Comp ma bezpieczeństwo w swoim DNA

Justyna Zielińska
Comp S.A.
Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
justyna.zielinska|comp.com.pl| |justyna.zielinska|comp.com.pl
+48 224 650 700
www.comp.com.pl
W historii Grupy Kapitałowej COMP aspekt bezpieczeństwa dostarczanych produktów czy świadczonych usług zawsze stanowił jej istotną cześć. Początki bezpieczeństwa w IT można znaleźć zarówno w produktach własnych spółek Grupy jak i w ofercie urządzeń i oprogramowania światowych liderów technologicznych w zakresie sieci oraz bezpieczeństwa IT samej spółki Comp.
Umiejętność korzystania z tego co było najlepsze i innowacyjne w światowych technologiach cyber z jednoczesną zdolnością praktycznej implementacji wiedzy i doświadczenia we własnych produktach wynika właśnie z natury Comp i zaszytego głęboko bezpieczeństwa w jej DNA – mówi Albert Borowski, ekspert cyberbezpieczeństwa i doradca Zarządu w Comp S.A.
Praktycznym wymiarem compowego DNA jest pozycja jednego z liderów w polskiej kryptografii z liniami szyfratorów trzeciej generacji oraz systemami PKI i podpisu cyfrowego. Pierwsza generacja szyfratorów do komunikacji specjalnej dla jednostek państwowych czy obronnych liczy już blisko 20 lat, a systemy PKI konkurują dziś z rozwiązaniami takich gigantów jak Microsoft. Producentem tych rozwiązań jest spółka Enigma SOI należąca do Grupy COMP.
Dobrym przykładem przywiązania do bezpieczeństwa i nienaruszalności danych są również kasy fiskalne tak powszechne na rynku detalicznym. Prawie w co drugiej kasie bądź systemie fiskalnym działającym na rynku polskim znajduje się compowe oprogramowanie, które gwarantuje każdemu rzetelność danych i bezpieczeństwo zarówno cyfrowe jak i fizyczne. Takich kas na polskim rynku jest kilka milionów co dla ich producentów nowosądeckiego NOVITUS-a i zabrzańskiego ELZAB-u stanowi dodatkowe wyróżnienie i zobowiązanie na przyszłość. Co więcej, bezpieczeństwo tych rozwiązań zyskało na znaczeniu ze względu na wprowadzenie on-line’owości. Teraz nie tylko samo urządzenie, ale również jego połączenie z systemami Ministerstwa Finansów i transfer danych muszą być bezpieczne. Jeśli dołożymy do tego połączone z ww. urządzaniami systemy płatności on-line to mamy niemalże pełną gamę wymagań jakie realizują te wygodne narzędzia wspierając pracę milionów detalistów w całej Polsce.
Nie bez znaczenia jest fakt ponad 30-letniego doświadczenia Comp we współpracy ze światowymi dostawcami bezpieczeństwa sieciowego, zabezpieczenia aplikacji biznesowych i systemów ochrony użytkowników. W początkach lat 90. większy akcent przykładano do posiadania urządzeń i systemów IT niż do ich bezpieczeństwa, jednak wraz z pojawianiem się coraz częstszych zagrożeń i ataków hakerskich systemy ochrony przed cyberzagrożeniami zyskiwały coraz większą popularność. Dla Comp – w tamtym czasie – oznaczało to konieczność „edukacji” organizacji, a dopiero później skutecznej sprzedaży i wdrożenia.
Możemy przytoczyć wiele typów technologii, dla których byliśmy jednymi z pierwszych liderów i promotorów na rynku polskim – zaczynając od firewalli, anty-APT, systemów ochrony e-mail i web, DLP aż po technologie SIEM, SOAR, EDR czy CASB na styku z systemami w chmurze. Możliwość współpracy z technologicznymi liderami rankingów Gartnera oraz praktyczna weryfikacja możliwości technologii we wdrożeniach u naszych Klientów jeszcze bardziej wyostrza nasze DNA w cyberbezpieczeństwie. Daje nam to wiele satysfakcji i zobowiązuje na przyszłość, aby ten nasz charakter zachować – podsumowuje Albert Borowski.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.