Cyberbezpieczeństwo - jedna na trzy osoby obawia się cyberataku na pracodawcę
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Badanie G DATA pokazuje, że obawy przed cyberatakiem wzrastają wraz z liczbą pracowników.
Firmy były, są i pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nie dziwi zatem fakt, że co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie. Pokazuje to aktualne badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" przeprowadzone przez G DATA.
Oceny małych i dużych firm znacznie się różnią.
Aktualne badanie przeprowadzone przez G DATA we współpracy z firmą Statista pokazuje, jak realne jest zagrożenie cyberatakami na firmy.
Co trzeci respondent ocenia ryzyko, że jego pracodawca może stać się celem cyberataku, jako wysokie. Natomiast tylko 28% ocenia to zagrożenie jako niskie. Praktycznie nie ma dnia bez doniesienia o udanym cyberataku na firmę. Ocena ryzyka różni się jednak znacznie w zależności od wielkości firmy. Przykładowo, tylko 20 procent respondentów z firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako wysokie. W przypadku firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, ponad 44 procent ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako równie duże.
W małych firmach nadal panuje błędne przekonanie, że nie są one atrakcyjnym celem dla hakerów. W trakcie tego procesu atakujący ustalają, czy atak jest opłacalny i czy przynosi zyski. Dlatego bezpieczeństwo informatyczne nie jest kwestią wielkości firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również muszą inwestować w bezpieczeństwo informatyczne i chronić się przed atakami. Od teraz, nie od jutra.
Robert Dziemianko
PR Manager w G DATA
Pracownicy mogą zapobiegać cyberatakom
Z badania wynika również, że ocena ryzyka silnie zależy od wiedzy respondentów na temat bezpieczeństwa informatycznego i różni się znacząco. Odsetek respondentów o bardzo wysokich kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, którzy dostrzegają wysokie ryzyko ataku na swojego pracodawcę, wynosi 57%. Z kolei tylko 15,2% respondentów o niewielkiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego ocenia to ryzyko jako wysokie. Można założyć, że osoby posiadające wszechstronne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego są w stanie lepiej ocenić zagrożenia, ponieważ potrafią lepiej zrozumieć wzajemne powiązania bezpieczeństwa informatycznego w firmie. W ten sposób można też dostrzec potencjalne słabe punkty.
Firmy powinny podnosić umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu pracownicy mogą zidentyfikować te potencjalne zagrożenia cybernetyczne na wczesnym etapie i zapobiec udanemu atakowi.
Opracowanie "Bezpieczeństwo cybernetyczne w liczbach" do pobrania
Badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" charakteryzuje się dużą gęstością informacji i szczegółowością metodologiczną: w ramach reprezentatywnego badania online na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście zawodowym i prywatnym przeprowadzono ankietę wśród ponad 5000 pracowników. Eksperci z firmy Statista przeprowadzili badanie i dzięki wielkości próby, która znacznie przewyższa branżowe standardy, mogą przedstawić w broszurze "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" rzetelne i wiarygodne wyniki badań rynkowych.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.