Cyberbezpieczeństwo firm w rytmie SaaS
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
W opublikowanym w marcu raporcie 2023 State of Application Strategy (SOAS) zbadano opinie tysiąca menadżerów IT w firmach i organizacjach na całym świecie. 42% z nich wskazuje szybkość realizacji, jako czynnik decydujący o wdrożeniu usług cyberbezpieczeństwa w modelu SaaS. Jednocześnie, trzy czwarte zapytanych przez F5 organizacji stosuje politykę zerowego zaufania, a 88% wprowadza platformy bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej kierunkach rozwoju cyberbezpieczeństwa, które przeanalizowali eksperci firmy F5 w raporcie SOAS.
Globalne organizacje coraz częściej korzystają z rozwiązań Security-as-a-Service (SECaaS), jednocześnie przyspieszając wdrożenie polityki zero-trust i narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Tak wynika z 9. dorocznego raportu F5 State of Application Strategy Report (SOAS). Ankietowani wskazali formułę SECaaS, jako sposób na szybkie łagodzenie zagrożeń w sferze cybernetycznej. Wspomniany model obejmuje narzędzia dostarczane w chmurze oraz outsourcing usług cyberbezpieczeństwa. 18% badanych organizacji wskazało również, że SECaaS pomaga im sobie radzić z niedoborami kadrowymi.
– W gospodarce, w coraz większym stopniu, opartej na aplikacjach i interfejsach API, operacje cyberbezpieczeństwa muszą działać błyskawicznie, aby wyprzedzać szybko ewoluujące ataki. Usługi w formule SECaaS pozwalają łączyć doświadczenie z różnych środowisk i przeciwdziałać zagrożeniom zewnętrznym – mówi Lori MacVittie, główna inżynierka F5 oraz współautorka raportu SOAS.
Droga ku modelowi Zero Trust i upowszechnianiu sztucznej inteligencji
Szybkość działania jest istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost modeli bezpieczeństwa opartych na regule zerowego zaufania. Ponad 80% respondentów zadeklarowało wdrożenie zasad zero-trust lub planuje to zrobić w niedalekiej przyszłości. Polityka ta więc dołącza do najważniejszych trendów cybernetycznych i zrównuje się z działaniami zmierzającymi do konwergencji stosowanych technologii informatycznych. Przyspieszone reagowanie wiąże się również z adaptacją rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (AI) czy uczeniu maszynowym (ML).
Prawie dwie trzecie organizacji planuje (41%) lub już wdrożyło (23%) wsparcie algorytmów AI/ML w swoich operacjach. Badani, którzy już korzystają z takich inteligentnych narzędzi uznali bezpieczeństwo, za priorytetowy obszar rozwoju tych technologii. W raporcie z 2023 r. bezpieczeństwo sieci znalazło się prawie tak wysoko, jak infrastruktura systemów, jako trzecia najbardziej zautomatyzowana z sześciu podstawowych funkcji IT. Zabezpieczenie sieci, które jest coraz częściej przenoszone do modeli usługowych, również korzysta z narzędzi AI/ML.
Kolejnym istotnym wnioskiem z badania SOAS jest deklaracja 9 na 10 badanych, że ich organizacje przyjmują lub planują wdrożyć platformę bezpieczeństwa. Prawie dwie trzecie z nich (65%) spodziewa się korzystać z platformy do zabezpieczania sieci lub zarządzania tożsamością i dostępem. Tymczasem 50% respondentów przechodzi na platformę do zabezpieczania aplikacji internetowych i interfejsów API od centrum danych do brzegu sieci. Kolejne 40% ankietowanych poszukuje rozwiązania dla zabezpieczenia procesów biznesowych i przeciwdziałania próbom wyłudzeń, czy atakom botów.
Bezpieczeństwo stanowi najważniejsze wyzwanie na krawędzi sieci
Spośród wszystkich organizacji analizujących obciążenia krawędziowe, połowa planuje umieścić tam narzędzia związane z bezpieczeństwem. Jednocześnie niemal dwie trzecie ankietowanych, którzy wdrażają obecnie politykę zero-trust rozważa wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń na krawędzi sieci. Badani uznają, że pełne wdrożenie reguły zerowego zaufania wymaga wykorzystania rozwiązań brzegowych do zabezpieczenia każdego punktu końcowego. Co ciekawe, chociaż usługi bezpieczeństwa są najważniejszym przypadkiem użycia krawędzi sieci, to najszybciej rosnącym od 2022 r. obciążeniem brzegowym jest monitorowanie. Autorzy raportu SOAS zauważają, że może to być odzwierciedleniem różnych procesów biznesowych. Mowa tutaj choćby o upowszechnieniu się pracy zdalnej, czy rozwoju technologii IoT. Dotyczy to także szerokiej dystrybucji aplikacji.
- W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania rozwiązaniami dla cyberbezpieczeństwa w obszarze brzegu sieci. Dzisiaj wiele procesów dzieje się w czasie rzeczywistym, dlatego szybkość działania ma kluczowe znaczenie dla naszych klientów. Zabezpieczenie punktów brzegowych sieci staje się zatem jednym z priorytetów firm operujących w formule SECaaS, takich jak choćby F5. – tłumaczy Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.
Coraz więcej organizacji potrzebuje bezpiecznego cyklu życia oprogramowania
Wnioskiem łączącym tezy tegorocznego raportu jest to, że silne zabezpieczenia zaczynają się na długo przed ich wdrożeniem, niezależnie od tego, gdzie te obciążenia mogą być hostowane. W związku z tym trzy czwarte (75%) respondentów wdraża lub planuje uruchomić bezpieczny cykl życia oprogramowania (SDLC). Z badania F5 wynika, że coraz więcej organizacji staje się bardziej proaktywna jeśli chodzi o wykrywanie i mapowanie zagrożeń. Na przykład obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania są rozwiązywane na różne sposoby. Najpopularniejszym podejściem jest przyjęcie ciągłego cyklu audytu. Ponad jedna trzecia firm (36%) rozwija zdolności DevSecOps, a ponad jedna trzecia (38%) szkoli programistów w zakresie bezpiecznego kodowania.
- Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem nie jest działaniem jednorazowym, które może mieć miejsce tylko na poziomie infrastruktury lub wdrażania aplikacji. Wszechstronna i spójna ochrona wymaga raczej wielu skoordynowanych wysiłków podejmowanych w miarę upływu czasu i obejmujących różne role informatyczne i biznesowe. Zajmowanie się bezpieczeństwem na etapie opracowywania aplikacji pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba by było poświęcić na późniejsze modernizacje, nie wspominając już o łagodzeniu skutków, gdy atak się powiedzie. – podsumowuje Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.
##
Ponad 1000 menedżerów IT z całego świata podzieliło się z F5 swoimi celami i obserwacjami w 9. edycji badania. Respondenci reprezentowali szeroki wachlarz branż, przy czym sektory rządowe były wyraźnie lepiej reprezentowane niż w przeszłości. Dane zostały dostarczone przez specjalistów wielu dziedzin IT, od stanowisk kierowniczych po stanowiska eksperckie, z większą niż w poprzednich latach liczbą właścicieli aplikacji biznesowych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.