Komunikaty PR

Branże odporne na wirusa

2020-03-26  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Transition Technologies ma szansę ominąć recesję i kontynuować trend wzrostowy w 2020. Duża część sektora IT w Polsce da sobie radę z kryzysem jeśli jest odpowiednio zorganizowana i przygotowana. Wstępne oceny wpływu epidemii na gospodarkę zgodnie budują obraz nadchodzącej recesji. Co najmniej do końca drugiego kwartału 2020 wszystkie firmy odczują silną presję i możliwy spadek wyników. Całkowitą skalę strat trudno oszacować, ale to największy kryzys o takiej skali od połowy XX wieku.

Jest jednak kilka branż, dla których nadchodzący czas wcale nie musi oznaczać recesji. Jedną z nich jest właśnie IT – rozumiana nie jako dystrybucja komputerów czy telefonów, ale jako firmy produkujące systemy dla całej gospodarki i w naturalny sposób przygotowane do pracy rozproszonej i zdalnej.

Grupa Kapitałowa Transition Technologies – wiodący polski producent oprogramowania dla przemysłu – przeniosła się do pracy zdalnej z początkiem marca. Większość z niemal dwóch tysięcy pracowników bezproblemowo może pracować z domu.

W obecn ej sytuacji, straty i zyski poszczególnych sektorów gospodarki gwałtownie się zmieniają. Siłą rzeczy  sektory takie, jak farmaceutyczny, produkcja akcesoriów medycznych czy dóbr fizycznych, zyskują. Kluczowe także staje się utrzymanie systemów związanych z infrastrukturą krytyczną – energetyka, gaz, sektor ochrony zdrowia oraz krytyczne systemy dla przemysłu. Wzmocnienie tych zasobów leży w interesie obywateli, a ich integracja i bezpieczeństwo są istotnym procesem. IT pracuje dalej.

Wiele biznesów mierzy się z koniecznością pracy zdalnej, a większość firm związanych z technologiami informatycznymi taki model adaptuje, w tym nasi klienci[1]. W naszym sektorze łatwo jest przez trzy tygodnie pracować bez bezpośredniego kontaktu. Możliwa jest praca grupowa, produkcja, wirtualne spotkania – to przyszłość dla całej gospodarki. Dla infrastruktury krytycznej rosną na znaczeniu technologie chmurowe, zdalna i rozproszona produkcja oprogramowania oraz systemy data science – mówi prof. Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies S.A.

Zamknięcie granic spowodowało, że część projektów realizowanych przez Grupę nie będzie wykonywana w docelowej lokalizacji, ale większość klientów firmy przesuwa terminy finalizacji wdrożeń lub udostępnia odpowiednio zabezpieczone kanały pracy zdalnej. Największym wyzwaniem dla grupy była konieczność błyskawicznej relokacji do Polski pracowników Grupy z innych kontynentów i powrót do zagranicznych biur (np. z Polski do USA), wszystko przed terminem zamknięcia granic. Kilka osób wciąż pozostaje poza granicami do końca tygodnia.

Przygotowujemy się na recesję, ale jednocześnie wiemy, że to właśnie produkcja kluczowych systemów IT musi być dalej realizowana przez światowe korporacje i organizacje rządowe. Paradoksalnie właśnie lekcje „z wirusa” zdynamizują podejście do pracy zdalnej, wykorzystywanie odpowiedniego oprogramowania i chmury – dodaje Konrad Świrski.

Prognozy dla sektora IT to obniżenie wzrostu o ponad 3 punkty procentowe (IDG[2]), zaś przyczyn upatruje się w zmianach zachowań klientów oraz rozprzestrzenianiu się skutków spowolnienia na kolejne sektory, w tym handel, czy łańcuchy dostaw. Administracja centralna w Unii Europejskiej i w kraju podejmuje pierwsze kroki zaradcze, ze wsparciem dla wszystkich sektorów gospodarki.

To, jak zostaną wykorzystane zasoby kryzysowe będzie miało wpływ na późniejsze funkcjonowanie gospodarki w podobnych jak dziś przypadkach. W Grupie Kapitałowej Transition Technologies dużo wcześniej przygotowywaliśmy się do spowolnienia, kryzysu i testowaliśmy odpowiednie procedury w organizacji. Oczywiście tego, co się wydarzyło nie można było w pelni przewidzieć, ani zaplanować w stu procentach dobrych rozwiązań. Najważniejsze jest zaakceptowanie konieczności zmiany i przezwyciężenia trudnych czasów. Dzisiejszy, wielki kryzys też w końcu minie i trzeba wierzyć, że  wrócą dobre dla gospodarki czasy – dodaje Konrad Świrski.

 


 

[2] https://www.computerworld.pl/news/IDC-przez-koronawirusa-obniza-prognoze-dla-swiatowego-IT,419531.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.