Chatbot asystentem do popełnienia przestępstwa?

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Chatbot GPT podpowie jak popełnić czyn zabroniony
W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat popularnego chatbota (dokładnie Chatbota GPT, rozwiązania wykorzystującego język GPT-3.5 i zaawansowane technologie deep machine learning w rozmowie z użytkownikiem), który w odpowiedzi na odpowiednio sformułowane pytanie użytkownika opowiedział mu o tym jak popełnić przestępstwo. Sytuacja ta ożywiła i tak już gorącą debatę na temat etyczności rozwiązań opartych o SI, jak też odpowiedzialności (w tym przypadku przede wszystkim karnej) związanej z ich funkcjonowaniem. Czy samo korzystanie z chatbotów w celu zaplanowania popełnienia czynu zabronionego albo, jak w przypadku Chatbota GPT dostarczenie użytkownikom informacji dających taką możliwość, mogą być uznane za przestępstwo?
Pozorna „bezkarność” w związku z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji
Na dzień dzisiejszy brak w Polsce regulacji prawnych, które odnosiłyby się stricte do sztucznej inteligencji. Nie oznacza to wcale, że funkcjonowanie systemów sztucznej inteligencji jest wyjęte spod prawa. Takie systemy – podobnie jak związania z nimi odpowiedzialność – wciąż bowiem podlegają regulacjom ogólnym. Zgodnie z polskim Kodeksem karnym odpowiedzialnością za przestępstwo objęte jest nie tylko popełnienie czy usiłowanie popełnienia przestępstwa, ale – w odniesieniu do niektórych przestępstw – już samo przygotowanie do popełnienia przestępstwa, które może polegać m. in. na zbieraniu informacji służących do jego popełnienia.
Europejskie rozwiązanie
Mając na uwadze szereg wyzwań, związanych z rozwojem tej technologii, Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (Akt w sprawie Sztucznej Inteligencji) wraz z uzupełniającymi go aktami prawnymi. Celem tej regulacji jest stworzenie kompleksowych ram prawnych dla SI oraz osiągnięcie przez wspólnotę pozycji światowego lidera w zakresie rozwoju bezpiecznej, wiarygodnej i etycznej sztucznej inteligencji. Szerokim zakresem zastosowania tego aktu prawnego objęta będzie również problematyka chatbotów.
Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na stronie kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy w artykule Bartosza Łabęckiego; eksperta z dziedziny prawa nowych technologii.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.