Komunikaty PR

Cyberbezpieczeństwo firm w rytmie SaaS

2023-05-25  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W opublikowanym w marcu raporcie 2023 State of Application Strategy (SOAS) zbadano opinie tysiąca menadżerów IT w firmach i organizacjach na całym świecie. 42% z nich wskazuje szybkość realizacji, jako czynnik decydujący o wdrożeniu usług cyberbezpieczeństwa w modelu SaaS. Jednocześnie, trzy czwarte zapytanych przez F5 organizacji stosuje politykę zerowego zaufania, a 88% wprowadza platformy bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej kierunkach rozwoju cyberbezpieczeństwa, które przeanalizowali eksperci firmy F5 w raporcie SOAS.

Globalne organizacje coraz częściej korzystają z rozwiązań Security-as-a-Service (SECaaS), jednocześnie przyspieszając wdrożenie polityki zero-trust i narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Tak wynika z 9. dorocznego raportu F5 State of Application Strategy Report (SOAS). Ankietowani wskazali formułę SECaaS, jako sposób na szybkie łagodzenie zagrożeń w sferze cybernetycznej. Wspomniany model obejmuje narzędzia dostarczane w chmurze oraz outsourcing usług cyberbezpieczeństwa. 18% badanych organizacji wskazało również, że SECaaS pomaga im sobie radzić z niedoborami kadrowymi.

W gospodarce, w coraz większym stopniu, opartej na aplikacjach i interfejsach API, operacje cyberbezpieczeństwa muszą działać błyskawicznie, aby wyprzedzać szybko ewoluujące ataki. Usługi w formule SECaaS pozwalają łączyć doświadczenie z różnych środowisk i przeciwdziałać zagrożeniom zewnętrznymmówi Lori MacVittie, główna inżynierka F5 oraz współautorka raportu SOAS.

Droga ku modelowi Zero Trust i upowszechnianiu sztucznej inteligencji

Szybkość działania jest istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost modeli bezpieczeństwa opartych na regule zerowego zaufania. Ponad 80% respondentów zadeklarowało wdrożenie zasad zero-trust lub planuje to zrobić w niedalekiej przyszłości. Polityka ta więc dołącza do najważniejszych trendów cybernetycznych i zrównuje się z działaniami zmierzającymi do konwergencji stosowanych technologii informatycznych. Przyspieszone reagowanie wiąże się również z adaptacją rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (AI) czy uczeniu maszynowym (ML).

Prawie dwie trzecie organizacji planuje (41%) lub już wdrożyło (23%) wsparcie algorytmów AI/ML w swoich operacjach. Badani, którzy już korzystają z takich inteligentnych narzędzi uznali bezpieczeństwo, za priorytetowy obszar rozwoju tych technologii. W raporcie z 2023 r. bezpieczeństwo sieci znalazło się prawie tak wysoko, jak infrastruktura systemów, jako trzecia najbardziej zautomatyzowana z sześciu podstawowych funkcji IT. Zabezpieczenie sieci, które jest coraz częściej przenoszone do modeli usługowych, również korzysta z narzędzi AI/ML.

Kolejnym istotnym wnioskiem z badania SOAS jest deklaracja 9 na 10 badanych, że ich organizacje przyjmują lub planują wdrożyć platformę bezpieczeństwa. Prawie dwie trzecie z nich (65%) spodziewa się korzystać z platformy do zabezpieczania sieci lub zarządzania tożsamością i dostępem. Tymczasem 50% respondentów przechodzi na platformę do zabezpieczania aplikacji internetowych i interfejsów API od centrum danych do brzegu sieci. Kolejne 40% ankietowanych poszukuje rozwiązania dla zabezpieczenia procesów biznesowych i przeciwdziałania próbom wyłudzeń, czy atakom botów.

Bezpieczeństwo stanowi najważniejsze wyzwanie na krawędzi sieci

Spośród wszystkich organizacji analizujących obciążenia krawędziowe, połowa planuje umieścić tam narzędzia związane z bezpieczeństwem. Jednocześnie niemal dwie trzecie ankietowanych, którzy wdrażają obecnie politykę zero-trust rozważa wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń na krawędzi sieci. Badani uznają, że pełne wdrożenie reguły zerowego zaufania wymaga wykorzystania rozwiązań brzegowych do zabezpieczenia każdego punktu końcowego. Co ciekawe, chociaż usługi bezpieczeństwa są najważniejszym przypadkiem użycia krawędzi sieci, to najszybciej rosnącym od 2022 r. obciążeniem brzegowym jest monitorowanie. Autorzy raportu SOAS zauważają, że może to być odzwierciedleniem różnych procesów biznesowych. Mowa tutaj choćby o upowszechnieniu się pracy zdalnej, czy rozwoju technologii IoT. Dotyczy to także szerokiej dystrybucji aplikacji.

- W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania rozwiązaniami dla cyberbezpieczeństwa w obszarze brzegu sieci. Dzisiaj wiele procesów dzieje się w czasie rzeczywistym, dlatego szybkość działania ma kluczowe znaczenie dla naszych klientów. Zabezpieczenie punktów brzegowych sieci staje się zatem jednym z priorytetów firm operujących w formule SECaaS, takich jak choćby F5. – tłumaczy Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.

Coraz więcej organizacji potrzebuje bezpiecznego cyklu życia oprogramowania

Wnioskiem łączącym tezy tegorocznego raportu jest to, że silne zabezpieczenia zaczynają się na długo przed ich wdrożeniem, niezależnie od tego, gdzie te obciążenia mogą być hostowane. W związku z tym trzy czwarte (75%) respondentów wdraża lub planuje uruchomić bezpieczny cykl życia oprogramowania (SDLC). Z badania F5 wynika, że  coraz więcej organizacji staje się bardziej proaktywna jeśli chodzi o wykrywanie i mapowanie zagrożeń. Na przykład obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania są rozwiązywane na różne sposoby. Najpopularniejszym podejściem jest przyjęcie ciągłego cyklu audytu. Ponad jedna trzecia firm (36%) rozwija zdolności DevSecOps, a ponad jedna trzecia (38%) szkoli programistów w zakresie bezpiecznego kodowania.

- Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem nie jest działaniem jednorazowym, które może mieć miejsce tylko na poziomie infrastruktury lub wdrażania aplikacji. Wszechstronna i spójna ochrona wymaga raczej wielu skoordynowanych wysiłków podejmowanych w miarę upływu czasu i obejmujących różne role informatyczne i biznesowe. Zajmowanie się bezpieczeństwem na etapie opracowywania aplikacji pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba by było poświęcić na późniejsze modernizacje, nie wspominając już o łagodzeniu skutków, gdy atak się powiedzie.podsumowuje Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.

##

Ponad 1000 menedżerów IT z całego świata podzieliło się z F5 swoimi celami i obserwacjami w 9. edycji badania. Respondenci reprezentowali szeroki wachlarz branż, przy czym sektory rządowe były wyraźnie lepiej reprezentowane niż w przeszłości. Dane zostały dostarczone przez specjalistów wielu dziedzin IT, od stanowisk kierowniczych po stanowiska eksperckie, z większą niż w poprzednich latach liczbą właścicieli aplikacji biznesowych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE

Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.

Prawo

Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna

Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.