Komunikaty PR

Chatbot asystentem do popełnienia przestępstwa?

2022-12-19  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA

ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/

Chatbot GPT podpowie jak popełnić czyn zabroniony

W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat popularnego chatbota (dokładnie Chatbota GPT, rozwiązania wykorzystującego język GPT-3.5 i zaawansowane technologie deep machine learning w rozmowie z użytkownikiem), który w odpowiedzi na odpowiednio sformułowane pytanie użytkownika opowiedział mu o tym jak popełnić przestępstwo. Sytuacja ta ożywiła i tak już gorącą debatę na temat etyczności rozwiązań opartych o SI, jak też odpowiedzialności (w tym przypadku przede wszystkim karnej) związanej z ich funkcjonowaniem. Czy samo korzystanie z chatbotów w celu zaplanowania popełnienia czynu zabronionego albo, jak w przypadku Chatbota GPT dostarczenie użytkownikom informacji  dających taką możliwość, mogą być uznane za przestępstwo?

Pozorna „bezkarność” w związku z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji

Na dzień dzisiejszy brak w Polsce regulacji prawnych, które odnosiłyby się stricte do sztucznej inteligencji. Nie oznacza to wcale, że funkcjonowanie systemów sztucznej inteligencji jest wyjęte spod prawa. Takie systemy – podobnie jak związania z nimi odpowiedzialność – wciąż bowiem podlegają regulacjom ogólnym. Zgodnie z polskim Kodeksem karnym odpowiedzialnością za przestępstwo objęte jest nie tylko popełnienie czy usiłowanie popełnienia przestępstwa, ale – w odniesieniu do niektórych przestępstw – już samo przygotowanie do popełnienia przestępstwa, które może polegać m. in. na zbieraniu informacji służących do jego popełnienia.

Europejskie rozwiązanie

Mając na uwadze szereg wyzwań, związanych z rozwojem tej technologii, Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem  rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (Akt w sprawie Sztucznej Inteligencji) wraz z uzupełniającymi go aktami prawnymi. Celem tej regulacji jest stworzenie kompleksowych ram prawnych dla SI oraz osiągnięcie przez wspólnotę pozycji światowego lidera w zakresie rozwoju bezpiecznej, wiarygodnej i etycznej sztucznej inteligencji. Szerokim zakresem zastosowania tego aktu prawnego objęta będzie również problematyka chatbotów. 

 

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na stronie kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy w artykule Bartosza Łabęckiego; eksperta z dziedziny prawa nowych technologii.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.