Cyberbezpieczeństwo - jedna na trzy osoby obawia się cyberataku na pracodawcę
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Badanie G DATA pokazuje, że obawy przed cyberatakiem wzrastają wraz z liczbą pracowników.
Firmy były, są i pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nie dziwi zatem fakt, że co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie. Pokazuje to aktualne badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" przeprowadzone przez G DATA.
Oceny małych i dużych firm znacznie się różnią.
Aktualne badanie przeprowadzone przez G DATA we współpracy z firmą Statista pokazuje, jak realne jest zagrożenie cyberatakami na firmy.
Co trzeci respondent ocenia ryzyko, że jego pracodawca może stać się celem cyberataku, jako wysokie. Natomiast tylko 28% ocenia to zagrożenie jako niskie. Praktycznie nie ma dnia bez doniesienia o udanym cyberataku na firmę. Ocena ryzyka różni się jednak znacznie w zależności od wielkości firmy. Przykładowo, tylko 20 procent respondentów z firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako wysokie. W przypadku firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, ponad 44 procent ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako równie duże.
W małych firmach nadal panuje błędne przekonanie, że nie są one atrakcyjnym celem dla hakerów. W trakcie tego procesu atakujący ustalają, czy atak jest opłacalny i czy przynosi zyski. Dlatego bezpieczeństwo informatyczne nie jest kwestią wielkości firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również muszą inwestować w bezpieczeństwo informatyczne i chronić się przed atakami. Od teraz, nie od jutra.
Robert Dziemianko
PR Manager w G DATA
Pracownicy mogą zapobiegać cyberatakom
Z badania wynika również, że ocena ryzyka silnie zależy od wiedzy respondentów na temat bezpieczeństwa informatycznego i różni się znacząco. Odsetek respondentów o bardzo wysokich kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, którzy dostrzegają wysokie ryzyko ataku na swojego pracodawcę, wynosi 57%. Z kolei tylko 15,2% respondentów o niewielkiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego ocenia to ryzyko jako wysokie. Można założyć, że osoby posiadające wszechstronne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego są w stanie lepiej ocenić zagrożenia, ponieważ potrafią lepiej zrozumieć wzajemne powiązania bezpieczeństwa informatycznego w firmie. W ten sposób można też dostrzec potencjalne słabe punkty.
Firmy powinny podnosić umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu pracownicy mogą zidentyfikować te potencjalne zagrożenia cybernetyczne na wczesnym etapie i zapobiec udanemu atakowi.
Opracowanie "Bezpieczeństwo cybernetyczne w liczbach" do pobrania
Badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" charakteryzuje się dużą gęstością informacji i szczegółowością metodologiczną: w ramach reprezentatywnego badania online na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście zawodowym i prywatnym przeprowadzono ankietę wśród ponad 5000 pracowników. Eksperci z firmy Statista przeprowadzili badanie i dzięki wielkości próby, która znacznie przewyższa branżowe standardy, mogą przedstawić w broszurze "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" rzetelne i wiarygodne wyniki badań rynkowych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.