest już czymś oczywistym. Jeśli jednak taka osoba zgubi podczas podróży swojego laptopa lub telefon służbowy, na którym zainstalowane były aplikacje dające dostęp do wrażliwych danych pacjentów lub poufnych informacji biznesowych, skutki mogą być katastrofalne. Wrażliwe dane osobowe i poufne informacje biznesowe, które trafią w niepowołane ręce wraz ze zgubionym urządzeniem mogą przynieść przedsiębiorstwu poważne szkody. Dodatkowo, firma naraża się na bolesne kary pieniężne związane z naruszeniem przepisów RODO, które mogą sięgnąć nawet 20 mln euro lub 4% rocznego całkowitego obrotu przedsiębiorstwa.
„Obserwujemy coraz większe zainteresowanie pracą zdalną i hybrydową, również tą wykonywaną niekoniecznie ze swojego miejsca zamieszkania i oczekujemy, że ten trend będzie się pogłębiał w przyszłości” – powiedział Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software. „Biznes stoi zatem przed sporym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa swoich niezwykle cennych zasobów cyfrowych. Musimy przyzwyczaić się do tego, że wrażliwe dane i dokumenty podróżują wraz z pracownikami. Firmy muszą zatem uzbroić się w nowe narzędzia, zwłaszcza te z zakresu ujednoliconego zarządzania urządzeniami końcowymi, które zabezpieczą dane przed przedostaniem się w niepowołane ręce w przypadku utraty urządzenia” – kontynuuje ekspert.
Jak przygotować się na kieszonkowców?
Co wobec tego zrobić, gdy pracownik, przebywając na drugim końcu Europy zorientuje się, że nie ma przy sobie komputera lub telefonu służbowego?
„Przede wszystkim, w takiej sytuacji nie można panikować” – mówi ekspert. „Fakt ten trzeba jak najszybciej zgłosić w organizacji. Jeśli dział IT posiada odpowiednie narzędzia i procedury, będzie mógł w sposób zdalny zablokować takie urządzenie, wylogować użytkownika ze wszystkich platform i aplikacji biznesowych oraz zainicjować procedurę zdalnego usunięcia danych, aby chronić informacje poufne lub przywrócić backup plików. Najważniejsze jednak jest, aby firmy zadziałały prewencyjnie i już dzisiaj przygotowały się na taką ewentualność” – kontynuuje ekspert.
Nie można jednak zapominać o codziennej profilaktyce w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Do tego potrzebne jest regularne szkolenie pracowników z zakresu cyberhigieny i bezpiecznego zachowania w sieci. Ponadto, użytkownicy powinni stosować silne zabezpieczenia, takie jak podwójna weryfikacja, logowanie biometryczne i szyfrowanie danych.
„Obecnie każda firma, której pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, powinna wdrożyć odpowiednie narzędzia i procedury, pozwalające na zabezpieczenie zasobów firmowych. Warto więc przygotować się do tego zanim będzie za późno” – podsumował Sebastian Wąsik.
O baramundi software AG
Firma baramundi zapewnia wydajne, bezpieczne i międzyplatformowe zarządzanie wszystkimi punktami końcowymi znajdującymi się w sieci, takimi jak komputery i urządzenia mobilne. Przedsiębiorstwa każdej wielkości i z każdej branży cenią sobie jakość, którą otrzymują wraz z wdrożeniem produktów baramundi. Pakiet baramundi Management Suite to holistyczne, zorientowane na przyszłości rozwiązanie do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi (UEM), łączące zarządzanie klientami, urządzeniami mobilnymi i bezpieczeństwem punktów końcowych w spójnym, intuicyjnym interfejsie administratora i jednej bazie danych.
Rozwiązania baramundi umożliwiają wysoki poziom automatyzacji rutynowych zadań związanych z utrzymaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej oraz zapewniają kompleksowy przegląd punktów końcowych sieci w celu monitorowania, optymalizacji i ochrony komputerów PC, serwerów, notebooków, urządzeń mobilnych i przemysłowych systemów sterowania (ICS).
Siedziba firmy baramundi znajduje się w Augsburgu (Bawaria, Niemcy) i posiada biura sprzedaży, doradztwa i wsparcia oraz partnerów na całym świecie. Założona została w 2000 roku, a wszystkie oferowane przez nią produkty i usługi są zaprojektowane i produkowane w Niemczech.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.