Komunikaty PR

ChatGPT napędza inwestycje w AI w firmach

2023-05-30  |  10:25
Biuro prasowe
Kontakt
PR Solutions
Agencja PR

ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl

Według niedawnych badań Gartnera, aż 45 proc. firm na świecie po upublicznieniu ChatGPT zwiększyło swoje budżety na inwestycje w rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, a 19 proc. jest już na etapie ich pilotażowego wdrożenia lub w pełni je zaimplementowało. Liczba wdrożeń może wkrótce znacząco wzrosnąć, bo aż 70 proc. firm ewaluuje obecnie potencjalne zastosowania generatywnej AI. Wiodącą platformą umożliwiającą tworzenie takich rozwiązań jest OpenAI, która niedawno została także dodana do Microsoft Azure. Już 15 czerwca - podczas „CEE Azure OpenAI Forum” - możliwości Azure OpenAI omówią eksperci z firmy Crayon, która jest wiodącym partnerem Microsoft na świecie w obszarze AI i uczenia maszynowego.

Microsoft jest obecnie liderem wyścigu technologicznego w obszarze AI dzięki swojej inwestycji na początku 2023 roku w OpenAI, twórcę słynnego ChatGPT.  Do tej pory firma zintegrowała to środowisko z wyszukiwarką Bing oraz oprogramowaniem wspomagającym współpracę Teams. Dodatkowo Microsoft zainwestował w narzędzie do tworzenia aplikacji bez kodowania Builder.ai, a ostatnio udostępnił także OpenAI w chmurze Azure. I to właśnie integracja środowiska OpenAI z Azure jest uznawana za potencjalnie najważniejszy ruch giganta z Redmonta w wyścigu po fotel lidera na globalnym rynku AI.

Kto pierwszy, ten lepszy

„Udostępnienie OpenAI w Azure jest jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o rozwój AI przez Microsoft, bo pozwala tej firmie zostać głównym dystrybutorem zaawansowanych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję dla biznesu. Już w pierwszym kwartale br. około 2500 firm i organizacji zaczęło używać OpenAI w Azure” – mówi Andrzej Wyszomierski, Head of Service Delivery w Crayon.

Jak przekonuje przedstawiciel Crayon, te liczby będą bardzo szybko rosły, na co wskazują nie tylko badania Gartnera, ale także szacunki firmy doradczej McKinsey & Company. Według jej danych, do 2030 roku 70% organizacji będzie używać narzędzi AI w różnej formie, wnosząc do globalnej gospodarki ok. 13 miliardów dolarów dodatkowej wartości.

Zdaniem McKinsey, ci, którzy najwcześniej wdrożą rozwiązania oparte o AI do zautomatyzowania lub usprawnienia różnych procesów w swojej organizacji, zyskają na tym najwięcej. Pierwsze firmy z narzędziami AI przez najbliższe 5-7 lat mogą zwiększyć swoje wolne przypływy pieniężne (FCF) o nawet 122%. Z kolei te, które będą czekać dłużej z wdrożeniami, mogą liczyć na wzrosty tego wskaźnika jedynie o 10%. Firmy, które nie będą korzystały z AI, muszą się liczyć ze spadkami FCF o około 20%.

Dostosuj OpenAI do własnych potrzeb w bezpiecznym środowisku Azure

Korzystanie z OpenAI w chmurze Azure oznacza dostęp do wszystkich modeli językowych i systemów sztucznej inteligencji w bezpiecznym środowisku Microsoft. Obejmuje to m.in. najnowszy model GPT-4, który jest zdolny do generowania spójnych odpowiedzi na różnorodne pytania, czy DALL-E, umożliwiający tworzenie realistycznych obrazów na podstawie opisu w języku naturalnym. Użytecznym modelem jest także Codex, który jest biegły w programowaniu w języku Python, C#, JavaScript, PHP, SQL i wielu innych.

„Przeniesienie tych modeli do Microsoft Azure umożliwia organizacjom pełne wykorzystanie ich możliwości, zachowując przy tym kluczowe standardy bezpieczeństwa oraz zapewniając jedno miejsce do zarządzania i monitorowania zasobami. Azure, z bogatą ofertą usług chmurowych, dostarcza narzędzia niezbędne do skutecznego wdrożenia i zarządzania modelami OpenAI” - mówi Łukasz Piotrowicz, Data Platform Technology Strategist w Crayon.

Przedstawiciele Crayon podkreślają także, że jedną z kluczowych korzyści korzystania z modeli OpenAI w Azure jest zdolność do ich douczenia. Organizacje mogą tam bowiem łatwo dostosować te modele do swoich specyficznych potrzeb, dostarczając im własnych danych do treningu. Dzięki temu, modele mogą lepiej zrozumieć typowe dla firmy konteksty i specyfikę danej organizacji, co przekłada się na jeszcze większą efektywność ich działania i skuteczność realizacji zadań.

Azure OpenAI w akcji na „CEE Azure OpenAI Forum”

Podczas wydarzenia „CEE Azure OpenAI Forum” zostaną poruszane takie tematy, jak możliwości wykorzystania Azure OpenAI w różnych branżach, korzystanie z ChatGPT w interpretowaniu raportów, czy automatyzacja przygotowywania raportów Power BI za pomocą modeli OpenAI. Prelekcje, które odbędą się online, poprowadzą certyfikowani przez Microsoft eksperci z firmy Crayon. Wydarzenie rozpocznie się 15 czerwca o godz. 9:30. Wstęp jest całkowicie darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji, której można dokonać klikając tutaj: https://bit.ly/45tWyn8. Wszystkie sesje będą prowadzone w języku angielskim.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.